KAUZIS.SKTestovací provoz
UznesenieNajvyšší súd SR29. 11. 2017plný text

Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 8Sžo/25/2016 z 29. 11. 2017

CitáciaUznesenie Najvyššieho súdu SR z 29. novembra 2017, sp. zn. 8Sžo/25/2016, ECLI:SK:NSSR:2017:6015200867.1

Text rozhodnutia

Súd: Najvyšší súd
Spisová značka: 8Sžo/25/2016
Identifikačné číslo súdneho spisu: 6015200867
Dátum vydania rozhodnutia: 30. 11. 2017
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jaroslava Fúrová
ECLI: ECLI:SK:NSSR:2017:6015200867.1

Uznesenie
Najvyšší súd Slovenskej republiky v právnej veci žalobcu: Ing. Z. A., nar. XX.XX.XXXX, bytom J. XXX/
X, XXX XX K., zastúpeného JUDr. Jozefom Veselým, advokátom, so sídlom kancelárie Mierová 1, 990
01 Veľký Krtíš, proti žalovanému: Pôdohospodárska platobná agentúra, so sídlom Dobrovičova 12, 815
26 Bratislava, v konaní o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia žalovaného č. 500/1056/18120/2014
zo dňa 06. mája 2015, o odvolaní žalovaného proti rozsudku Krajského súdu v Banskej Bystrici č. k.
24S/121/2015-31a zo dňa 17. decembra 2015, takto

r o z h o d o l :

Najvyšší súd Slovenskej republiky odvolanie žalovaného o d m i e t a.

Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania.

o d ô v o d n e n i e :

Krajský súd v Banskej Bystrici napadnutým rozsudkom zrušil rozhodnutie žalovaného č.
500/1056/18120/2014 zo dňa 06. mája 2015 podľa § 250j ods. 2 písm. d/ a e/ Občianskeho súdneho
poriadku (ďalej len „OSP“) a vec mu vrátil na ďalšie konanie. Žalovaný vyššie uvedeným rozhodnutím
neschválil žiadateľovi Ing. Z. A. poskytnutie podpory formou jednotnej platby na plochu podľa čl. 58
Nariadenia komisie (ES) č. 1122/2009 a doplnkovej platby na plochu podľa § 7 ods. 1 písm. b/ Nariadenia
vlády Slovenskej republiky č. 152/2013 Z. z., o poskytnutie ktorej požiadal dňa 13. mája 2014. O
trovách konania rozhodol krajský súd tak, že žalovanému uložil povinnosť zaplatiť žalobcovi na účet jeho
právneho zástupcu náhradu trov právneho zastúpenia vo výške 851,30 € a náhradu iných trov vo výške
70,- €, do 3 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku.

Proti tomuto rozsudku podaním zo dňa 08. februára 2016, ktoré bolo doručené krajskému súdu dňa 12.
februára 2016 a ktoré bolo odovzdané na poštovú prepravu na pošte Bratislava 1 dňa 10. februára 2016,
podal žalovaný odvolanie, v ktorom navrhol, aby odvolací súd napadnutý rozsudok zmenil tak, že žalobu
žalobcu v celom rozsahu zamietne.

Najvyšší súd Slovenskej republiky ako súd odvolací prejednal vec podľa § 212 ods. 1 v spojení s § 246c
ods. 1 vety prvej OSP bez nariadenia odvolacieho pojednávania (§ 214 ods. 2 OSP) a dospel k záveru,
že odvolanie žalovaného je potrebné odmietnuť, nakoľko bolo podané oneskorene.

Odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje
(§ 204 ods. 1 OSP). V danej veci bol napadnutý rozsudok doručený žalovanému dňa 25. januára 2016.
Pätnásťdňová lehota na podanie odvolania začala žalovanému plynúť dňom 26. januára 2016 a jej
koniec pripadol na deň 09. februára 2016, ktorý je zároveň posledným dňom na podanie odvolania.
Žalovaný podal odvolanie až dňa 10. februára 2016 (kedy bolo podanie odovzdané na poštovú prepravu
na pošte Bratislava 1), teda po uplynutí lehoty na podanie odvolania. Odvolací súd preskúmaním obsahu
predloženého spisového materiálu nezistil, že by odporca spolu s oneskorene podaným odvolaním, z
ospravedlniteľného dôvodu, požiadal o odpustenie zmeškanej lehoty (§ 58 OSP).



Podľa § 218 ods. 1 písm. a/ OSP odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.

Vzhľadom na to, že žalovaný podal odvolanie oneskorene, odvolací súd postupujúc podľa citovaného
zákonného ustanovenia § 218 ods. 1 písm. a/ OSP jeho odvolanie odmietol. Nemohol sa zaoberať
dôvodmi odvolania ani obsahom napadnutého rozsudku, pretože zistil dôvod, ktorý viedol k
nemeritórnemu (procesnému) rozhodnutiu. Preto odvolanie nebolo možné vecne prejednať a o ňom
rozhodnúť.

O náhrade trov odvolacieho konania rozhodol odvolací súd podľa § 224 ods. 1 v spojení s § 146 ods.
1 písm. c/ a s § 246c ods. 1, prvá veta OSP a účastníkom trovy odvolacieho konania nepriznal, keďže
výsledok konania je obdobný, ako pri zastavení konania.
Odvolací súd v odvolacom konaní postupoval podľa ustanovení Občianskeho súdneho poriadku, ktorý
bol zrušený zákonom č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok (§ 473), ktorý nadobudol účinnosť dňa
01. júla 2016.

Dňom 01. júla 2016 nadobudol účinnosť zákon č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok, ktorý v § 491
ods. 1 ustanovil, že ak nie je ďalej ustanovené inak, platí tento zákon aj na konania začaté podľa piatej
časti Občianskeho súdneho poriadku predo dňom nadobudnutia jeho účinnosti.

Podľa § 492 ods. 2 Správneho súdneho poriadku odvolacie konania podľa piatej časti Občianskeho
súdneho poriadku začaté predo dňom nadobudnutia účinnosti tohto zákona sa dokončia podľa
doterajších predpisov.

V súlade s vyššie uvedenými prechodnými ustanoveniami odvolací súd v predmetnej veci postupoval
podľa doterajšieho predpisu, Občianskeho súdneho poriadku.

Toto rozhodnutie prijal senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky v pomere hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9 veta
tretia zákona č. 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších
predpisov).

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu nie je prípustný opravný prostriedok.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 6015200867

  1. 16. 12. 2015Rozsudok Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 24S/121/2015 z 16. 12. 2015opravný prostriedok zamietnutý / odmietnutý
  2. 29. 11. 2017Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 8Sžo/25/2016 z 29. 11. 2017 (toto rozhodnutie)