KAUZIS.SKTestovací provoz
UznesenieKrajský súd Prešov3. 5. 2016plný textcitované 1×

Uznesenie Krajského súdu Prešov sp. zn. 4Co/362/2015 z 3. 5. 2016

CitáciaUznesenie Krajského súdu Prešov z 3. mája 2016, sp. zn. 4Co/362/2015, ECLI:SK:KSPO:2016:8614204276.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Prešov
Spisová značka: 4Co/362/2015
Identifikačné číslo súdneho spisu: 8614204276
Dátum vydania rozhodnutia: 04. 05. 2016
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Eva Šofranková
ECLI: ECLI:SK:KSPO:2016:8614204276.1

Uznesenie
Krajský súd v Prešove v právnej veci navrhovateľa ALIANCIA ADVOKÁTOV a.s., Podtatranského 1,
Bratislava, IČO: 35 744 715, právne zastúpený alianciaadvokatov ak, s.r.o., Vlčkova 8/A, Bratislava, IČO:
36 679 771, proti odporkyni G. I. (predtým M.), bytom W. XX, I., zastúpená splnomocnenou zástupkyňou
I.. V.. J. K., bytom C. R. XXXX/XXX-XX, G.., o obnovu konania, o odvolaní navrhovateľa proti uzneseniu
Okresného súdu Svidník č. k. 7C 174/2014 - 58 zo dňa 07.07.2015 takto jednohlasne

r o z h o d o l :

V r a c i a vec súdu prvého stupňa ako predčasne predloženú.

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým uznesením súd prvého stupňa nariadil odklad vykonateľnosti platobného rozkazu
Okresného súdu Svidník č. k. 4Ro 115/04 - 12 zo dňa 07.12.2004 do právoplatného skončenia konania
o obnovu konania vedeného na Okresnom súde Svidník pod sp. zn. 7C 174/2014.

Uznesenie bolo vydané vyšším súdnym úradníkom.

Podaním zo dňa 26.10.2015 podal navrhovateľ (v napadnutom uznesení nesprávne označený ako
žalovaný - poznámka odvolacieho súdu) proti uzneseniu odvolanie. Namietal, že v danom prípade nie
sú splnené podmienky na obnovu konania, a preto nie je dôvod ani na odklad vykonateľnosti platobného
rozkazu. Zároveň požiadal o odpustenie zmeškania lehoty na podanie odvolania z dôvodu, že nemal k
dispozícii prílohy k návrhu na obnovu konania a z tohto dôvodu sa nemohol kvalifikovane brániť.

Zákonný sudca podanému odvolaniu nevyhovel v zmysle ust. § 374 ods. 4 Občianskeho súdneho
poriadku a o žiadosti na odpustenie zmeškania lehoty nerozhodol.

Krajský súd v Prešove (ďalej len odvolací súd) príslušný na rozhodnutie o odvolaní (§ 10 ods. 1
Občianskeho súdneho poriadku) preskúmal napadnuté rozhodnutie, ako aj konanie mu predchádzajúce
v zmysle zásad vyplývajúcich z ust. § 212 Občianskeho súdneho poriadku, bez nariadenia pojednávania
(§ 214 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku) a dospel k záveru, že vec bola predložená odvolaciemu
súdu predčasne bez toho, aby bolo rozhodnuté o žiadosti navrhovateľa o odpustenie zmeškania lehoty
na podanie odvolania.

Z obsahu spisu vyplýva, že napadnuté uznesenie bolo doručené právnemu zástupcovi navrhovateľa dňa
10.08.2015. Uznesenie obsahovalo správne poučenie o mieste a lehote na podanie odvolania. Zákonná
15 - dňová lehota na podanie odvolania začala plynúť dňa 11.08.2015 a uplynula dňa 25.08.2015, čo
bol utorok - riadny pracovný deň. Odvolanie bolo podané na poštovú prepravu až dňa 27.10.2015, teda
po uplynutí lehoty na podanie odvolania.
Navrhovateľ však spolu s podaným odvolaním doručil súdu prvého stupňa žiadosť o odpustenie
zmeškania lehoty na podanie odvolania, ktorú zdôvodnil nemožnosťou vyjadriť sa k návrhu ani k
uzneseniu z dôvodu nedoručenia príloh k návrhu na obnovu konania.



Podľa § 211 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak, pre konanie na
odvolacom súde platia primerane ustanovenia o konaní pred súdom prvého stupňa.
Podľa § 58 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku, súd odpustí zmeškanie lehoty, ak ju účastník alebo
jeho zástupca zmeškal z ospravedlniteľného dôvodu a bol preto vylúčený z úkonu, ktorý mu patrí. Návrh
treba podať do pätnástich dní po odpadnutí prekážky a treba s ním spojiť i zmeškaný úkon.

Ako vyplýva z obsahu spisu, súd prvého stupňa opomenul rozhodnúť o žiadosti navrhovateľa o
odpustenie zmeškania lehoty na podanie odvolania. Z tohto dôvodu odvolací súd vrátil vec súdu prvého
stupňa ako predčasne predloženú za účelom rozhodnutia o podanej žiadosti.

Zároveň odvolací súd dáva do pozornosti súdu prvého stupňa, že podaním zo dňa 24.03.2016 vzala
odporkyňa návrh na obnovu konania späť a žiadala konanie zastaviť. Z tohto dôvodu bude potrebné
zaslať späťvzatie návrhu na obnovu konania navrhovateľovi s tým, aby sa vyjadril, či súhlasí so
späťvzatím návrhu a so zastavením konania a či trvá na podanom odvolaní proti uzneseniu Okresného
súdu Svidník č. k. 7C 174/2014 - 58 zo dňa 07.07.2015 vrátane návrhu na odpustenie zmeškania lehoty
alebo či odvolanie (vrátane návrhu na odpustenie zmeškania lehoty) berie späť.

Uznesenie bolo prijaté senátom Krajského súdu v Prešove v pomere hlasov 3:0.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu nie je prípustné odvolanie.

Citované v ďalších rozhodnutiach

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 8614204276

  1. 3. 5. 2016Uznesenie Krajského súdu Prešov sp. zn. 4Co/362/2015 z 3. 5. 2016 (toto rozhodnutie)
  2. 11. 10. 2016Uznesenie Okresného súdu Svidník sp. zn. 7C/174/2014 z 11. 10. 2016