Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Trnava Spisová značka: 14S/35/2014 Identifikačné číslo súdneho spisu: 2014200191 Dátum vydania rozhodnutia: 02. 04. 2015 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Katarína Benczová ECLI: ECLI:SK:KSTT:2015:2014200191.5 ROZSUDOK V MENE SLOVENSKEJ REPUBLIKY Krajský súd v Trnave v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Kataríny Benczovej a členov JUDr. Pavla Lacza a JUDr. Ľubomíra Bundzela v právnej veci žalobcu: Ing. V. P., nar. XX.XX.XXXX, bytom F.. X. XXXX/XX, XXX XX P., právne zastúpený: A3 advokátska kancelária, s.r.o., so sídlom Horný Šianec 232, 911 01 Trenčín, IČO: 36 735 311, proti žalovanému: Okresný úrad Trnava, Odbor opravných prostriedkov, Vajanského 2, 917 01 Trnava, o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia žalovaného číslo OU-TT-OOP2-2013/00105 zo dňa 31.12.2013, t a k t o r o z h o d o l : Súd žalobu z a m i e t a . Žalobcovi súd nárok na náhradu trov konania nepriznáva. o d ô v o d n e n i e : Žalobou došlou súdu dňa 17.03.2014 sa žalobca domáhal postupom v zmysle Druhej hlavy Piatej časti O.s.p. preskúmanie napadnutého rozhodnutia žalovaného č. OU-TT-OOP2-2013/00105 zo dňa 31.12.2013, ktorým bolo zmenené prvostupňové rozhodnutie Okresného úradu Piešťany, odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií č. Dopr. 2013/01066 zo dňa 03.10.2013 znejúceho: „za porušenie § 107 ods. 2 písm. c) zák. č. 725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len zák. č. 725/2004 Z.z.), podľa ktorého kto nepodrobí vozidlo v ustanovenej lehote technickej kontrole pravidelnej podľa § 50 ods. 1 zák. č. 725/2004 Z.z. sa dopustí správneho deliktu“ tak, že bol nahradený znením: „podľa § 107 ods. 2 písm. c) zák. č. 725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len zák. č. 722/2004 Z.z.) za porušenie ust. § 50 ods. 1 zák. č. 725/2004 Z.z., ktorého sa V. P. dopustil tým, že ako prevádzkovateľ vozidla v lehote od 21.10.2011 do 26.02.2013 nepodrobil predmetné motorové vozidlo technickej kontrole pravidelnej spôsobom a v rozsahu ustanovenej v § 47 ods. 1 písm. b) vyhlášky MDPT SR č. 578/2006 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o niektorých ustanoveniach zák. č. 725/2004 Z.z., čím sa dopustil správneho deliktu“. Ostatné časti výroku, ako ďalšie časti prvostupňového rozhodnutia zostali nezmenené a zostali v platnosti. V žalobných dôvodoch sa žalobca v zásade obmedzil na zopakovanie svojej predchádzajúcej argumentácii, v zmysle ktorej subjektívna lehota na začatie konania vo veci uloženia pokuty začala plynúť 21.10.2011 (po skončení platnosti predchádzajúcej technickej kontroly), skončila dňa 21.4.2012 uplynutím lehoty 6 mesiacov, z čoho vyplýva, že rozhodnutie vydané vo vyššie uvedenom konaní o uložení pokuty za správny delikt má byť zrušené a konanie vo veci správneho deliktu má byť zastavené. Žalovaný vo svojom vyjadrení k žalobe zo dňa 08.04.2014 žiadal žalobu ako nedôvodnú zamietnuť vzhľadom na stotožnenie sa s predchádzajúcimi závermi ohľadne dodržania tak subjektívnej, ako aj objektívnej zákonnej lehoty na začatie konania vo veci uloženia pokuty za správny delikt. Vzhľadom na splnenie zákonných podmienok v mysle § 250f O.s.p. bolo vo veci vyhlásené rozhodnutie bez jej prejednania na pojednávaní. Krajský súd preskúmal napadnuté rozhodnutie, ako aj konanie predchádzajúce jeho vydaniu postupom v zmysle Druhej hlavy Piatej časti O.s.p. a dospel k záveru, že žaloba nie je dôvodná. Podľa § 244 O.s.p. (1) V správnom súdnictve preskúmavajú súdy na základe žalôb alebo opravných prostriedkov zákonnosť rozhodnutí a postupov orgánov verejnej správy. (2) V správnom súdnictve preskúmavajú súdy zákonnosť rozhodnutí a postupov orgánov štátnej správy, orgánov územnej samosprávy, ako aj orgánov záujmovej samosprávy a ďalších právnických osôb, ako aj fyzických osôb, pokiaľ im zákon zveruje rozhodovanie o právach a povinnostiach fyzických a právnických osôb v oblasti verejnej správy (ďalej len "rozhodnutie správneho orgánu"). Podľa § 247 O.s.p. (1) Podľa ustanovení tejto hlavy sa postupuje v prípadoch, v ktorých fyzická alebo právnická osoba tvrdí, že bola na svojich právach ukrátená rozhodnutím a postupom správneho orgánu, a žiada, aby súd preskúmal zákonnosť tohto rozhodnutia a postupu. (2) Pri rozhodnutí správneho orgánu vydaného v správnom konaní je predpokladom postupu podľa tejto hlavy, aby išlo o rozhodnutie, ktoré po vyčerpaní riadnych opravných prostriedkov, ktoré sa preň pripúšťajú, nadobudlo právoplatnosť. Podľa § 50 ods. 1 zák. č. 725/2004 Z.z. o premávke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách V lehote od šiestich mesiacov do štyroch rokov podlieha technickej kontrole pravidelnej vozidlo, ktoré je evidované v Slovenskej republike, a nie je dočasne vyradené z evidencie podľa osobitného predpisu 28a) a jednotlivo dovezené vozidlo z členského štátu alebo iného zmluvného štátu podľa § 16a, ktoré nemá platný doklad o vykonaní technickej kontroly, pred jeho prihlásením do evidencie vozidiel v Slovenskej republike a jednotlivo dovezené motorové vozidlo z tretieho štátu podľa § 16b pred jeho prihlásením do evidencie vozidiel v Slovenskej republike a opätovne schvaľované vozidlo podľa § 16d. Lehoty technických kontrol pravidelných pre jednotlivé kategórie vozidiel ustanoví všeobecne záväzný právny predpis vydaný na vykonanie tohto zákona. Podľa § 107 ods. 2 písm. c) zák. č. 725/2004 Z.z. Pokutu 166 eur uloží okresný úrad tomu, kto nepodrobil vozidlo v ustanovenej lehote technickej kontrole pravidelnej podľa § 50 ods. 1; pokuta sa uloží za každé vozidlo. Podľa § 107 ods. 18 zák. č. 725/2004 Z.z. Konanie o uloženie pokuty podľa odsekov 1 až 13 možno začať do šesť mesiacov odo dňa, v ktorom sa príslušný orgán štátneho odborného dozoru dozvedel o porušení povinnosti; najneskôr do piatich rokov odo dňa, keď k porušeniu povinnosti došlo. Podľa § 18 zák. č. 71/1967 Zb. Správneho poriadku (1) Konanie sa začína na návrh účastníka konania alebo na podnet správneho orgánu. (2) Konanie je začaté dňom, keď podanie účastníka konania došlo správnemu orgánu príslušnému vo veci rozhodnúť. Pokiaľ sa konanie začína na podnet správneho orgánu, je konanie začaté dňom, keď tento orgán urobil voči účastníkovi konania prvý úkon. Z obsahu predloženého administratívneho spisu vyplynulo, že aj keď výrok napadnutého rozhodnutia obsahuje zmenu prvostupňového rozhodnutia zo dňa 03.10.2013, vydaným druhostupňovým rozhodnutím došlo iba k upresneniu výroku, resp. odstránenia nedostatočnej určitosti prvostupňového výroku, vychádzajúceho z jednoznačného preukázania, že postupom žalobcu, ktorý v lehote od 21.10.2011 do 26.02.2013 nepodrobil svoje motorové vozidlo príslušnej technickej kontrole spáchal správny delikt. Predmetné motorové vozidlo malo platnú technickú kontrolu 20.10.2011. Pri výkone štátneho odborného dozoru v zmysle § 101 zák. č. 725/2004 Z.z. dňa 26.02.2013 (vstup do automatizovaného informačného systému technických kontrol) bolo zistené, že osobné motorové vozidlo PN 188 BC patriace žalobcovi nebolo v stanovenej lehote podrobené príslušnej kontrole. Na základe tohto zistenia zo dňa 26.02.2013 bolo dňa 10.04.2013 doručené žalobcovi oznámenie o začatí správneho konania vo veci uloženia pokuty, ktoré následne viedlo k vydaniu rozhodnutia č. Dopr. 2013/00372/TK zo dňa 17.05.2013, ktoré na základe podaného odvolania žalobcu bolo v ďalšom konaní rozhodnutím odvolacieho orgánu B/2013/04633 zo dňa 02.08.2013 zrušené a vec vrátená na ďalšie konanie, pričom dôvodom zrušenia rozhodnutia bol iba nedostatočne popísaný skutkový stav veci a neuvedenie správnej úvahy v odôvodnení rozhodnutia. V ďalšom konaní bolo žalobcovi opätovne doručené oznámenie o začatí konania vo veci uloženia pokuty a v konečnom dôsledku došlo dňa 03.10.2013 k vydaniu nového prvostupňového rozhodnutia č. Dopr. 2013/01066 zo dňa 03.10.2013, ktorým bola žalobcovi uložená pokuta 166 eur za porušenie ust. § 50 ods. 1 zák. č. 725/2004 Z.z.. Na základe podaného odvolania bolo toto rozhodnutie formálne zmenené napadnutým rozhodnutím, pričom v konečnom dôsledku sa odvolací orgán stotožnil s právnym vyhodnotením skutkových zistení a právnymi závermi tak o vine, ako aj o výške trestu. V priebehu správneho konania bolo oznámené vykonanie opravy podľa § 47 ods. 6 Správneho poriadku v písaní dátumu v prvostupňovom rozhodnutí. Odvolací orgán považoval za rozhodujúci záver, že prvostupňový orgán v súlade so svojimi kompetenciami v zmysle zák. č. 725/2004 Z.z. vykonával štátny odborný dozor, v rámci ktorého bolo zistené porušenie povinnosti žalobcu a v následnom konaní bola uložená pokuta za preukázateľne spáchaný. Stotožnil sa aj s vyhodnotením nedôvodnosti správny delikt kontrolu a zistil spáchanie správneho deliktu žalobcom, pričom v priebehu opakovanej námietky žalobcu o nedodržaní subjektívnej lehoty na začatie konania vo veci potrestania za správny delikt v zmysle ust. § 107 ods. 18 zák. č. 725/2004 Z.z.. Nakoľko porušenie povinnosti žalobcu bolo zistené dňa 26.02.2013 (subjektívna lehota teda začala plynúť 27.02.2013 a trvala do 27.08.2013) a oznámenie o začatí konania vo veci pokuty bolo doručené žalobcovi 10.04.2013, je preukázané dodržanie šesťmesačnej subjektívnej lehoty na začatie konania o uložení pokuty. Na tento záver nemá vplyv skutočnosť, že príslušné vozidlo malo platnú technickú kontrolu len do 20.10.2011. Z tohto Právny názor žalobcu, že subjektívna 6 - mesačná lehota začala plynúť odkedy správny orgán mohol prvýkrát zistiť porušenie povinnosti žalobcu bol vyhodnotený ako nesprávny. Krajský súd dospel k záveru, že napadnutým rozhodnutím bol správne vyhodnotený (žalobcom nespochybnený) zistený skutkový stav, nesplnenie povinnosti žalobcu podrobiť osobné motorové vozidlo technickej kontrole v zákonom stanovených lehotách, vzhľadom na uplynutie platnosti technickej kontroly do 20.10.2013, zistené dňa 24.02.2013 (vstup do systému). Medzi účastníkmi je nesporné, že konanie vo veci uloženia pokuty začalo 10.04.2013 doručením upovedomenia o začatí správneho konania. Rozpor je iba v posudzovaní skutočnosti, či subjektívna šesťmesačná lehota v zmysle § 107 ods. 18 zák. č. 725/2004 Z.z. začala plynúť odo dňa nasledujúceho po dni, do kedy malo osobné motorové vozidlo platnú technickú kontrolu alebo či táto lehota začala plynúť odo dňa, kedy správny orgán zistil, že žalobca porušil zákonnú povinnosť podrobiť motorové vozidlo technickej kontrole v zmysle príslušnej vyhlášky. Súd nepovažuje za vecne správny právny názor žalobcu, (nemajúc žiadnu oporu v judikatúre, ani v právnej úprave) v zmysle ktorého táto lehota začala plynúť odo dňa 21.10.2011, nakoľko už tohto dňa mohol správny orgán vstúpiť do systému. Už z dikcie zákona vyplýva, že ust. § 107 ods. 18 určuje začatie lehoty dňom, v ktorom sa príslušný orgán odborného dozoru dozvedel o porušení povinnosti a nie v ktorom sa príslušný orgán mohol dozvedieť o porušenie povinnosti. Je teda správny právny záver o tom, že lehota začala plynúť odo dňa nasledujúceho po vstupe do systému, t.j. 25.02.2013, trvala do 25.08.2013 a v jej rámci bolo v súlade so zákonom začaté konanie o uložení pokuty. Vzhľadom na vyššie uvedené súd žalobu ako nedôvodnú zamietol. O trovách konania súd postupom v zmysle § 250k O.s.p. rozhodol tak, že procesne neúspešnému žalobcovi nárok na náhradu trov konania nepriznal. Toto rozhodnutie senát Krajského súdu v Trnave prijal pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9 zák. č. 757/2004 Z.z. v znení zák. č. 33/2011 Z.z.). Poučenie: Proti tomuto rozhodnutiu je možné podať odvolanie v lehote 15 dní odo dňa jeho doručenia prostredníctvom Krajského súdu v Trnave na Najvyšší súd SR. Podľa § 205 ods. 1 O.s.p., v odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach ( § 42 ods. 3) uviesť, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha.