KAUZIS.SKTestovací provoz
UznesenieKrajský súd Prešov26. 6. 2016plný textcitované 5×

Uznesenie Krajského súdu Prešov sp. zn. 8Co/141/2015 z 26. 6. 2016

CitáciaUznesenie Krajského súdu Prešov z 26. júna 2016, sp. zn. 8Co/141/2015, ECLI:SK:KSPO:2016:8113219098.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Prešov
Spisová značka: 8Co/141/2015
Identifikačné číslo súdneho spisu: 8113219098
Dátum vydania rozhodnutia: 27. 06. 2016
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Martin Fiľakovský
ECLI: ECLI:SK:KSPO:2016:8113219098.1

Uznesenie
Krajský súd v Prešove v právnej veci žalobcu Home Credit Slovakia, a.s., so sídlom Teplická 7434/147,
921 22 Piešťany, IČO: 36 234 176, zastúpeného Advokátska kancelária ERASMUS LEGAL, s. r. o.,
so sídlom Justičná 9, 811 07 Bratislava, IČO: 36 789 615, proti žalovanej G. A., nar. X.X.XXXX, s
trvalým pobytom evidovaným na adrese XXX XX N. č. XXX, okres C., toho času zdržiavajúcej sa na
adrese R. XX/B, XXX XX C., štátnej občianke Slovenskej republiky, za účasti vedľajšieho účastníka na
strane žalovanej Združenie na ochranu občana spotrebiteľa HOOS, so sídlom Nám. legionárov 5, 080
01 Prešov, IČO: 42 176 778, zastúpeného advokátkou JUDr. Zdeňkou Vokálovou, so sídlom Hlavná 61,
080 01 Prešov, o zaplatenie sumy 514,86 Eur s prísl., o odvolaní žalovanej proti rozsudku Okresného
súdu Prešov zo dňa 4.11.2014 č. k. 16C/209/2013 - 50 takto jednohlasne

r o z h o d o l :

O d m i e t a odvolanie žalovanej.

Žiaden z účastníkov n e m á p r á vo na náhradu trov odvolacieho konania.

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým rozsudkom súd prvého stupňa rozhodol tak, že žalovaná je povinná zaplatiť žalobcovi
sumu 487,60 eura, kapitalizovaný úrok z omeškania od 13.4.2011 do 18.6.2013 vo výške 98,61 eura,
9,25 % úrok z omeškania ročne zo sumy 487,60 eura od 19.6.2013 do zaplatenia, do 3 dní od
právoplatnosti rozsudku. V prevyšujúcej časti žalobný návrh zamietol. Žalovanej uložil povinnosť
zaplatiť žalobcovi na účet jeho právneho zástupcu náhradu trov konania za zaplatený súdny poplatok vo
výške 30,50 eura a náhradu trov právneho zastúpenia vo výške 102,40 eura, do 3 dní od právoplatnosti
rozsudku.

Proti tomuto rozsudku podala odvolanie žalovaná.

Odvolací súd sa pred rozhodnutím vo veci samej zaoberal otázkou prípustnosti odvolania proti rozsudku
súdu prvého stupňa a vec prejednal bez nariadenia pojednávania v súlade s ustanovením § 214
ods. 2 O.s.p. a dospel k záveru, že odvolanie žalovanej je potrebné odmietnuť, pretože bolo podané
oneskorene.

Podľa § 57 ods. 2 O.s.p. lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia sa uplynutím toho
dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, a
ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo
sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň.

Podľa ustanovenia § 57 ods. 3 O.s.p., lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na
súde alebo podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť.



Podľa ustanovenia § 204 ods. 1 O.s.p., odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na
súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od
doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy.

Podľa ustanovenia § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p., odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané
oneskorene.

Z obsahu spisu vyplýva, že napadnutý rozsudok bol žalovanej doručený dňa 10.12.2014. Písomné
vyhotovenie rozsudku doručené žalovanej obsahuje správne poučenie o tom, že proti tomuto rozsudku
je odvolanie prípustné a možno ho podať v lehote 15 - tich dní odo dňa doručenia cestou tunajšieho súdu
na Krajský súd v Prešove. Zákonná 15 - dňová lehota žalovanej uplynula dňa 29.12.2014. Odvolanie
bolo podané na pošte dňa 31.12.2014. So zreteľom na uvedené bolo odvolanie žalovanej podané
oneskorene.

Na základe uvedeného preto odvolací súd v súlade s ustanovením § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolanie
žalovanej proti rozsudku súdu prvého stupňa odmietol.

O trovách odvolacieho konania bolo rozhodnuté v súlade s ustanovením § 224 ods. 1 O.s.p. v spojení
s ustanovením § 146 ods. 1 písm. c/ O.s.p.. V konaní o odvolaní tu nedošlo k posúdeniu veci samotnej,
ale odvolací súd skúmal podmienky konania. Nebol dôvod na použitie ustanovenia § 146 ods. 2 O.s.p..

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Citované v ďalších rozhodnutiach

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 8113219098

  1. 4. 11. 2014Rozsudok Okresného súdu Prešov sp. zn. 16C/209/2013 z 4. 11. 2014opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  2. 26. 6. 2016Uznesenie Krajského súdu Prešov sp. zn. 8Co/141/2015 z 26. 6. 2016 (toto rozhodnutie)