KAUZIS.SKTestovací provoz
UznesenieKrajský súd Košice30. 5. 2013plný textcitované 1×

Uznesenie Krajského súdu Košice sp. zn. 11Co/147/2012 z 30. 5. 2013

CitáciaUznesenie Krajského súdu Košice z 30. mája 2013, sp. zn. 11Co/147/2012, ECLI:SK:KSKE:2013:7610215880.2

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Košice
Spisová značka: 11Co/147/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 7610215880
Dátum vydania rozhodnutia: 31. 05. 2013
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jarmila Čabaiová
ECLI: ECLI:SK:KSKE:2013:7610215880.2

Uznesenie
Krajský súd v Košiciach vo veci navrhovateľa J.Á. M., s.r.o., J. F. R., A. XX, IČO: 31 667 244, proti
odporcovi H.. D. R., nar. XX.X.N., bytom J. F. R., W. U. X, o návrhu odporcu na odpustenie zmeškania
lehoty na podanie odvolania, o odvolaní odporcu proti uzneseniu 10C 90/2010-97 z 3.4.2012 Okresného
súdu Spišská Nová Ves

r o z h o d o l :

P o t v r d z u j e uznesenie.

o d ô v o d n e n i e :

Súd prvého stupňa uznesením zamietol návrh odporcu na odpustenie zmeškania lehoty na podanie
odvolania proti uzneseniu 10C 90/2012-72 z 9.2.2012.

Rozhodol tak po zistení, že odporca podal odvolanie proti uzneseniu z 9.2.2012 elektronickým
prostriedkom (e - mailom), ktoré bolo súdu doručené 28.3.2012 a osobne podané v podateľni okresného
súdu 28.3.2012, teda zjavne oneskorene, že odporca požiadal o odpustenie zmeškania lehoty na
podanie odvolania a návrh odôvodnil tým, že odvolanie zasielal e - mailovou adresou H. U. B. v J. F. R.
v noci 27.3.2012, kedy došlo k výpadku elektrickej energie a po odstránení závad neboli všetky prístroje
funkčné, preto e - mail pred polnocou neprešiel, pričom v odkazovej schránke súdu pred polnocou
zanechal odkaz o podaní odvolania a vysvetlení situácie. Súd prvého stupňa po preskúmaní dôvodov
zmeškania lehoty dospel k záveru, že odporca nepreukázal, ani neuviedol relevantné skutočnosti, ktoré
mu znemožnili podať odvolanie včas v zákonnej lehote 15 dní, ktorá je dostatočne dlhá, a ním uvedená
prekážka nebola takého charakteru, že mohla znemožniť v lehote vykonať procesný úkon vzhľadom na
to, že odporca mohol uvedenú prekážku predvídať, nakoľko použil prostriedky, ktorých funkčnosť môže
byť ovplyvnená ich technickou stránkou, a nielen osobnou obsluhou použitého zariadenia. Na základe
uvedeného vychádzajúc z ust. § 58 ods. 1, § 45 ods. 2 a § 47 O.s.p. dospel k záveru, že skutočnosti
uvedené odporcom nemožno považovať za ospravedlniteľné, a preto návrh odporcu na odpustenie
zmeškania lehoty na podanie odvolania ako nedôvodný zamietol.

Uznesenie napadol včas podaným odvolaním odporca, navrhol ho zmeniť (zrušiť) a priznať mu
odpustenie zmeškania lehoty, lebo bol toho názoru, že boli splnené zákonné predpoklady v zmysle
§ 58 ods. 1 O.s.p. Navrhol, aby z firmy Z. boli vyžiadané výpisy hovorov z 27.3.2012, kde vysvetlil
haváriu v elektrickom vedení a uviedol, že inými prostriedkami podal odvolanie na mobilné telefónne
čísla okresného súdu 0905 N., 0905 N., kde zostalo odvolanie „zapísané“ aj v odkazovej schránke.
Poukázal na to, že odvolanie bolo súdu doručené v noci z 27.3.2012 na 28.3.2012, presne o 02.24 hod.
po polnoci, pričom počas pracovnej doby dňa 28.3.2012 doručil originál odvolania i žiadosť o odpustenie
zmeškania lehoty. V odvolaní ďalej polemizoval s názorom súdu prvého stupňa, že danú prekážku mohol
predvídať a predpokladať, že dôjde k výpadku elektriny, nakoľko sa jednalo o použitie prostriedkov,
ktorých funkčnosť môže byť ovplyvnená ich technickou stránkou, atď.



Odvolací súd prejednal odvolanie bez nariadenia pojednávania (§ 214 ods. 2 O.s.p.) a uznesenie podľa
§ 219 ods. 1, 2 O.s.p. potvrdil, lebo je vecne správne.

Podľa § 204 ods. 1 prvá veta O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súdu,
proti rozhodnutiu ktorého smeruje.

Podľa § 58 ods. 1 O.s.p. súd odpustí zmeškanie lehoty, ak ju účastník alebo jeho právny zástupca
zmeškal z ospravedlniteľného dôvodu, a preto bol vylúčený z úkonu, ktorý mu patrí. Návrh treba podať
do 15 dní po odpadnutí prekážky, a treba s ním spojiť i zmeškaný úkon.

Z cit. § 58 ods. 1 O.s.p. vyplýva, že predpokladom pre odpustenie zmeškania lehoty je, že ide o
ospravedlniteľný dôvod zmeškania, že dôvod, pre ktorý účastník zmeškal lehotu má za následok
vylúčenie z úkonu, že ten, kto zmeškal lehotu, podal návrh na jej odpustenie do 15 dní po odpadnutí
prekážky a v lehote 15 dní po odpadnutí prekážky bol podaný i zmeškaný úkon.

Cit. ustanovenie umožňuje súdu, aby odpustil zmeškanie zákonnej procesnej lehoty, pokiaľ zákon
výslovne neuvádza, že lehotu nemožno odpustiť. Predpokladom pre odpustenie zmeškania lehoty
je, že účastník zmeškal zákonnú lehotu a z tohto dôvodu bol vylúčený z úkonu, ktorý mu patrí,
pričom dôvod zmeškania musí byť ospravedlniteľný a návrh na odpustenie zmeškanej lehoty musí
byť podaný včas, t.j. do 15 dní po odstránení (odpadnutí) prekážky, s ktorým musí byť spojený i
zmeškaný úkon. Zákon nekonkretizuje, čo sa považuje za ospravedlniteľný dôvod na odpustenie
zmeškania lehoty. Dôvody zmeškania môžu byť rozmanité, napr. úraz alebo ochorenie účastníka, pričom
ospravedlniteľnosť dôvodu zmeškania lehoty sa vždy posudzuje so zreteľom na konkrétne okolnosti
prípadu. Vždy je však potrebné hodnotiť subjektívnu stránku, či účastník nemohol prekážku predvídať,
prípadne ju odvrátiť. Rovnako je potrebné starostlivo posúdiť, či prekážka bola takého charakteru, že
mohla účastníkovi znemožniť v lehote úkon vykonať, pričom pri rozhodovaní treba prihliadať na to,
že odpustenie zmeškania lehoty je opatrením výnimočným, pretože narušuje právnu istotu ostatných
účastníkov a orgánov, ktorých sa rozhodnutie týka.

V danom prípade dôvodom žiadosti odporcu o odpustenie zmeškania lehoty je tvrdená technická
porucha (v dôsledku výpadku elektrickej energie) na elektronickom zariadení v H. U. B. R. J.J. F. R.,
prostredníctvom ktorého podával odvolanie proti uzneseniu 10C 90/2012-72 z 9.2.2012 elektronickým
prostriedkom (e - mailom) pred polnocou z 27.3.2012 na 28.3.2012 (žiadosť o odpustenie zmeškania
lehoty na č.l. 95).

Odvolací súd sa stotožňuje so záverom súdu prvého stupňa, že odporcom tvrdené a preukazované
skutočnosti nemožno považovať za ospravedlniteľný dôvod zmeškania lehoty na podanie odvolania
proti uzneseniu 10C 90/2012-72 z 9.2.2012, ktoré odporca podával až v posledný deň zákonnej
lehoty 27.3.2012 pred polnocou elektronickým prostriedkom (e - mailom), pričom prekážku (technickú
poruchu) na použitom elektronickom zariadení spôsobenú výpadkom elektrickej energie aj podľa názoru
odvolacieho súdu mohol predvídať. Odporca v návrhu na odpustenie zmeškania lehoty vôbec neuvádza,
aké subjektívne či objektívne dôvody mu bránili podať odvolanie počas plynutia 15 - dňovej zákonnej
lehoty, ktorá začala plynúť 13.3.2012, t.j. nasledujúci deň po doručení cit. uznesenia a uplynula
27.3.2012, preto so zreteľom na uvedené okolnosti nemožno prijať záver, že odporca nemal možnosť
podať odvolanie proti uzneseniu 10C 90/2012-72 z 9.2.2012 v zákonnej lehote a túto zmeškal z
ospravedlniteľného dôvodu.

Z uvedených dôvodov odvolací súd napadnuté uznesenie podľa § 219 ods. 1, 2 O.s.p. potvrdil ako vecne
správne.

Rozhodnutie bolo prijaté senátom pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9 zák. č. 757/2004 Z.z. v znení účinnom
od 1. mája 2011).

Poučenie:

Proti uzneseniu odvolacieho súdu odvolanie nie je prípustné.

Citované v ďalších rozhodnutiach

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

  • 10C/90/2010

    potvrdené

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 7610215880

  1. 9. 2. 2012Uznesenie Okresného súdu Spišská Nová Ves sp. zn. 10C/90/2010 z 9. 2. 2012
  2. 30. 5. 2013Uznesenie Krajského súdu Košice sp. zn. 11Co/147/2012 z 30. 5. 2013 (toto rozhodnutie)
  3. 30. 5. 2013Uznesenie Krajského súdu Košice sp. zn. 11Co/147/2012 z 30. 5. 2013