Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Žilina Spisová značka: 5Co/293/2012 Identifikačné číslo súdneho spisu: 5111220076 Dátum vydania rozhodnutia: 20. 08. 2012 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Miroslav Jamrich ECLI: ECLI:SK:KSZA:2012:5111220076.1
Uznesenie Krajský súd v Žiline, ako súd odvolací, v právnej veci navrhovateľa: Home Credit Slovakia, a.s., IČO 36 234 176, Teplická 7433/147, 921 22 Piešťany, proti odporkyni: F. K., nar. X.X.XXXX, bytom K. K. XXX, K. K., o zaplatenie 1.677,49 € s príslušenstvom, na odvolanie navrhovateľa proti časti rozsudku Okresného súdu v Žiline zo dňa 25.5.2012 č.k. 4C/174/2011-25, takto
r o z h o d o l :
Krajský súd odvolanie navrhovateľa o d m i e t a ako oneskorene podané.
o d ô v o d n e n i e :
Okresný súd v Žiline rozsudkom rozhodol o návrhu navrhovateľa tak, že odporkyňa je povinná zaplatiť navrhovateľovi sumu 1.383,59 € spolu s úrokom z omeškania vo výške 0,024 % denne zo sumy 1.383,59 € od 29.6.2010 do zaplatenia. Vo zvyšnej časti súd návrh zamietol. Súd povoľuje odporkyni zaplatiť sumu 1.383,59 € spolu s úrokom z omeškania vo výške 0,024 % denne zo sumy 1.383,59 € odo dňa 29.6.2010 do zaplatenia v pravidelných mesačných splátkach vo výške 30,- € splatných do 20. dňa každého kalendárneho mesiaca až do úplného zaplatenia celého dlhu, počnúc mesiacom nasledujúcim po mesiaci, v ktorom nadobudne tento rozsudok právoplatnosť, pod hrozbou straty výhody splátok v prípade nezaplatenia jednej splátky v určenej výške a určenom čase. O náhrade trov konania súd rozhodne do 30 dní od právoplatnosti tohto rozsudku. Súd v rozhodnutí zároveň konštatoval, že o náhrade trov konania rozhodne samostatným rozhodnutím do 30 dní od právoplatnosti rozsudku a písomné vyhotovenie rozsudku podrobne zdôvodnil.
Proti uvedenému rozsudku podal odvolanie navrhovateľ voči časti rozsudku, v ktorej súd celkom jeho návrhu nevyhovel a vo zvyšnej časti návrh zamietol.
Odvolací súd konštatuje, že rozsudok okresného súdu bol doručený navrhovateľovi 29.6.2012 (bol to pracovný deň - piatok). Tak, ako bolo uvedené v poučení rozsudku okresného súdu, odvolanie sa podáva podľa § 204 ods. 1 O.s.p. do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde proti rozhodnutiu, ktorého smeruje. Ide o zákonnú lehotu, tzn. že 15. deň odvolacej lehoty musí byť odvolanie podané na súde alebo na pošte. Z obsahu spisu odvolací súd jednoznačne zistil, že navrhovateľ podal odvolanie na pošte dňa 17.7.2012, pričom posledný deň 15-dňovej odvolacej lehoty, ktorá začínala plynúť dňa 29.6.2012, pripadol na sobotu 14.7.2012, tzn. že posledným dňom na podanie odvolania pre navrhovateľa bol najbližší pracovný deň, ktorým bol pondelok 16.7.2012. Odvolanie navrhovateľ podal na pošte až dňa 17.7.2012, tzn. po uplynutí zákonnej odvolacej lehoty, preto odvolací súd musel bez preskúmavania rozhodnutia prvostupňového súdu odvolanie navrhovateľa odmietnuť podľa § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p., pretože bolo podané oneskorene.
Keďže okresný súd nerozhodoval o trovách konania a vyslovil, že rozhodne o nich samostatným rozhodnutím v lehote 30 dní od právoplatnosti rozsudku, bude rozhodovať aj o trovách tohto odvolacieho konania podľa ust. § 224 ods. 4 O.s.p.
Rozhodnutie odvolacieho súdu bolo prijaté hlasovaním v pomere hlasov 3:0.
Poučenie:
Proti tomuto uzneseniu nie je prípustný ďalší riadny opravný prostriedok.