KAUZIS.SKTestovací provoz
UznesenieNajvyšší súd SR28. 5. 2012plný text

Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 1Sža/11/2012 z 28. 5. 2012

CitáciaUznesenie Najvyššieho súdu SR z 28. mája 2012, sp. zn. 1Sža/11/2012, ECLI:SK:NSSR:2012:1012200164.1

Text rozhodnutia

Súd: Najvyšší súd
Spisová značka: 1Sža/11/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1012200164
Dátum vydania rozhodnutia: 29. 05. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Igor Belko
ECLI: ECLI:SK:NSSR:2012:1012200164.1

Uznesenie
Najvyšší súd Slovenskej republiky v právnej veci navrhovateľa: E., nar. X.X.XXXX, štátna príslušnosť
Afganistan, miesto pobytu K., zastúpený JUDr. Zuzanou Števulovou, Liga za ľudské práva, Hurbanovo
námestie 5, Bratislava, proti odporcovi: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky - Migračný úrad, so
sídlom Pivonková 6, Bratislava, o opravnom prostriedku navrhovateľa proti rozhodnutiu odporcu ČAS:
MU-131-52/PO-Ž-2010 zo dňa 14.12.2011, o odvolaní navrhovateľa proti uzneseniu Krajského súdu v
Bratislave č. k. 9Saz/5/2012-45 zo dňa 24.2.2012, takto

r o z h o d o l :

Najvyšší súd Slovenskej republiky napadnuté uznesenie Krajského súdu v Bratislave 9Saz/5/2012-45
zo dňa 24.2.2012 z r u š u j e a vec mu v r a c i a na ďalšie konanie.

o d ô v o d n e n i e :

Krajský súd v Bratislave napadnutým uznesením opravný prostriedok navrhovateľa zo dňa 1.2.2012 proti
rozhodnutiu odporcu ČAS: MU-131-52/PO-Ž-2010 zo dňa 14.12.2011, ktorým navrhovateľovi nepredĺžil
doplnkovú ochranu, odmietol podľa 250p OSP, nakoľko podľa krajského súdu navrhovateľ podal opravný
prostriedok oneskorene. O trovách konania rozhodol krajský súd tak, že žiadnemu z účastníkov právo
na ich náhradu nepriznal.

Svoje rozhodnutie krajský súd odôvodnil s poukazom na ust. § 24 ods. 2 zákona č. 71/1976 Zb. o
správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov. Uviedol, že prvý a druhý neúspešný
pokus o doručenie zásielky sa uskutočnil 23.12. a 27.12.2011, pričom 27.12.2011 bola zásielka uložená
na pošte. Pretože si ju právna zástupkyňa navrhovateľa neprevzala v lehote 3 dní od jej uloženia, teda
v lehote do 30.12.2011 a tento deň sa považuje za deň jej doručenia. Posledným dňom odvolacej lehoty
bol deň 30.1.2012. Navrhovateľ podal svoj opravný prostriedok 1.2.2012 a súdu bol doručený 2.2.2012
aj s doplnením v písomnej forme, teda oneskorene.

Proti tomuto uzneseniu podal navrhovateľ prostredníctvom právnej zástupkyne včas odvolanie z dôvodu
podľa § 205 ods. 2 písm. a) OSP v spojení s § 221 ods. 1 písm. f) OSP, teda z dôvodu, že účastníkovi
konania sa postupom súdu odňala možnosť konať pred súdom.

Právna zástupkyňa navrhovateľa uviedla, že opravný prostriedok v mene navrhovateľa podala dňa
1.2.2012 na krajský súd telefaxom a zároveň aj poštou. Nesúhlasí s argumentáciou krajského súdu a má
za to, že ten počíta plynutie zákonnej lehoty nesprávne, keďže lehota začala plynúť v deň nasledujúci
po dni doručenia zásielky právnej zástupkyni a uplynula 1.2.2012. Opravný prostriedok bol preto podaný
včas. Zároveň poukázala na rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, kde bol posudzovaný
úplne rovnaký prípad a Najvyšší súd Slovenskej republiky judikoval, že pri doručovaní písomnosti
zástupcovi s plnomocenstvom na celé konanie nie je možné aplikovať zákonnú fikciu doručenia podľa
§ 24 ods. 1 Správneho poriadku, ale je potrebné postupovať podľa § 25 Správneho poriadku. Pričom



lehota na podanie opravného prostriedku proti neprávoplatnému rozhodnutiu správneho orgánu je
procesnoprávna, stačí teda ak je opravný prostriedok podaný v posledný deň lehoty. Zároveň v odvolaní
žiadala, aby odvolací súd rozhodol čo najskôr v záujme právnej istoty navrhovateľa.

Vzhľadom na uvedené preto navrhovateľ žiadal uznesenie krajského súdu zrušiť a vec mu vrátiť na
ďalšie konanie.

Najvyšší súd Slovenskej republiky ako súd odvolací (§ 10 ods. 2 OSP) preskúmal uznesenie krajského
súdu ako aj konanie, ktoré mu predchádzalo a jednomyseľne (§ 3 ods. 9 zák. č. 757/2004 Z.z.) dospel k
záveru, že odvolanie navrhovateľa je dôvodné a napadnuté uznesenie krajského súdu je potrebné zrušiť.

Podľa § 20a ods. 1 zákona č. 480/2002 Z.z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom
znení (ďalej len zákon o azyle) rozhodnutie v konaní o azyle sa doručuje účastníkovi konania v mieste a
čase určenom ministerstvom; ak má účastník konania zákonného zástupcu alebo opatrovníka, doručuje
sa rozhodnutie len zákonnému zástupcovi alebo opatrovníkovi. Ak má osoba uvedená v prvej vete
zástupcu na celé konanie na základe plnomocenstva, doručuje sa rozhodnutie len tomuto zástupcovi.
Ak má účastník konania právo na poskytnutie právnej pomoci podľa osobitného predpisu, doručuje sa
rozhodnutie len Centru právnej pomoci.

Podľa § 21 ods. 1 zákona o azyle proti rozhodnutiu ministerstva o neudelení azylu, odňatí azylu, okrem
rozhodnutia podľa § 15 ods. 2 písm. i), nepredĺžení doplnkovej ochrany a zrušení doplnkovej ochrany,
okrem rozhodnutia podľa § 15b ods. 1 písm. d), možno podať opravný prostriedok na súd 10) do 30 dní
od jeho doručenia; proti rozhodnutiu o odňatí azylu podľa § 15 ods. 2 písm. i) a proti rozhodnutiu o zrušení
doplnkovej ochrany podľa § 15b ods. 1 písm. d) možno podať rozklad do 20 dní od jeho doručenia.
Podanie opravného prostriedku má odkladný účinok; to neplatí, ak ide o rozhodnutie o neudelení azylu
podľa § 13 ods. 5, odňatí azylu podľa § 15 ods. 3 a 4 a zrušení doplnkovej ochrany podľa § 15b ods.
1 písm. b) z dôvodu podľa § 13c ods. 2 písm. d) alebo e), ak bola doplnková ochrana poskytnutá na
účel zlúčenia rodiny.

Podľa § 52 ods. 1 zákona o azyle na konanie podľa tohto zákona sa vzťahuje všeobecný predpis o
správnom konaní, ak tento zákon neustanovuje inak.

Podľa § 24 ods. 2 Správneho poriadku ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných
rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržiava, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že
písomnosť príde znovu doručiť v určený deň a hodinu. Ak nový pokus o doručenie zostane bezvýsledný,
doručovateľ uloží písomnosť na pošte a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát
nevyzdvihne písomnosť do troch dní od uloženia, posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň
doručenia, aj keď sa adresát o uložení nedozvedel.

Podľa § 25 ods. 5 Správneho poriadku ak má účastník konania zástupcu s plnomocenstvom na celé
konanie, písomnosť určená do vlastných rúk sa doručuje iba tomu zástupcovi. Ustanovenia odsekov 1
až 3 sa vzťahujú na toto doručovanie. Ak však účastník konania má osobne v konaní niečo vykonať,
doručuje sa písomnosť nielen zástupcovi, ale aj jemu.

Podľa § 25 ods. 3 Správneho poriadku ak nemožno doručiť písomnosť podnikateľovi - fyzickej osobe
na adresu, ktorú uviedla alebo je známa, ani na adresu jej miesta podnikania uvedenú v živnostenskom
registri alebo v inom registri, v ktorom je zapísaná, a jej iná adresa nie je správnemu orgánu známa,
písomnosť sa považuje po troch dňoch od vrátenia nedoručenej zásielky správnemu orgánu za
doručenú, a to aj vtedy, ak sa podnikateľ - fyzická osoba o tom nedozvie.

Najvyšší súd Slovenskej republiky v tejto súvislosti udáva, že ust. § 25 ods. 5 Správneho poriadku
je špeciálnym (osobitným) ustanovením upravujúcim doručovanie písomnosti v prípade, ak sa má



doručovať účastníkovi konania, ktorý má zástupcu s plnomocenstvom pre celé konanie. Zákon v
súvislosti s doručením zásielky zástupcovi s plnomocenstvom pre celé konanie ustanovuje lehotu,
ktorá plynie odo dňa vrátenia nedoručenej zásielky správnemu orgánu v prípade, ak nemožno doručiť
písomnosť podnikateľovi - fyzickej osobe na adresu, ktorú uviedla alebo je známa.

V uvedenej právnej veci sa však o takýto prípad nejedná, nakoľko zásielku bolo možné doručiť na adresu,
ktorú právna zástupkyňa uviedla, pretože táto zásielka bola prevzatá dňa 2.1.2012.

Najvyšší súd Slovenskej republiky udáva, že v danom prípade neplatí zákonná fikcia doručenia ako
ju uvádza ust. § 24 ods. 2 Správneho poriadku, pretože pri doručovaní písomnosti zástupcovi s
plnomocenstvom pre celé konanie je potrebné sa riadiť ust. § 25 Správneho poriadku a fikcia doručenia
nastáva až v prípade vrátenia nedoručenej zásielky správneho orgánu.

Najvyšší súd Slovenskej republiky je toho názoru, že Krajský súd v Bratislave mal aplikovať na
doručovanie písomností pre zástupcu s plnomocenstvom pre celé konanie osobitné ust. § 25 ods. 5
Správneho poriadku a nie ust. § 24, ktoré má všeobecnú povahu.

Ako vyplynulo z obsahu administratívneho spisu právna zástupkyňa prevzala rozhodnutie odporcu ČAS:
MU-131-52/PO-Ž-2010 zo dňa 14.12.2011 dňa 2.1.2012. Lehota na podanie odvolania začala plynúť
dňa 3.1.2012 a jej koniec pripadol na 1.2.2012. Opravný prostriedok bol podaný na poštovú prepravu
dňa 1.2.2012 a zároveň bol odoslaný aj faxom. Bolo to teda v zákonnej tridsaťdňovej lehote.

Podľa § 221 ods. 1 písm. f) OSP súd rozhodnutie zruší, len ak účastníkovi konania sa postupom súdu
odňala možnosť konať pred súdom.

Podľa § 221 ods. 2 OSP ak odvolací súd zruší rozhodnutie, môže podľa povahy veci vrátiť vec súdu
prvého stupňa na ďalšie konanie, prerušiť konanie, zastaviť konanie alebo postúpiť vec orgánu, do
právomoci ktorého vec patrí.

Vzhľadom na uvedené skutočnosti odvolací súd napadnuté uznesenie súdu prvého stupňa podľa § 221
ods. 1 písm. f) a ods. 2 OSP zrušil a vec mu vrátil na ďalšie konanie a rozhodnutie.

Podľa § 226 OSP ak bolo rozhodnutie zrušené a ak bola vec vrátená na ďalšie konanie a nové
rozhodnutie, je súd prvého stupňa viazaný právnym názorom odvolacieho súdu.

O trovách konania rozhodne v súlade s § 224 ods. 3 OSP súd prvého stupňa v novom rozhodnutí o veci.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu nie je prípustný opravný prostriedok.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 1012200164

  1. 28. 5. 2012Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 1Sža/11/2012 z 28. 5. 2012 (toto rozhodnutie)
  2. 16. 10. 2012Rozsudok Krajského súdu Bratislava sp. zn. 9Saz/5/2012 z 16. 10. 2012zrušené