Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Žilina Spisová značka: 5Co/361/2014 Identifikačné číslo súdneho spisu: 5113243243 Dátum vydania rozhodnutia: 30. 09. 2014 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Miroslav Jamrich ECLI: ECLI:SK:KSZA:2014:5113243243.1 Uznesenie Krajský súd v Žiline, ako súd odvolací, v právnej veci navrhovateľa: 1/ K. K., nar. XX.XX.XXXX, bytom J. XXXX/XX, D. D., 2/ Ing. K. K., nar. XX.XX.XXXX, bytom J. XXXX/XX, D. D.,obaja právne zastúpení Mgr. Marián Čuprík, advokátom, so sídlom N. X, J., proti odporcovi: Prima banka Slovensko, a.s., so sídlom Hodžova 11, Žilina, IČO: 31 575951, právne zastúpený spoločnosťou SEDLAČKO & PARTNERS, s.r.o, so sídlom Štefánikova 8, Bratislava, IČO: 36 853 186, o určenie neplatnosti právneho úkonu, určenie vzniku bezdôvodného obohatenia, určenie zodpovednosti za škodu, na odvolanie navrhovateľov v rade 1/ a 2/ proti uzneseniu Okresného súdu Žilinač.k. 18C/343/2013-109, zo dňa 11. marca 2014, takto r o z h o d o l : Odvolanie navrhovateľov v rade 1/ a 2/o d m i e t a . o d ô v o d n e n i e : Napadnutým uznesením okresný súdvzhľadom na nedostatok právomoci súdu konanie vo veci zastavil. O náhrade trov konania rozhodne samostatným uznesením. Proti tomuto uzneseniu podali navrhovatelia v rade 1/ a 2/ na pošte dňa 04.04.2014 odvolanie zo dňa 03.04.2014. K odvolaniu navrhovateľov sa odporca písomne vyjadril a zároveň si uplatnil trovy odvolacieho konania. Odvolací súd predtým ako skúmal vecnú stránku napadnutého rozhodnutia súdu prvého stupňa a jemu predchádzajúce konanie, sa zaoberal včasnosťou podaného odvolania. V zmysle ust. § 204 ods. 1 O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znova od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy. Krajský súd, ako súd odvolací vec preskúmal a bez nariadenia pojednávania (§ 214 ods. 2 O.s.p.) odvolanie, ako podané oneskorene, odmietol podľa § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. Pre splnenie podmienky včasnosti podania odvolania je potrebné, aby odvolanie bolo podané v lehote stanovenej zákonom. Lehota na podanie odvolania je 15-dňová a jej plynutie sa počíta od doručenia rozhodnutia. Napadnuté uznesenie bolo navrhovateľom doručené 19.03.2014. Prvým dňom na podanie odvolania bol deň 20.03.2014. Posledný pätnásty deň lehoty na podanie odvolania pripadol na deň 03.04.2014 (štvrtok). Navrhovatelia podali odvolanie dňa 04.04.2014, t.j. po uplynutí zákonom stanovenej 15-dňovej lehoty. Táto skutočnosť bránila odvolaciemu súdu preskúmať vecne napadnuté uznesenie a v zmysle vyššie citovaného ust. § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolací súd odvolanie ako oneskorene podané odmietol. O trovách odvolacieho konania rozhodne prvostupňový súd v zmysle ust. § 224 ods. 4O.s.p.. Rozhodnutie odvolacieho súdu bolo prijaté hlasovaním v pomere hlasov 3:0. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu nie je prípustný ďalší riadny opravný prostriedok.