KAUZIS.SKTestovací provoz
RozsudokKrajský súd Prešov20. 10. 2014plný text

Rozsudok Krajského súdu Prešov sp. zn. 3Sp/12/2014 z 20. 10. 2014

CitáciaRozsudok Krajského súdu Prešov z 20. októbra 2014, sp. zn. 3Sp/12/2014, ECLI:SK:KSPO:2014:8014200690.4

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Prešov
Spisová značka: 3Sp/12/2014
Identifikačné číslo súdneho spisu: 8014200690
Dátum vydania rozhodnutia: 21. 10. 2014
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: Mgr. Magdaléna Želinská
ECLI: ECLI:SK:KSPO:2014:8014200690.4

ROZSUDOK V MENE
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Krajský súd v Prešove samosudkyňou Mgr. Magdalénou Želinskou v právnej veci navrhovateľa
Okresného prokurátora Okresnej prokuratúry v Bardejove, Kellerova 7, Bardejov proti odporkyni
Generálnej prokuratúre v Bratislave, 3. Disciplinárnej komisii, Štúrova ul. č. 2, Bratislava za účasti 1) M..
S. Z., prokurátorky Okresnej prokuratúry v Bardejove, 2) Krajskej prokuratúry v Prešove, Ul. Masarykova
č. 16, o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia a postupu odporcu zo dňa 27. marca 2014 č. XV/6 Spr
19/13/1000-19 takto

r o z h o d o l :

P o t v r d z u j e rozhodnutie odporkyne Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, 3. disciplinárnej
komisie, č. XV/6 Spr 19/13/1000-19 zo dňa 27.marca 2014.

N e p r i z n á v a účastníkom náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

V preskúmavanej veci Generálna prokuratúra Slovenskej republiky, 3. disciplinárna komisia rozhodla
podľa § 201 písm. a) zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry o
zastavení disciplinárneho konania proti M.. S. Z., prokurátorke Okresnej prokuratúry Bardejov pre skutok
spočívajúci v tom, že

„vo veci vedenej na Okresnej prokuratúre Bardejov pod sp. zn. Pv 393/11 ako dozorová prokurátorka
rozhodnutím zo dňa 19.03.2013 udelila podľa § 101 Trestného poriadku súhlas vo veci konajúcemu
vyšetrovateľovi OR PZ vo Svidníku s :
- príkazom na prehliadku iných priestorov a pozemkov sp. zn. ORPZ-SK-KP-V-35/2013 zo dňa
25.02.2013, pričom v uvedenom príkaze bola pod bodom 2. uvedená nehnuteľnosť - byt č. XX, k.ú. Z.,
LV XXXX - BJ G-XX, č.s. XXX, byt č. XX, 4. n. podl., č. vchodu XX, a pod bodom 5. Rodinný dom č.s.
XXX, k.ú. Z., LV XXX-rodinný dom č.s. XXX na KN XXX/XX, zast. Plocha XXX m2,
- príkazom na prehliadku iných priestorov a pozemkov sp. zn. ORPZ-SK-KP-V-34/2013 zo dňa
25.02.2013, pričom v uvedenom príkaze bola pod bodom 2. uvedená nehnuteľnosť - byt č. XX, k.ú. Z.,
LV XXXX-BJ A/XXX, č.s. XXX, byt č. XX, 2. n. podl., č. vchodu X

čím takto udelila súhlas na prehliadku priestorov určených na bývanie, prehliadku ktorých možno
vykonať len na písomný a odôvodnený príkaz sudcu podľa § 99 a § 100 Tr. poriadku, čím takto
porušila ustanovenie § 100 a § 101 ods. 1 Tr. poriadku v spojení s Ústavou Slovenskej republiky a
medzinárodnými dohovormi chrániacimi ľudské práva a slobody pričom k uskutočneniu prehliadok v
zmysle uvedených príkazov došlo vo veci konajúcim vyšetrovateľom PZ OR PZ SR vo Svidníku dňa
16.04.2013“,

pretože návrh na začatie disciplinárneho konania bol podaný oneskorene.



Rozhodnutie odôvodnila tým, že aktívne legitimovaný na podanie návrhu je Okresný prokurátor Okresnej
prokuratúry Bardejov podľa § 197 ods. 1 písm. f) zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych
čakateľoch prokuratúry (ďalej len zákon o prokurátoroch). Tento návrh na začatie disciplinárneho
konania proti M.. S. Z. adresovaný Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky podal na poštovú
prepravu dňa 23.12.2013, návrh bol doručený dňa 27.12.2013. Odporkyňa uviedla, že v návrhu
navrhovateľ poukázal na to, že o disciplinárnom previnení sa dozvedel z obsahu listu Krajskej
prokuratúry Prešov č.k. 1/2KPt 339/12-16 zo dňa 21.6.2013, ktorý bol doručený okresnej prokuratúre
dňa 25.6.2013, a teda bola zachovaná aj objektívna aj subjektívna lehota na podanie tohto návrhu.
Navrhovateľ pripojil k návrhu listinné dôkazy, a to uznesenie vyšetroveteľa OR PZ, odbor kriminálnej
polície, Svidník, sp. zn. ORP-92/OEK-SK-2011 z 30.8.2012 o vznesení obvinenia dvom páchateľom
za zločin poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. a), ods. 5 písm. a) Trestného zákona, tiež
zmienené príkazy na prehliadku iných priestorov a pozemkov a list Krajskej prokuratúry v Prešove č.k.
1/2KPt 339/12-16 z 21.6.2013. Odporkyňa pri vykonaní predbežných úkonov zameraných na objasnenie
materiálnych a formálnych podmienok pre podanie návrhu na disciplinárne konanie skúmala, či bol
návrh podaný legitimovaným subjektom a príslušnému orgánu, či obsahuje predpokladané náležitosti,
či bol podaný včas v lehote šesť mesiacov odo dňa, kedy sa navrhovateľ dozvedel o skutočnostiach
týkajúcich sa disciplinárneho previnenia, najneskôr však do dvoch rokov od spáchania disciplinárneho
previnenia. Za týmto účelom odporkyňa preskúmala dozorový spis Okresnej prokuratúry Bardejov sp.
zn. Pv 393/2011 a dohľadový spis Krajskej prokuratúry v Prešove sp. zn. 1/2KPt 339/12. Primárne
sa zamerala na skúmanie námietok disciplinárne obvinenej prokurátorky v súvislosti s jej tvrdeniami o
nedodržaní včasnosti podania disciplinárneho návrhu navrhovateľom z hľadiska dodržania subjektívnej
lehoty. S odkazom na § 197 ods. 3, ods. 1 písm. f), ods. 2 písm. a) zák. č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch
skonštatovala, že návrh na začatie disciplinárneho konania bol doručený generálnej prokuratúre dňa
27.12.2013, teda v objektívnej lehote, do dvoch rokov odo dňa, kedy sa prokurátorka mala dopustiť
konania, v ktorom je videné disciplinárne previnenie. Následne pri skúmaní dodržania subjektívnej
lehoty na podanie návrhu sa odporkyňa nestotožnila s názorom disciplinárne obvinenej, že návrh musí
byť v subjektívnej lehote už doručený disciplinárnej komisii, pretože ide o lehotu procesnoprávnej
povahy, a teda postačuje návrh podať v lehote na poštovú prepravu. Odporkyňa teda skúmala, kedy sa
navrhovateľ skutočne po prvýkrát objektívne dozvedel, resp. mohol dozvedieť o nesprávnom postupe
prokurátorky zo dňa 19.3.2013. Vzhľadom na podanie návrhu na poštovú prepravu dňa 23.12.2013,
musel byť pre úspešné podanie návrhu splnený predpoklad, že sa o ňom prvýkrát dozvedel najneskôr
dňa 23.6.2013. Odporkyňa pritom uviedla, že plynutie tejto lehoty nemusí začínať dňom, kedy sa
legitimovaný orgán dozvie o výsledkoch kontroly, previerky, vybavenia podnetu, a pod., za začiatok
plynutia lehoty sa spravidla považuje moment, kedy sa táto informácia stala objektívne poznateľnou
niektorému z bezprostredne nadriadených prokurátorov prokurátorovi, o ktorého disciplinárne obvinenie
ide. Nie je podmienkou, aby sa o tom dozvedel priamo samotný príslušný vedúci prokurátor disponujúci
disciplinárnou právomocou, postačuje, ak sa o tom dozvie aspoň ten zamestnanec, ktorý vykonáva
voči disciplinárne zodpovednému prokurátorovi riadiacu právomoc a je povinný a oprávnený dotknutého
prokurátora kontrolovať a robiť opatrenia na vyvodenie jeho zodpovednosti za pochybenia. V tomto
kontexte poukázala na rozhodnutie NS SR sp. zn. 1 Dso 2/2006 z 21.4.2006 i rozhodnutie Ústavného
súdu Slovenskej republiky č. 52/2011.

Zo zisteného skutkového stavu odporkyňa vyvodila záver, podľa ktorého, ak podávateľ/sťažovateľ podá
v trestnom konaní podnet/sťažnosť na postup vyšetrovateľa a prokurátora prvostupňovej prokuratúre
a je o ňom príslušná konať nadriadená prokuratúra, neznamená to, že orgán oprávnený podať návrh
na začatie disciplinárneho konania(tu okresný prokurátor) je závislý na výsledku vybavenia tohto
podania, ale ak disponuje nevyhnutným rozsahom poznatkov o dôvodnom podozrení zo spáchania
disciplinárneho previnenia tak z hľadiska naplnenia tzv. objektívnej stránky tohto previnenia, ale aj
tzv. subjektívnej stránky tohto previnenia, je s týmto okamihom spojený začiatok plynutia subjektívnej
lehoty. Z dozorového spisu Okresnej prokuratúry Bardejov odporkyňa zistila, že boli podané paralelne
sťažnosti dvoch páchateľov o pochybení vyšetrovateľa i prokurátorky a boli doručené priamo okresnej
prokuratúre dňa 22.4.2013, pričom ich prílohou boli aj predmetné vydané príkazy na prehliadku
iných priestorov a pozemkov. Tieto sťažnosti boli spolu s dozorovým spisom predložené nadriadenej
prokuratúre pod č. l. Pv 393/11-35 z 26.4.2013 prostredníctvom námestníčky okresnej prokuratúry a
následne opakovane listom č. k. Pv 393/11-39 z 10.5.2013 prostredníctvom okresného prokurátora
spoločne s vyšetrovacím spisom a v ňom založenými podaniami. Odporkyňa zhrnula, aj vzhľadom
na posilnenú procesnú nezávislosť bezprostredne nadriadených prokurátorov upravenú zákonom č.



220/2011 o zmene a doplnení zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch voči podriadeným prokurátorom,
že navrhovateľ disponoval možnosťou dozvedieť sa o pochybení prokurátorky, navyše triviálnej povahy,
bezprostredne z podaných sťažností podávateľov predkladaných nadriadenej prokuratúre bez toho, aby
musel vyčkávať na spôsob ich vybavenia nadriadenou prokuratúrou, pričom celkom postačovalo, ak
tieto vedomosti mala námestníčka okresnej prokuratúry ako vedúci prokurátor oprávnený kontrolovať
plnenie povinností podriadených prokurátorov. Navrhovateľ konal mimoriadne váhavo, keďže svoj návrh
odoslal disciplinárnej komisii až dňa 23.12.2013, teda nedodržal subjektívnu lehotu pre účinné podanie
návrhu na disciplinárne konanie podľa § 197 ods. 3 zákona o prokurátoroch. Na základe uvedeného
odporkyňa zastavila disciplinárne konanie bez ústneho pojednávania.

Rozhodnutie odporkyne napadol včas podaným opravným prostriedkom navrhovateľ. Nestotožnil sa
ani s rozhodnutím, ani s jeho odôvodnením. Citoval § 197 ods. 3 zákona o prokurátoroch. Podľa jeho
názoru disciplinárna komisia pri výklade tohto ustanovenia išla nad rámec jeho doslovného znenia,
pretože osoba oprávnená na podanie návrhu na začatie disciplinárneho konania sa musí dozvedieť o
disciplinárnom previnení a začiatok plynutia tejto subjektívnej lehoty nemožno odvíjať od objektívnej
možnosti získania vedomosti o skutočnostiach zakladajúcich disciplinárnu zodpovednosť prokurátorky,
ale len od skutočnej vedomosti o previnení zakladajúcom disciplinárnu zodpovednosť. Disciplinárna
komisia by pri dôslednom skúmaní dozorového spisu Pv 393/11 zistila, že okresný prokurátor ako
oprávnená osoba na podanie návrhu sa nemohol dozvedieť o disciplinárnom previnení prokurátorky
z obsahu sťažností sťažovateľov zo dňa 17.4.2013 doručených okresnej prokuratúre dňa 22.4.2013,
pretože tieto boli Krajskej prokuratúre v Prešove predložené spolu s dozorovým spisom v prílohe
listu sp. zn. Pv 393/11-35 zo dňa 26.4.2013 aprobovaného v ten istý deň námestníčkou okresného
prokurátora, ktorá však nie je osobou oprávnenou podať návrh na začatie disciplinárneho konania.
Poukázal na to, že v čase od 15.4.2013 do 26.4.2013 čerpal riadnu dovolenku, a teda s obsahom
podaní sťažovateľov sa nemohol oboznámiť. Navyše odo dňa doručenia podaní oboch sťažovateľov, t.j.
odo 22.4.2013 začala nadriadenej prokuratúre plynúť zákonná 2-mesačná lehota na vybavenie podnetu
podávateľov podľa § 33 ods. 1 zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre, pretože krajská prokuratúra tieto
podnety kvalifikovala ako podnet na preskúmanie postupu vyšetrovateľov PZ a dozorovej prokurátorky.
Predmetný vyšetrovací spis bol okresnej prokuratúre predložený dňa 10.5.2013,v ten istý deň bol v
prílohe listu sp. zn. Pv 393/11-39 zo dňa 10.5.2013 aprobovaného okresným prokurátorom v rámci
súčinnosti predložený Krajskej prokuratúre v Prešove na vybavenie podnetov oboch páchateľov. Z
listu Krajskej prokuratúry v Prešove sp. zn. 1/1 KPt 339/12-16 zo dňa 21.6.2013 doručeného okresnej
prokuratúre dňa 25.6.2013 sa navrhovateľ dozvedel o spáchaní skutku M.. S. Z. napĺňajúceho znaky
disciplinárneho previnenia. Návrh bol disciplinárnej komisii doručený faxovým podaním dňa 20.12.2013
o 09:51 hod. a následne odovzdaný na poštovú prepravu dňa 23.12.2013. Tento návrh tak bol v zmysle
§ 197 ods. 1 písm. f), ods. 2 zákona o prokurátoroch podaný v lehote ustanovenej v § 197 ods. 3 tohto
zákona, bol podaný v lehote dvoch rokov od disciplinárneho previnenia a v lehote 6 mesiacov odo dňa,
kedy sa o disciplinárnom previnení objektívne prvýkrát dozvedel z listu Krajskej prokuratúry v Prešove sp.
zn. 1/1 KPt 339/12-16 zo dňa 21.6.2013 doručeného Okresnej prokuratúre v Bardejove dňa 25.6.2013.
Záverom vytkol disciplinárnej komisii porušenie procesných ustanovení, keďže vyjadrenie disciplinárne
obvinenej nedoručila navrhovateľovi. Navrhol napadnuté rozhodnutie zrušiť a vec vrátiť 3. Disciplinárnej
komisii generálnej prokuratúry SR na ďalšie konanie.

K tomuto odvolaniu navrhovateľa sa vyjadril krajský prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove.
Odvolanie považuje argumentačne za veľmi správne, zdôvodnené právne v súlade s príslušným
ustanoveniami zák. č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, stotožnil sa s
ním v plnej miere. Vyjadril nesúhlas s názorom 3. Disciplinárnej komisie, že „pochybenie prokurátorky
je navyše triviálnej povahy“, pretože ním došlo k porušeniu základných ľudských práv občana
garantovaného aj Ústavou Slovenskej republiky. Navrhol vyhovieť odvolaniu okresného prokurátora v
plnom rozsahu.

K odvolaniu sa vyjadrila aj prokurátorka Okresnej prokuratúry Bardejov M.. S. Z..

Poukázala na znenie § 197 ods. 3 zákona o prokurátoroch v súvislosti s plynutím objektívnej a
subjektívnej lehoty na podanie návrhu na disciplinárne konanie a uviedla, že navrhovateľ sa o skutku
dozvedel nie dňa 25.6.2013, ako sám tvrdí, ale už dňa 22.4.2013 a od tohto dňa mu začala plynúť
subjektívna šesťmesačná lehota, ktorá uplynula dňa 22.10.2013. Začala teda plynúť od momentu,
kedy oprávnený subjekt mal, resp. mohol získal objektívnu vedomosť o skutočnostiach zakladajúcich



disciplinárnu zodpovednosť, k čomu podľa nej došlo zo sťažnosti obvineného M. G., na základe ktorej
bol navrhovateľ ako prvý riadiaci pracovník prokuratúry so samostatnou disciplinárnou právomocou
oprávnený posúdiť a rozhodnúť, či tam uvedené skutočnosti zakladajú jej disciplinárnu zodpovednosť,
prípadne iniciatívne získať ďalšie poznatky. K tomu nepotreboval stanovisko nadriadenej prokuratúry.
Uviedla, že ak by aj bola relevantná skutočnosť, že v dňoch 15.4.2013 až 26.4.2013 navrhovateľ čerpal
dovolenku, sám v predloženom odvolaní uviedol, že dňa 10.5.2013 osobne aproboval predkladaciu
správu zasielanú s vyšetrovacím spisom nadriadenej prokuratúre. Minimálne v tomto okamihu sa mohol
oboznámiť s podnetmi a postupom prokurátorky a aj v takto teoreticky predpokladanom prípade by
lehota na podanie disciplinárneho návrhu uplynula dňom 10.11.2013. Dodala, že lehoty, ktoré plynú
nadriadenej prokuratúre pre vybavenie podnetov, nemajú vplyv na plynutie teraz skúmanej lehoty. Na
základe uvedeného uzavrela, že je nesporné, že návrh na disciplinárne konanie bol podaný po uplynutí
šesťmesačnej lehoty na jeho podanie, a preto navrhla vecne správne rozhodnutie 3. disciplinárnej
komisie potvrdiť.

Krajský súd podľa § 250l a nasl. ustanovení O.s.p. preskúmal napadnuté rozhodnutie, oboznámil sa
s návrhom, vyjadrením k nemu, obsahom spisu odporkyne, na pojednávaní vypočul navrhovateľa,
zástupcu odporkyne, účastníčku konania M. S. Z..

Z predloženého spisu odporkyne súd zistil, že vo veci vedenej OR PZ Svidník, odbor kriminálnej polície
pod sp. zn. ČVS: ORP-92/OEK-SK-2011 bolo dňa 30.8.2012 vydané uznesenie podľa § 206 ods. 1 Tr.
poriadku, na základe ktorého začalo stíhanie M. G. a V. N. pre tam uvedenú trestnú činnosť.

V tej istej veci boli pod sp. zn. ORPZ-SK-KP-V-35/2013 dňa 25.2.2013 vydané vyšetrovateľom
policajného zboru práve dva sporné príkazy na prehliadku iných priestorov a pozemkov podľa § 101
ods. 1 Tr. poriadku voči dvom osobám, s ktorými vyslovila súhlas prokurátorka dňa 19.3.2013.

Ďalej je v spise podanie prokurátora Krajskej prokuratúry v Prešove sp. zn. 1/1 KPt 339/12-16 zo
dňa 21.6.2013 adresované okresnému prokurátorovi Okresnej prokuratúry Bardejov (navrhovateľovi),v
ktorom sa konštatuje v rámci posúdenie podnetov zo dňa 17.4.2013 proti prehliadke bytu a rodinného
domu, že vydanie príkazu na prehliadku iných priestorov a pozemkov sa podľa § 101 Tr. Poriadku bez
akýchkoľvek pochýb nemôže vzťahovať aj na priestory slúžiace na bývanie a že k týmto príkazom dala
podnet prokurátorka okresnej prokuratúry. Podaním prokurátor uložil povinnosť prijať potrebné opatrenia
na predchádzanie podobných pochybení a aktívne zabezpečovať odstraňovanie nezákonnosti.

Ďalej sú v spise sťažnosti obvineného resp. aj jeho rodinného príslušníka v predmetnom trestnom
konaní datované dňa 17.4.2013 adresované Krajskej prokuratúre v Prešove smerujúce proti postupu
vyšetrovateľa odsúhlasenému prokurátorkou Okresnej prokuratúry Bardejov, ktorým bola nariadená
prehliadka okrem iných aj bytu a rodinného domu. Z potvrdení o ich prijatí je zrejmé, že boli doručené
Okresnej prokuratúre Bardejov dňa 22.4.2013.

Obsahom spisu je aj podanie prokurátora krajskej prokuratúry zo dňa 24.4.2013 doručené Okresnej
prokuratúre Bardejov dňa 26.4.2013, ktorým oznamuje predloženie dozorového spisu sp. zn. Pv 393/11.

Podaním zo dňa 3.5.2013 doručeným Okresnej prokuratúre dňa 7.5.2013 prokurátor Krajskej
prokuratúry v Prešove v súvislosti s vybavovaním predmetných podnetov žiadal o predloženie
dozorového spisu a aj súvisiaceho vyšetrovacieho spisu.

Zo spisu ďalej vyplýva, že už dňa 10.5.2013 bol Okresnej prokuratúre Bardejov zo strany vyšetrovateľa
OR PZ Svidník, odbor kriminálnej polície, predložený žiadaný vyšetrovací spis ORP-92/OEK-SK-2011
spolu so sťažnosťou na postup vyšetrovateľa a dozorujúcej prokurátorky, k čomu došlo na základe
predchádzajúcej žiadosti dotknutej dozorujúcej prokurátorky zo dňa 26.4.2013.

Podaním z toho istého dňa 10.5.2013 okresný prokurátor Okresnej prokuratúry Bardejov (navrhovateľ)
oznamoval krajskej prokuratúre, že jej predkladá tento vyšetrovací spis s konštatovaním, že predmetný
dozorujúci spis už bol zaslaný dňa 26.4.2013.



Návrh na začatie disciplinárneho konania proti M.. S. Z. podpísaný navrhovateľom bol doručený
Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky dňa 27.12.2013, podané pošte na prepravu dňa
23.12.2013.

V tejto veci ide o posúdenie zákonnosti postupu a rozhodnutia odporkyne vedeného, resp. vydaného v
disciplinárnom konaní proti prokurátorovi.

Toto konanie je upravené zákonom č, 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry.

Podľa § 1 ods. 1 písm. a) tohto zákona tento zákon upravuje postavenie prokurátorov, ich práva a
povinnosti, vznik, zmenu a zánik služobného pomeru a nároky z toho vyplývajúce, zodpovednostné
vzťahy, disciplinárne konanie a samosprávu prokurátorov.

Podľa § 187 písm. a) zákona prokurátor je disciplinárne zodpovedný za disciplinárne previnenie.

Podľa § 188 disciplinárnym previnením je a) zavinené nesplnenie alebo porušenie povinností
prokurátora, b) správanie prokurátora, ktoré vzbudzuje oprávnené pochybnosti o jeho svedomitosti a
nestrannosti pri rozhodovaní, c) správanie prokurátora na verejnosti, ktoré znižuje vážnosť prokuratúry.

Podľa § 192 ods. 1 zákona disciplinárnu zodpovednosť zisťuje a disciplinárne opatrenia ukladá
disciplinárna komisia zriadená na generálnej prokuratúre.

Podľa § 196 ods. 1 zákona disciplinárne konanie sa začína na návrh. Bez návrhu sa disciplinárne konanie
začína len vtedy, ak vec odovzdal alebo postúpil disciplinárnej komisii orgán činný v trestnom konaní
alebo súd.

Podľa § 197 ods. 1 zákona č. 154/2001 Z.z. o prokurátoroch... návrh na začatie disciplinárneho konania
je oprávnený podať písm. f) príslušný okresný prokurátor proti prokurátorovi okresnej prokuratúry (ďalej
len "navrhovateľ").

Podľa § 197 ods. 2 zákona návrh na začatie disciplinárneho konania musí obsahovať
a) meno, priezvisko a funkciu navrhovateľa,
b) meno, priezvisko a dátum narodenia prokurátora, proti ktorému návrh smeruje,
c) opis skutku, pre ktorý sa navrhuje začatie disciplinárneho konania, s uvedením miesta, času a spôsobu
jeho spáchania, a ak ide o konanie uvedené v § 187 písm. b), aj označenie príslušných ustanovení
zákona, ktorého znaky také konanie napĺňa, a dôkazy, ktoré svedčia o spáchaní takého konania, d)
označenie dôkazov, o ktoré sa návrh opiera, e) navrhované disciplinárne opatrenie, f) dátum vyhotovenia
návrhu, g) podpis navrhovateľa.

Podľa § 197 ods. 3 zákona navrhovateľ môže podať návrh na začatie disciplinárneho konania
disciplinárnej komisii do šiestich mesiacov odo dňa, keď sa dozvedel o disciplinárnom previnení
prokurátora alebo o konaní uvedenom v § 187 písm. b), najneskôr však do dvoch rokov odo dňa
spáchania disciplinárneho previnenia alebo konania uvedeného v § 187 písm. b).

Z uvedených zákonných ustanovení vyplýva, že navrhovateľ bol oprávnený podať návrh na začatie
disciplinárneho konania proti prokurátorke Okresnej prokuratúry Bardejov, teda iniciovať začatie
disciplinárneho konania.



Na toto jeho oprávnenie sa súčasne vzťahuje zákonné obmedzenie zužujúce jeho právo využiť tento
zákonný prostriedok pri uplatňovaní disciplinárnej zodpovednosti prokurátorov, a to tak, že mu ukladá
povinnosť podať návrh v stanovenej lehote.

Predmetom skúmania v tejto veci je zákonnosť hodnotenia dodržania subjektívnej lehoty šiestich
mesiacov navrhovateľom zo strany disciplinárnej komisie.

V zmysle § 197 ods. 3 zákona mohol navrhovateľ podať návrh do šiestich mesiacov odo dňa, keď sa
dozvedel o disciplinárnom previnení prokurátora.

K spornému konaniu prokurátorky okresnej prokuratúry malo dôjsť v priebehu trestného konania v štádiu
prípravného konania, kedy mala súhlasiť s vydaným príkazom vyšetrovateľa OR PZ Svidník, odbor
kriminálnej polície, ktorý v rozpore so zákonom zahrnul do nariadenej prehliadky iných priestorov a
pozemkov podľa § 101 ods. 1 Tr. poriadku aj byty a rodinný dom.

Z listín v spise vyplýva, že už dňa 7.5.2013 bolo Okresnej prokuratúre Bardejov doručené podanie zo
dňa 3.5.2013, ktorým prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove v súvislosti s vybavovaním predmetných
podnetov žiadal o predloženie dozorového spisu a aj súvisiaceho vyšetrovacieho spisu. Následne dňa
10.5.2013 bolo Okresnej prokuratúre Bardejov zo strany vyšetrovateľa OR PZ Svidník, odbor kriminálnej
polície, predložený žiadaný vyšetrovací spis ORP-92/OEK-SK-2011 spolu so sťažnosťou na postup
vyšetrovateľa a dozorujúcej prokurátorky, k čomu došlo na základe predchádzajúcej žiadosti dotknutej
dozorujúcej prokurátorky zo dňa 26.4.2013.

Avšak rozhodujúcou skutočnosťou v súvislosti s ustálením začiatku, kedy najneskôr začala plynúť
subjektívna šesťmesačná lehota pre podanie návrhu navrhovateľom, bolo podanie z toho istého dňa,
teda z 10.5.2013, ktorým okresný prokurátor Okresnej prokuratúry Bardejov - teda sám navrhovateľ
oznamoval krajskej prokuratúre, že jej predkladá tento vyšetrovací spis s konštatovaním, že predmetný
dozorujúci spis už bol zaslaný dňa 26.4.2013.

Z toho vyplýva, že v tento deň mal navrhovateľ v určitý moment k dispozícii všetky dostupné podklady,
dôkazy, listiny, z ktorých nielen mohol získať, ale aj získal potrebné údaje a do svojho návrhu zahrnúť
všetky náležitosti potrebné pre jeho podanie. Pre úplnosť svojho návrhu mal vzhľadom na držanie
vyšetrovacieho spisu k dispozícii podklady pre opis skutku, pre ktorý sa navrhuje začatie disciplinárneho
konania, s uvedením miesta, času a spôsobu jeho spáchania, a ak ide o konanie uvedené v § 187 písm.
b), aj označenie príslušných ustanovení zákona, ktorého znaky také konanie napĺňa, a dôkazy, ktoré
svedčia o spáchaní takého konania, tiež mohol vyabstrahovať a označiť dôkazy, ktorými by svoj návrh
odôvodnil, ako to vyžaduje zákon v § 197 ods. 2 zákona. Ohľadom ďalších tam uvedených zákonných
náležitostí už nebol odkázaný na tieto podklady.

Z tohto dôvodu neobstoja argumenty navrhovateľa, že plynutie subjektívnej lehoty malo byť
disciplinárnou komisiou posudzované až a len od jeho skutočnej vedomosti o previnení zakladajúcom
disciplinárnu zodpovednosť prokurátorky. Rovnako neobstojí tvrdenie, že až z listu Krajskej prokuratúry
v Prešove sp. zn. 1/1 KPt 339/12-16 zo dňa 21.6.2013 doručeného okresnej prokuratúre dňa 25.6.2013
sa navrhovateľ dozvedel o spáchaní skutku M.. S. Z. napĺňajúceho znaky disciplinárneho previnenia.

Nepodstatnosť týchto argumentov potvrdzuje znenie § 192 ods. 1 zákona, podľa ktorého disciplinárnu
zodpovednosť zisťuje a disciplinárne opatrenia ukladá disciplinárna komisia zriadená na generálnej
prokuratúre. Krajská prokuratúra teda nemala zákonné oprávnenie nejakým spôsobom verifikovať
navrhovateľovi splnenie predpokladov na podanie jeho vlastného návrhu. Preto ani navrhovateľ nemal
oprávnenie, ani povinnosť vyčkať na nejaké predbežné hodnotenie sporného konania prokurátorky



krajskou prokuratúrou. Navrhovateľ je samostatne oprávneným subjektom na podanie návrhu na začatie
disciplinárneho konania. Ak mal z obsahu vyšetrovacieho a dozorovacieho spisu, ktoré boli doručované
Okresnej prokuratúre Bardejov, k dispozícii všetky potrebné údaje pre podanie kvalifikovaného návrhu
na začatie disciplinárneho konania, bez toho aby mal povinnosť získať si vyjadrenie krajskej prokuratúry
o spáchaní skutku prokurátorkou, resp. vyčkávať na získanie vedomosti o previnení prokurátorky (zákon
vyžaduje len označenie príslušných ustanovení zákona, ktorého znaky také konanie napĺňa, prirodzene
podľa úvahy navrhovateľa) mal na podanie tohto návrhu šesť mesiacov najneskôr odo dňa 10.5.2013.

Skutočnosť, že návrh na začatie disciplinárneho konania podaný navrhovateľom bol podaný na poštovú
prepravu až 23.12.2013, bola odporkyňou správne vyhodnotená tak, že návrh bol podaný po lehote
určenej zákonom pre takýto druh návrhu, a preto správne disciplinárne konanie zastavila, lebo podľa
§ 201 písm. a) zákona o prokurátoroch disciplinárna komisia bez ústneho pojednávania disciplinárne
konanie zastaví, ak návrh na začatie disciplinárneho konania bol podaný neoprávnenou osobou,
oneskorene alebo bol vzatý späť.

Podľa názoru súdu tak vo veci bolo rozhodnuté na základe dostatočne zisteného skutkového stavu,
rozhodnutie odporkyne je dostatočne a presvedčivo odôvodnené, preto súd podľa § 250q ods. 2 O.s.p.
napadnuté rozhodnutie ako správne potvrdil.

Účastníkom nepriznal náhradu trov konania pri použití ustanovenia § 250k ods. 1 O.s.p. v spojení s
ustanovením § 250l ods. 2 O.s.p., pretože navrhovateľ v konaní nemal úspech a odporkyňa a zúčastnené
osoby nemajú nárok na náhradu trov konania zo zákona.

Poučenie:

Proti tomuto rozsudku je prípustné odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia na Najvyšší súd SR v
Bratislave prostredníctvom Krajského súdu v Prešove a to písomne v štyroch vyhotoveniach.

V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 42 ods. 3) uviesť, proti ktorému rozhodnutiu
smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za
nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha, teda ako navrhuje, aby vo veci rozhodol odvolací súd.

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 8014200690

  1. 20. 10. 2014Rozsudok Krajského súdu Prešov sp. zn. 3Sp/12/2014 z 20. 10. 2014 (toto rozhodnutie)
  2. 16. 2. 2016Rozsudok Najvyššieho súdu SR sp. zn. 10Sžo/28/2015 z 16. 2. 2016