Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Trnava Spisová značka: 11Co/116/2016 Identifikačné číslo súdneho spisu: 2615205658 Dátum vydania rozhodnutia: 31. 03. 2016 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Silvia Hýbelová ECLI: ECLI:SK:KSTT:2016:2615205658.1 Uznesenie Krajský súd v Trnave v právnej veci navrhovateľa: AB 1 B. V., registračné číslo: 560 07 043, so sídlom Strawinskylaan 933, 1077XX Amsterdam, Holandské kráľovstvo, zastúpeného splnomocnencom: Advokátska kancelária GOLIAŠOVÁ GABRIELA s.r.o., IČO: 47 234 679, Piaristická 707/25, Trenčín, proti odporkyni: R. S., nar. XX.XX.XXXX, bytom R. S. XX, C., o zaplatenie 427,75 eur s príslušenstvom, o odvolaní odporkyne proti uzneseniu Okresného súdu Senica, zo dňa 22. decembra 2015, č.k. 7C/305/2015-52, takto r o z h o d o l : Odvolací súd odvolanie o d m i e t a. Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania. o d ô v o d n e n i e : Súd prvého stupňa uznesením napadnutým odvolaním odmietol odpor odporkyne proti platobnému rozkazu vydanému Okresným súdom Senica pod č.k. 7C/305/2015-48, zo dňa 28.10.2015 a to v súlade s ustanovením § 174 ods. 3 písm. b) O.s.p., nakoľko odporkyňa napriek poučeniu podala odpor bez odôvodnenia. Proti tomuto uzneseniu podala odvolanie odporkyňa, keď uviedla, že žiadala od navrhovateľa zmenu výšky splátkového kalendára z dôvodu exekúcie a súd sa dostatočne jej finančnou situáciou nezaoberal. Krajský súd v Trnave ako súd odvolací, po zistení, že bolo podané odvolanie oprávnenou osobou, proti rozhodnutiu, proti ktorému je tento opravný prostriedok prípustný, vec prejednal postupom bez nariadenia odvolacieho pojednávania podľa § 214 ods. 2 písm. a) O.s.p., keď zistil, že je potrebné odvolanie odmietnuť, nakoľko bolo podané oneskorene. Podľa § 204 ods. 1 veta prvá O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. V danom prípade uznesenie súdu prvého stupňa bolo doručené odporkyni dňa 20.01.2016 ako to vyplýva z pripojenej doručenky. Lehota na podanie odvolania začala plynúť podľa ustanovenia § 57 ods. 1 O.s.p. dňom po doručení teda 21.01.2016 a posledným dňom na podanie odvolania bol 15. deň, t.j. 04.02.2016, čo bol štvrtok. Odvolanie však bolo podané na pošte dňa 05.02.2016. Podľa ustanovenia § 218 ods. 1 písm. a) O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. Keďže odvolanie odporkyne bolo podané oneskorene, odvolací súd sa nemohol meritórne zaoberať dôvodmi odvolania a musel ho ako oneskorene podané odmietnuť. O náhrade trov odvolacieho konania rozhodol odvolací súd podľa ustanovenia § 224 ods. 1 O.s.p. s použitím ustanovenia § 146 ods. 1 písm. c) O.s.p., analogicky ako pri zastavení konania. Uvedené uznesenie bolo v senáte prijaté pomerom hlasov 3:0. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu nie je možné podať odvolanie.