Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Prešov Spisová značka: 8Co/141/2015 Identifikačné číslo súdneho spisu: 8113219098 Dátum vydania rozhodnutia: 27. 06. 2016 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Martin Fiľakovský ECLI: ECLI:SK:KSPO:2016:8113219098.1 Uznesenie Krajský súd v Prešove v právnej veci žalobcu Home Credit Slovakia, a.s., so sídlom Teplická 7434/147, 921 22 Piešťany, IČO: 36 234 176, zastúpeného Advokátska kancelária ERASMUS LEGAL, s. r. o., so sídlom Justičná 9, 811 07 Bratislava, IČO: 36 789 615, proti žalovanej G. A., nar. X.X.XXXX, s trvalým pobytom evidovaným na adrese XXX XX N. č. XXX, okres C., toho času zdržiavajúcej sa na adrese R. XX/B, XXX XX C., štátnej občianke Slovenskej republiky, za účasti vedľajšieho účastníka na strane žalovanej Združenie na ochranu občana spotrebiteľa HOOS, so sídlom Nám. legionárov 5, 080 01 Prešov, IČO: 42 176 778, zastúpeného advokátkou JUDr. Zdeňkou Vokálovou, so sídlom Hlavná 61, 080 01 Prešov, o zaplatenie sumy 514,86 Eur s prísl., o odvolaní žalovanej proti rozsudku Okresného súdu Prešov zo dňa 4.11.2014 č. k. 16C/209/2013 - 50 takto jednohlasne r o z h o d o l : O d m i e t a odvolanie žalovanej. Žiaden z účastníkov n e m á p r á vo na náhradu trov odvolacieho konania. o d ô v o d n e n i e : Napadnutým rozsudkom súd prvého stupňa rozhodol tak, že žalovaná je povinná zaplatiť žalobcovi sumu 487,60 eura, kapitalizovaný úrok z omeškania od 13.4.2011 do 18.6.2013 vo výške 98,61 eura, 9,25 % úrok z omeškania ročne zo sumy 487,60 eura od 19.6.2013 do zaplatenia, do 3 dní od právoplatnosti rozsudku. V prevyšujúcej časti žalobný návrh zamietol. Žalovanej uložil povinnosť zaplatiť žalobcovi na účet jeho právneho zástupcu náhradu trov konania za zaplatený súdny poplatok vo výške 30,50 eura a náhradu trov právneho zastúpenia vo výške 102,40 eura, do 3 dní od právoplatnosti rozsudku. Proti tomuto rozsudku podala odvolanie žalovaná. Odvolací súd sa pred rozhodnutím vo veci samej zaoberal otázkou prípustnosti odvolania proti rozsudku súdu prvého stupňa a vec prejednal bez nariadenia pojednávania v súlade s ustanovením § 214 ods. 2 O.s.p. a dospel k záveru, že odvolanie žalovanej je potrebné odmietnuť, pretože bolo podané oneskorene. Podľa § 57 ods. 2 O.s.p. lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia sa uplynutím toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, a ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň. Podľa ustanovenia § 57 ods. 3 O.s.p., lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť. Podľa ustanovenia § 204 ods. 1 O.s.p., odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy. Podľa ustanovenia § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p., odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. Z obsahu spisu vyplýva, že napadnutý rozsudok bol žalovanej doručený dňa 10.12.2014. Písomné vyhotovenie rozsudku doručené žalovanej obsahuje správne poučenie o tom, že proti tomuto rozsudku je odvolanie prípustné a možno ho podať v lehote 15 - tich dní odo dňa doručenia cestou tunajšieho súdu na Krajský súd v Prešove. Zákonná 15 - dňová lehota žalovanej uplynula dňa 29.12.2014. Odvolanie bolo podané na pošte dňa 31.12.2014. So zreteľom na uvedené bolo odvolanie žalovanej podané oneskorene. Na základe uvedeného preto odvolací súd v súlade s ustanovením § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolanie žalovanej proti rozsudku súdu prvého stupňa odmietol. O trovách odvolacieho konania bolo rozhodnuté v súlade s ustanovením § 224 ods. 1 O.s.p. v spojení s ustanovením § 146 ods. 1 písm. c/ O.s.p.. V konaní o odvolaní tu nedošlo k posúdeniu veci samotnej, ale odvolací súd skúmal podmienky konania. Nebol dôvod na použitie ustanovenia § 146 ods. 2 O.s.p.. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.