KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
RozsudokKrajský súd Banská Bystrica24. 8. 2021plný text

Rozsudok Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 15CoCsp/8/2021 z 24. 8. 2021

CitáciaRozsudok Krajského súdu Banská Bystrica z 24. augusta 2021, sp. zn. 15CoCsp/8/2021, ECLI:SK:KSBB:2021:6117246993.2

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Banská Bystrica
Spisová značka: 15CoCsp/8/2021
Identifikačné číslo súdneho spisu: 6117246993
Dátum vydania rozhodnutia: 25. 08. 2021
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jaroslav Gallo
ECLI: ECLI:SK:KSBB:2021:6117246993.2

ROZSUDOK V MENE
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Krajský súd v Banskej Bystrici, v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Jaroslava Galla a členov
senátu JUDr. Jaroslava Mikulaja a JUDr. Klaudie Koskovej, v právnej veci žalobcu: U. stavebná
sporiteľňa, a. s., so sídlom Q. XX, XXX XX Q., I.: XX XXX XXX, proti žalovanej: L. F., nar. XX.XX.XXXX,
bytom U. XXXX, XXX XX Hriňová, zast. Advokátska kancelária JUDr. Tomáš Rosina, s.r.o. so sídlom
Kukučínova 20, 974 01 Banská Bystrica, IČO: 47 246 731, o zaplatenie 26 497,93 eur s príslušenstvom,
na odvolanie žalovanej proti rozsudku Okresného súdu vo Zvolene č. k. 16Csp/28/2019 - 276, zo dňa
21.10.2020, takto

r o z h o d o l :

I. Rozsudok okresného súdu vo výroku o povinnosti žalovanej zaplatiť žalobcovi 24.611,15 Eur s
príslušenstvom a vo výroku o trovách konania p o t v r d z u j e.

II. Žalobca má nárok na náhradu trov odvolacieho konania voči žalovanej v rozsahu 100 %.

o d ô v o d n e n i e :

1.Napadnutým rozsudkom okresný súd rozhodol: „Konanie v časti o zaplatenie sumy 1 796,78 eur
zastavuje II. Žalovaná je povinná zaplatiť žalobcovi 24 611,15 eur spolu s úrokom z úveru vo výške 6,69
% ročne zo sumy 23 996,26 eur od 07.06.2017 do 24.01.2019 a zo sumy 22 199,48 eur od 25.01.2019
do zaplatenia a tiež s úrokom z omeškania vo výške 5 % ročne zo sumy 26 407,96 eur od 07.06.2017 do
24.01.2019 a zo sumy 24 611,15 eur od 25.01.2019 do zaplatenia, a to všetko do 3 dní od právoplatnosti
tohto rozsudku. III. V prevyšujúcej časti sa žaloba zamieta. IV. Žalobcovi sa priznáva nárok na náhradu
trov konania voči žalovanej v rozsahu 100 %.“

2. Z odôvodnenia rozsudku je zrejmé, že okresný súd takto rozhodol v ďalšom konaní, potom ako na
odvolanie žalobcu proti uzneseniu Okresného súdu Zvolen č. k.. 16Csp/28/2019-154 zo dňa 10.12.2019
odvolací súd uznesením zo dňa 29.04.2020 č. k. 15CoCsp/17/2020-196 zrušil uznesenie okresného
súdu a vrátil mu vec na ďalšie konanie a nové rozhodnutie. Odvolací súd v zrušujúcom rozhodnutí
prijal záver, že okresný súd nedostatočne zvážil okrem totožnosti sporových strán aj totožnosť predmetu
konania, pokiaľ konanie pre existenciu prekážky rozsúdenej veci zastavil s poukazom na konanie
vedené na tomto pod sp. zn. 13C/15/2016.

3. V ďalšom konaní okresný súd vec prejednal a rozhodol na pojednávaní konanom dňa 21.10.2020, na
ktoré sa nedostavili žalobca, ani žalovaná a ani jej právny zástupca, ktorí svoju neúčasť ospravedlnili a
súhlasili s prejednaním a rozhodnutím veci v ich neprítomnosti (§ 180 CSP).

4. Z vykonaného dokazovania mal súd za preukázané, že žalobca (ako veriteľ) uzatvoril so žalovanou
(ako jednou so spoludlžníkov - zmluvu uzatvorili spoludlžníci: L. C., nar. XX.XX.XXXX a L. C., nar.
XX.XX.XXXX a L. L., nar. XX.XX.XXXX) dňa XX.XX.XXXX S. o medziúvere č. XXXXXXXXXX a



stavebnom - spotrebiteľskom úvere č. 0991170202 (ďalej iba „zmluva o úvere“), na základe ktorej
žalobca poskytol spoludlžníkom celkovo úver vo výške 24 100,00 eur za v zmluve dohodnutých
podmienok. Listom zo dňa 06.06.2017 veriteľ (žalobca) spoludlžníkom oznámil zosplatnenie celého
úveru ku dňu 06.06.2017 z dôvodu, že boli naplnené skutočnosti v zmysle dohodnutých podmienok
zmluvy o úvere a všeobecných úverových podmienok na vyhlásenie mimoriadnej splatnosti úveru. To,
že boli porušené zmluvné povinnosti splácať úver riadne a včas - súd konštatoval, že nie je sporné,
že v danom čase boli dlžníci v omeškaní s úhradou viac ako 2 splátok resp. 1 splátky po dobu dlhšiu
ako 3 mesiace (ide o omeškanie s platením vkladov na účet zmluvy o stavebnom sporení a úrokov z
medziúveru po dobu dlhšiu ako tri mesiace), na čo boli dlžníci niekoľkokrát písomne upozornení. Teda
podľa názoru súdu žalobca bol oprávnený požadovať predčasné zosplatnenie úveru v celom rozsahu v
zmysle zákonného ust § 565 v spojení s ust. § 53 ods. 9 Občianskeho zákonníka bez ďalšieho, t. j. bez
nutnosti odstúpiť od zmluvy - ako namietala v konaní žalovaná (že chýba odstúpenie žalobcu od zmluvy
v zmysle čl. VII ods. 2 písm. c) VOP - žalobca má právo odstúpiť od zmluvy a požadovať okamžité
spaltenie/tzv. mimoriadnu splatnosť poskytnutého úveru v prípade, ak začne na majetok účastníka
úverovej zmluvy konkurzné konanie). Nie je smerodajné, že zároveň žalobca v liste zo dňa 06.06.2017
o vyhlásení mimoriadnej splatnosti úveru poukázal i na to, že na majetok L. C. bolo začaté konkurzné
konanie - dňa 07.10.2015 bol vyhlásený konkurz a pohľadávku z úveru voči nemu žalobca uplatnil v
konkurznom konaní.

5. Žalobou doručenou súdu dňa 03.11.2017 žalobca nárok zo zmluvy o úvere uplatňoval voči
spoludlžníkom, L. R. rod. C., nar. XX.XX.XXXX a L. F. rod. L., nar. XX.XX.XXXX. Dňa 18.12.2017
bol vyhlásený konkurz aj na majetok spoludlžníka L. R., nar. XX.XX.XXXX, obchodné meno: L. C., s
miestom podnikania Y.. L. P. XXX/XX, Q., I.: 43090320 - súd voči tejto žalovanej konanie zastavil - §
167e ods. 1 ZoKR. V konaní súd pokračoval so žalovanou L. Vreštiakovou.

6. Okresný súd posúdil, že v konaní ide o nárok zo spotrebiteľskej zmluvy (dlžník má právne postavenie
spotrebiteľa), kedy napriek tomu, že zmluva je absolútnym obchodom v zmysle ust. § 497 Obchodného
zákonníka, na zmluvný vzťah je treba aplikovať prednostne ustanovenia Občianskeho zákonníka, aj keď
by sa inak mali použiť normy obchodného práva (ust. § 52 ods. 2 veta tretia Občianskeho zákonníka).
Zároveň súd na tento zmluvný vzťah aplikoval ust zákona č. 129/2010 Z. z. o spotrebiteľských úveroch
(lex specialis) a ustanovenia zákona č. 310/1992 Zb. o stavebnom sporení.

7. Vzhľadom na žalovanou vznesenú námietku premlčania sa súd prednostne zaoberal otázkou
premlčania uplatneného nároku, premlčanie posudzoval podľa ustanovení Občianskeho zákonníka §§
100, 101, 103. Súd konštatoval, že v zmysle ust. § 103 veta prvá Občianskeho zákonníka, podľa
ktorého sa každá jednotlivá splátka premlčuje samostatne, v prípade ak veriteľ nevyužije svoje právo
predčasne zosplatniť úver včas môže sa dostať do situácie, že niektoré skôr splatné splátky sa premlčia,
nakoľko z ust. § 103 veta druhá Občianskeho zákonníka vyplýva, že pokiaľ veriteľ právo na predčasné
zosplatnenie využije, začne plynúť premlčacia doba pre zosplatnený dlh odo dňa zročnosti nesplatenej
splátky, pre ktorú došlo k predčasnému zosplatneniu úveru. Zosplatnenie však nenastáva automaticky
splnením podmienky, že je dlžník viac ako 3 mesiace v omeškaní s úhradou splátky resp. splátok (ako
tvrdila žalovaná), ale je nutné, aby veriteľ vôľu predčasne zosplatniť úver prejavil. Súd preto nezdieľal
názor žalovanej, že nakoľko dlžníci boli už ku dňu 31.08.2013 viac ako 3 mesiace v omeškaní s
platením splátok, tak mala najneskôr dňa 31.08.2013 nastať zročnosť celého dlhu a týmto mala začať
plynúť premlčacia doba na uplatnenie nároku žalobcu a mala uplynúť 31.08.2016. V tejto súvislosti súd
podotkol, že z výpisu z účtu medziúveru vyplýva, že na splatenie boli od 23.01.2014 do 02.11.2016
uskutočnené ďalšie vklady - čiže boli uhradené splátky od júna 2013 do novembra 2015.

6. V danom prípade podľa názoru súdu určenie, pre nesplatenie ktorej splátky sa stal zročný dlh, je
zistiteľné z oznámenia veriteľa o vyhlásení mimoriadnej splatnosti úveru zo dňa 06.06.2017 a tak, aby
bolo zachované splnenie zákonných podmienok definovaných v ust. § 53 ods. 9 Občianskeho zákonníka
v spojení s § 565 Občianskeho zákonníka a v spojení s upozornením veriteľa na vyhlásenie mimoriadnej
splatnosti úveru zo dňa 27.03.2017, v ktorom veriteľ - žalobca žiadal uhradiť najneskôr do 11.04.2017
splátku za mesiac marec 2017 a aj predtým splatné splátky, s ktorými boli dlžníci už v omeškaní s
tým, že v danom čase bola splatná už aj splátka za mesiac marec 2017, keďže splatnosť vkladov na
účet stavebného sporenia, ako i splatnosť splátok úrokov z medziúveru nastala mesačne vždy k 1. dňu
mesiaca. To znamená, že vo vzťahu k splátke splatnej v mesiaci marec 2017 k 01.03.2017 trojmesačná
lehota omeškania so zaplatením splátky uplynula dňa 02.06.2017 a zároveň bola dodržaná podmienka,



že dlžníci boli v postavení spotrebiteľa upozornení na možnosť predčasného zosplatnenia úveru v lehote
nie kratšej ako 15 dní a zároveň bola splnená podmienka aj v zmysle § 565 Občianskeho zákonníka
(okrem podmienky, že táto možnosť bola dojednaná v zmluve) a to, že žalobca ako veriteľ uplatnil svoje
právo na predčasné zosplatnenie úveru najneskôr do splatnosti najbližšie nasledujúcej splátky, t. j.
splátky splatnej 01.07.2017, s tým, že k mimoriadnemu zosplatneniu úveru tak došlo k predmetnému
dňu 06.06.2017, a rozhodnou splátkou, pre nesplatenie ktorej sa stal zročný celý dlh je splátka splatná
01.03.2017. Keďže žaloba bola upomínaciemu súdu (Okresnému súd Banská Bystrica) podaná dňa
03.11.2017, súd ustálil, že žalobcom uplatnený nárok nie je premlčaný.

7. Súd prisúdil žalobcovi voči žalovanej pôvodne žalobou uplatnenú istinu (po čiastočnom späťvzatí
žaloby vo výške 1 796,78 eur, v ktorej časti súd konanie zastavil - výrok I.) a to vo výške 24 611,15 eur.
Žalobcovi priznal aj úrok z úveru vo výške 6,69 % ročne zo sumy nesplatenej časti istiny poskytnutého
medziúveru s prihliadnutím na čiastočné plnenie vo výške 1 796,78 eur po podaní žaloby, a priznal tiež
uplatnený úrok z omeškania, ktorý súd priznal z prisúdenej sumy za obdobie počas ktorého je žalovaná
v omeškaní s úhradou dlhu, tiež s prihliadnutím na čiastočné plnenie vo výške 1 796,78 eur ku dňu
24.01.2019, a to v zákonnej výške 5 % ročne ako žalobca uplatnil, keďže základná úroková sadzba
ECB bola od 16.03.2016 vo výške 0 %. Súd žalobu zamietol vo výške 90,- eur ohľadne uplatneného
nároku na zaplatenie poplatkov za upomienky (6 x 15,- eur), nakoľko súd zmluvné dojednanie v cenníku
veriteľa vyhodnotil ako neprijateľnú podmienku a žalobca v konaní nepreukázal opak, že dojednanie
týchto poplatkov bolo individuálne dojednané.

8. O trovách konania súd rozhodol podľa § 255, § 256 a § 262 CSP. Procesné zavinenie na čiastočnom
zastavení konania nemožno pripísať na ťarchu žalobcu, nakoľko k tomuto späťvzatiu žaloby došlo
na základe úhrady, ktorú obdržal žalobca v rámci konkurzného konania vo vzťahu k ďalšiemu
spoludlžníkovi, a teda ohľadne tejto časti nemožno priznať žalovanej trovy konania. Taktiež zamietnutie
žaloby vo výške 90 eur predstavuje neúspech žalobcu v nepatrnej časti vo vzťahu k zvyšku žalobou
uplatneného nároku. Súd preto priznal žalobcovi nárok na náhradu trov voči žalovanej v rozsahu 100 %.
O výške náhrady rozhodne súd samostatným uznesením po právoplatnosti rozhodnutia vo veci samej.

9. Proti rozsudku okresného súdu podala odvolanie žalovaná vo výroku, ktorým jej bola uložená
povinnosť plniť žalobcovi, zároveň je dotknutý aj závislý výrok o trovách konania. Navrhla, aby odvolací
súd žalobu v napadnutej časti zamietol, alebo aby rozsudok okresného súdu zrušil a vec mu vrátil na
ďalšie konanie a nové rozhodnutie.

10. Namietala, že z rozhodnutia súdu prvej inštancie vyplýva, že súd neprihliadol na námietku premlčania
vznesenú žalovanou a taktiež na námietky týkajúce sa tvrdení, že žalobca doteraz platne neodstúpil
od zmluvy o úvere. Súd tiež opomenul skúmať absolútnu neplatnosť prejednávanej zmluvy o úvere
(medziúvere), hoci tak mal urobiť ex offo.

11. Z textového oznámenia o vyhlásení mimoriadnej splatnosti úveru zo dňa 06.06.2017 vyplýva, že
žalobca oboznamuje žalovanú o tom, že boli naplnené skutočnosti na vyhlásenie mimoriadnej splatnosti
úveru (okrem omeškania s platením vkladov) a teda, že na majetok spoludlžníka L. C. bolo začaté
konkurzné konanie. Žalobca až v poslednom odseku tohto listu uviedol, že ku dňu 06.06.2017 nastáva
mimoriadna splatnosť úveru. Z uvedenej formulácie pre žalovanú nebolo vôbec jasné (zrozumiteľné) s
čím konkrétne chce žalobca „spojiť“ mimoriadnu splatnosť celého úveru. Ide teda zo strany žalobcu o
neurčitý, nezrozumiteľný právny úkon (§ 37 ods. 1 Občianskeho zákonníka). Z čl. VII ods. 2 písm. c) t.
j. Odstúpenie od zmluvy o medziúvere jednoznačne vyplýva, že veriteľ (žalobca) má právo od zmluvy
odstúpiť a požadovať okamžité splatenie/tzv. mimoriadna splatnosť poskytnutého úveru v prípade, ak
začne na majetok účastníka úverovej zmluvy konkurzné konanie. Žalovaná upriamuje pozornosť na to,
že žalobca od zmluvy neodstúpil (inštitút odstúpenia od zmluvy a inštitút mimoriadneho zosplatnenia
úveru sú samostatné inštitúty). Bez doručenia odstúpenia od zmluvy nemohlo dôjsť k okamžitej splatnosti
medziúveru a žalobca si nemôže nárokovať sumu, ktorá je predmetom tohto súdneho konania.

12. Z ustanovení zákona o stavebnom sporení č. 310/1992 Zb. jednoznačne vyplýva zákonne
vymedzený účel tzv. stavebný účel (§1 ods. 1, § 2 ods. 3 v spojení s § 11 ods. 1). Žalobca mal tak
možnosť v rámci svojej činnosti poskytnúť výlučne úver, ktorého účel je subsumovaný pod zákonné
ustanovenie stavebného účelu. V zmluve je však uvedené, že prostriedky z poskytnutého úveru budú
prednostne použité na splatenie označených úverov v ostatnej banke. Pritom označené úvery neboli z



vedomosti žalovanej poskytnuté ani využité na stavebné alebo obdobné účely. Podľa názoru žalovanej
došlo pri vymedzení predmetu resp. účelu zmluvy a následným poskytnutím úveru k porušeniu resp.
obchádzaniu zákona. Ide o základnú obsahovú aj formálnu náležitosť zmluvy, a keďže táto nebola
dodržaná tak zmluva svojím obsahom aj účelom odporuje zákonu a je absolútne neplatná (§ 39
Občianskeho zákonníka).od začiatku. Existujúca situácia zakladá nároky žalobcu voči žalovanej z titulu
bezdôvodného obohatenia, ktoré ale už sú a boli premlčané v čase podania žaloby.

13. V prípade, ak ide o závislé zmluvy, ako v posudzovanom prípade, zánik jednej z týchto zmlúv
spôsobuje zánik ostatných závislých zmlúv. Tak ako listinou o vyhlásení mimoriadnej splatnosti zo
dňa 06.06.2017 došlo k zániku, k odstúpeniu od zmluvy o stavebnom sporení, s rovnakými právnymi
účinkami došlo aj k zániku zmluvy o úvere, tzn. odstúpením zo strany žalobcu. Ak žalobca v zmysle
popisovanej listiny odstúpil aj od zmluvy o úvere, potom nemal nárok na dohodnuté príslušenstvo alebo
poplatky z poskytnutých finančných prostriedkov, ale iba na reálne odovzdané prostriedky znížené o
úhrady dlžníkov a eventuálne na úrok z omeškania počítaný najskôr odo dňa prejavenia vôle o odstúpení
od zmluvy (listina zo dňa 06.06.2017).

14. V neposlednom rade žalovaná namietala vyhodnotenie podmienok pre považovanie úveru za
bezúročný a bezpoplatkový v zmysle § 11 ods. 1 zákona č. 129/2010 Z. z.. Podľa § 9 ods. 2 písm.
l) resp. k) v znení zákona ku dňu 11.05.2012 bol žalobca povinný uviesť v zmluve výšku poplatkov
súvisiacich s poskytnutím finančných prostriedkov. Zmluva sa obmedzuje len na odkaz na Sadzobník.
Rozhodnutie nie je správne ani v tom, keď súd zaviazal žalovanú na uhradenie úrokov z úveru aj po
dátume vyhlásenia mimoriadnej splatnosti úveru - rozhodovacia prax súdov je taká, že nie je možné
priznať úroky z úveru v čase po splatnosti celého úveru. Priznanie úrokov z omeškania aj z príslušenstva
pohľadávky je neprípustné.

15. K odvolaniu žalovanej žalobca uviedol, že žalovaná v odvolaní opätovne zmätočne uvádza
odstúpenie od zmluvy a vyhlásenie mimoriadnej splatnosti celého úveru, čo vyznieva ako účelová
procesná obrana. Uvádzané tvrdenia žalovanej (účel úveru, odstúpenie od zmluvy stavebného
sporenia) nie je možné považovať za odvolacie dôvody (neboli v konaní pred súdom žiadnym spôsobom
spochybňované, ani nebolo na tieto skutočnosti poukazované) a možno ich považovať za ďalšie
prostriedky procesného útoku a obrany (§ 153, § 154 CSP). Opodstatnené nie sú ani tvrdenia žalovanej,
že úroky z úveru v čase po vyhlásení mimoriadnej splatnosti celého úveru nie je možné priznať - žalobca
poukazuje na rozhodnutia NS SR. Žalobca navrhol rozsudok okresného súdu v napadnutej časti potvrdiť.

16. Na vyjadrenie žalobcu žalovaná reagovala tak, že trvá na ňou podanom odvolaní. Vyjadrenie žalobcu
k jej odvolaniu považuje sa obsahovo vágne, nevyvracajúce právne relevantné argumenty žalovanej.
Potom platí, že právne závery žalovanej uvádzané v odvolaní sú správne a zákonné. Žalobca popiera
len argumentáciu žalovanej v časti týkajúcej sa priznania úrokov po vyhlásení splatnosti dlhu tým,
že poukazuje na rozhodnutia NS SR, v časti námietky priznania úrokov z omeškania z príslušenstva
ponechal túto nedotknutú a tým aj nerozporovanú žalobcom. Pritom podľa názoru žalovanej rozhodnutie
NS SR sp.zn. 6cdo/113/2018, na ktoré odkazuje žalobca, vykazuje nielen zásadné znaky arbitrárnosti,
neexistencie riadneho odôvodnenia čo i len jednej právnej normy o ktorú NS svoj právny názor oprel, ale
aj zásadné znaky nezákonnosti (odklon od skoršieho rozhodovania NS SR, nepredloženie veci veľkému
senátu). V prípade rozhodnutia 5Cdo/42/2020 žalobca vo vyjadrení opomína tie časti rozhodnutia, ktoré
vzájomne rozporujú celý kontext záveru súdu.

17. Žalobca na vyjadrenie žalovanej nereagoval.

18. Krajský súd, ako súd odvolací, preskúmal vec podľa § 379 a § 380 ods. 1, 2 CSP a bez nariadenia
pojednávania podľa § 385 ods. 1 (a contrario) CSP rozsudok okresného súdu v napadnutej časti podľa
§ 387 ods. 1, 2 CSP potvrdil. V ostatnej časti rozsudok nie je dotknutý.

19. Podľa § 387 ods. 1 CSP odvolací súd rozhodnutie súdu prvej inštancie potvrdí, ak je vo výroku vecne
správne. Podľa ods. 2 ak sa odvolací súd v celom rozsahu stotožňuje s odôvodnením napadnutého
rozhodnutia, môže sa v odôvodnení obmedziť len na skonštatovanie správnosti dôvodov napadnutého
rozhodnutia, prípadne doplniť na zdôraznenie správnosti napadnutého rozhodnutia ďalšie dôvody.



20. Odvolací súd preskúmaním veci dospel k záveru, že okresný súd vec správne skutkovo a právne
posúdil. Odvolací súd sa plne stotožňuje s dôvodmi, ktoré uviedol v odôvodnení rozhodnutia okresný
súd, na tieto dôvody odkazuje. Odvolací súd v súlade s ods. 2 ust. § 387 CSP svoje rozhodnutie bližšie
neodôvodňoval iba dodáva, že rozhodnutie okresného súdu je odôvodnené v súlade s ust. § 220 ods. 2
CSP, teda náležite, presvedčivo a je preskúmateľné. V odôvodnení rozhodnutia okresný súd uviedol,
z akých konkrétnych zistených skutkových okolností vychádzal, keď žalobcom uplatnený nárok posúdil
ako dôvodný a preukázaný. V odvolacom konaní odvolateľ neuviedol žiadne vecné dôvody vo vzťahu k
napadnutému výsledku a odôvodneniu rozhodnutia súdu prvej inštancie, ktoré by mohli mať na výsledok
vplyv. Na dôvody ktoré uvádza žalovaná opakovane v odvolaní, (týkajúce sa odstúpenia od zmluvy,
právnej relevancie zosplatnenia úveru, premlčania uplatneného nároku) bolo náležite reagované už
súdom prvej inštancie, a odvolací súd zastáva rovnaký názor, aký v tejto súvislosti uviedol v rozhodnutí
okresný súd. Teda, že pre rozhodnutie vo veci bolo smerodajné, že žalobca neodstúpil od zmluvy o
úvere, ale využil inštitút vyhlásenia mimoriadnej splatnosti úveru ako zmluvne dojednanej alternatívy
k odstúpeniu od zmluvy o úvere. Podľa názoru odvolacieho súdu zmätočné sú odvolacie námietky
žalovanej o absolútnej neplatnosti zmluvy o úvere (§ 39 Občianskeho zákonníka) z ňou uvádzaného
dôvodu, že hlavným účelom úveru poskytnutého žalobcom bolo splatenie iných označených úverov
v ostatnej banke, ktoré ale neboli z vedomosti žalovanej poskytnuté ani využité na stavebné alebo
obdobné účely (nebol dodržaný zákonne vymedzený stavebný účel) a tiež námietky žalovanej, že listinou
o vyhlásení mimoriadnej splatnosti došlo k zániku, k odstúpeniu od zmluvy o stavebnom sporení, a
tým zároveň aj k zániku zmluvy o úvere v zmysle ust. § 52a ods. 2 Občianskeho zákonníka - zánik
jednej zo zmlúv iným spôsobom než splnením alebo spôsobom nahrádzajúcim splnenie spôsobuje
zánik ostatných závislých zmlúv, a to s obdobnými účinkami, a preto vyplatením finančných prostriedkov
žalobcom žalovanej mohlo dôjsť resp. došlo k bezdôvodnému obohateniu pričom nárok žalobcu na jeho
vydanie v čase podania žaloby bol premlčaný. Odôvodnenie rozsudku svedčí o tom, že v posudzovanom
prípade sa okresný súd dôsledne a prednostne zaoberal aj žalovanou vznesenou námietkou premlčania
uplatneného nároku, pričom námietku správne posúdil ako nedôvodnú a nárok ako nepremlčaný, s
poukazom na to, že zo strany dodávateľa došlo k využitiu práva na zosplatnenie platne (v súlade
s § 53 ods. 9 Občianskeho zákonníka v spojení s § 565 Občianskeho zákonníka) kedy premlčacia
doba v zmysle druhej vety § 103 Občianskeho zákonníka začne plynúť odo dňa zročnosti tej splátky,
od splatnosti (zročnosti) ktorej uplynuli 3 mesiace a omeškanie s ňou trvá (pre ktorú k zospaltneniu
došlo, ktorá zosplatnenie vyvolala), pričom toto sa netýka splátok, ktoré už boli splatné predtým (tieto
splátky sa premlčujú každá samostatne), pretože opačný výklad by umelo predlžoval premlčaciu dobu v
neprospech dlžníka. Opodstatnená a dôvodná nie je ani námietka žalovanej týkajúca sa neprípustnosti
úročenia úveru dohodnutým úrokom po vyhlásení mimoriadnej splatnosti úveru. Ešte pred rozhodnutím
prvoinštančného súdu v ďalšom konaní Najvyšší súd SR v rozhodnutí sp. zn. 5Cdo/42/2020 zo dňa
16. 06. 2020 vyslovil názor, že „v prípade vyhlásenia predčasnej splatnosti úveru veriteľovi náleží
úrok z istiny vo výške, akú by pri riadnom plnení povinností dlžník zaplatil ako cenu peňazí“. Nejde
pritom o rozhodnutie ojedinelé, pretože naň nadviazal Najvyšší súd SR napr. aj v rozhodnutiach sp. zn.
6Cdo/193/2018 zo dňa 28. 08. 2020, sp. zn. 2Cdo/13/2020 zo dňa 30. 06. 2020, sp. zn. 8Cdo/147/2020
zo dňa 26. 08. 2020, 3Cdo/113/2019 zo dňa 29. 06. 2020, sp. zn. 7Cdo/118/2019 zo dňa 26. 08. 2020,
teda následne sa s názorom senátu dovolacieho súdu 5C stotožnili i ďalšie senáty dovolacieho súdu, v
dôsledku čoho možno tento právny názor ohľadom predmetnej právnej otázky považovať za ustálenú
rozhodovaciu prax dovolacieho súdu - ako konštatoval Najvyšší súd SR v rozhodnutí sp. zn. 5Cdo
46/2020 zo dňa 26.10.2020. Pri rozhodovaní v danej veci vyslovený názor okresného súdu, že úroky
z úveru je možné priznať aj po vyhlásení mimoriadnej splatnosti úveru je prijatý v súlade s ustálenou
rozhodovacou praxou najvyšších súdnych autorít Slovenskej republiky v poslednom čase.

21. Odvolací súd potvrdil rozsudok okresného súdu vo veci samej, vecne správny je aj závislý výrok o
trovách konania a preto potvrdil rozsudok okresného súdu aj vo výroku o trovách konania.

22. O trovách odvolacieho konania odvolací súd rozhodol v súlade s ustanoveniami § 396 ods. 1 CSP,
§ 255 ods. 1 a § 262 ods. 1 CSP, keď v odvolacom konaní bol v celom rozsahu úspešný žalobca, preto
žalobcovi priznal náhradu trov odvolacieho konania v rozsahu 100 %. O výške náhrady trov rozhodne
súd prvej inštancie samostatným uznesením (§ 262 ods. 2 CSP).

23. Senát krajského súdu prijal toto rozhodnutie pomerom hlasov 3 : 0.



Poučenie:

Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je prípustné dovolanie, ak to zákon pripúšťa (§ 419 CSP).
Dovolanie je prípustné proti každému rozhodnutiu odvolacieho súdu vo veci samej alebo ktorým sa
konanie končí, ak
a) sa rozhodlo vo veci, ktorá nepatrí do právomoci súdov,
b) ten, kto v konaní vystupoval ako strana, nemal procesnú subjektivitu,
c) strana nemala spôsobilosť samostatne konať pred súdom v plnom rozsahu a nekonal za ňu zákonný
zástupca alebo procesný opatrovník,
d) v tej istej veci sa už prv právoplatne rozhodlo alebo v tej istej veci sa už prv začalo konanie,
e) rozhodoval vylúčený sudca alebo nesprávne obsadený súd, alebo
f) súd nesprávnym procesným postupom znemožnil strane, aby uskutočňovala jej patriace procesné
práva v takej miere, že došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces (§ 420 CSP).
Dovolanie je prípustné proti rozhodnutiu odvolacieho súdu, ktorým sa potvrdilo alebo zmenilo
rozhodnutie súdu prvej inštancie, ak rozhodnutie odvolacieho súdu záviselo od vyriešenia právnej
otázky,
a) pri ktorej riešení sa odvolací súd odklonil od ustálenej rozhodovacej praxe dovolacieho súdu,
b) ktorá v rozhodovacej praxi dovolacieho súdu ešte nebola vyriešená alebo
c) je dovolacím súdom rozhodovaná rozdielne (§ 421 ods. CSP)
Dovolanie v prípadoch uvedených v odseku 1 nie je prípustné, ak odvolací súd rozhodol o odvolaní proti
uzneseniu podľa § 357 písm. a) až n) (§ 421 ods. 2 CSP).
Dovolanie podľa § 421 ods. 1 nie je prípustné, ak
a) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení neprevyšuje desaťnásobok minimálnej mzdy;
na príslušenstvo sa neprihliada,
b) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení v sporoch s ochranou slabšej strany
neprevyšuje dvojnásobok minimálnej mzdy; na príslušenstvo sa neprihliada,
c) je predmetom dovolacieho konania len príslušenstvo pohľadávky a výška príslušenstva v čase začatia
dovolacieho konania neprevyšuje sumu podľa písmen a) a b) (§ 422 ods. 1 CSP).
Na určenie výšky minimálnej mzdy v prípadoch uvedených v odseku 1 je rozhodujúci deň podania žaloby
na súde prvej inštancie (§ 422 ods. 2 CSP).
Dovolanie len proti dôvodom rozhodnutia nie je prípustné (§ 423 CSP).
Dovolanie môže podať strana, v ktorej neprospech bolo rozhodnutie vydané (§ 424 CSP).
Dovolanie môže podať intervenient, ak spolu so stranou, na ktorej vystupoval, tvoril nerozlučné
spoločenstvo podľa § 77 (§ 425 CSP).
Prokurátor môže podať dovolanie, ak sa konanie začalo jeho žalobou alebo ak do konania vstúpil (§
426 CSP).
Dovolanie sa podáva v lehote dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia odvolacieho súdu
oprávnenému subjektu na súde, ktorý rozhodoval v prvej inštancii. Ak bolo vydané opravné uznesenie,
lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy ( § 427 ods.
1 CSP).
Dovolanie je podané včas aj vtedy, ak bolo v lehote podané na príslušnom odvolacom alebo dovolacom
súde ( § 427 ods. 2 CSP).
V dovolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v
akom rozsahu sa toto rozhodnutie napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne
(dovolacie dôvody) a čoho sa dovolateľ domáha (dovolací návrh) (§ 428 CSP).
Ak zákon na podanie nevyžaduje osobitné náležitosti, v podaní sa uvedie,
a) ktorému súdu je určené,
b) kto ho robí,
c) ktorej veci sa týka,
d) čo sa ním sleduje a
e) podpis.
(§ 127 ods. 1 CSP)
Ak ide o podanie urobené v prebiehajúcom konaní, náležitosťou podania je aj uvedenie spisovej značky
tohto konania (§ 127 ods. 2 CSP).
Dovolateľ musí byť v dovolacom konaní zastúpený advokátom. Dovolanie a iné podania dovolateľa
musia byť spísané advokátom (§ 429 ods. 1 CSP).



Povinnosť podľa odseku 1 neplatí, ak je
a) dovolateľom fyzická osoba, ktorá má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa,
b) dovolateľom právnická osoba a jej zamestnanec alebo člen, ktorý za ňu koná má vysokoškolské
právnické vzdelanie druhého stupňa,
c) dovolateľ v sporoch s ochranou slabšej strany podľa druhej hlavy tretej časti tohto zákona zastúpený
osobou založenou alebo zriadenou na ochranu spotrebiteľa, osobou oprávnenou na zastupovanie podľa
predpisov o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou alebo odborovou organizáciou a
ak ich zamestnanec alebo člen, ktorý za ne koná má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa
(§ 429 ods. 2 CSP).

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 6117246993

  1. 21. 10. 2020Rozsudok Okresného súdu Zvolen sp. zn. 16Csp/28/2019 z 21. 10. 2020potvrdené
  2. 24. 8. 2021Rozsudok Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 15CoCsp/8/2021 z 24. 8. 2021 (toto rozhodnutie)
  3. 24. 8. 2021Rozsudok Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 15CoCsp/8/2021 z 24. 8. 2021

Podobné rozhodnutiaZhoda citovaných ustanovení