KAUZIS.SKTestovacia prevádzka
UznesenieKrajský súd Banská Bystrica13. 9. 2020plný text

Uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 23S/257/2019 z 13. 9. 2020

CitáciaUznesenie Krajského súdu Banská Bystrica z 13. septembra 2020, sp. zn. 23S/257/2019, ECLI:SK:KSBB:2020:6019200734.3

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Banská Bystrica
Spisová značka: 23S/257/2019
Identifikačné číslo súdneho spisu: 6019200734
Dátum vydania rozhodnutia: 14. 09. 2020
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: Mgr. Tadeáš Kertys
ECLI: ECLI:SK:KSBB:2020:6019200734.3

Uznesenie
Krajský súd v Banskej Bystrici, ako správny súd, v právnej veci žalobcu: Aramis Real Estate SE
(pôvodne REALITY-OBCHODNÁ a.s.), so sídlom Navrátilova 666/7, 110 00 Nové Město, Praha 1, Česká
republika, IČO: 087 98 991, zast. Advokátska kancelária JUDr. AŽALTOVIČ & PARTNERS s.r.o., so
sídlom Pred poľom 1652, 911 01 Trenčín, IČO: 36 857 882, proti žalovanému: Finančné riaditeľstvo
Slovenskej republiky, so sídlom Lazovná 63, 974 01 Banská Bystrica, IČO: 42 499 500, o preskúmanie
zákonnosti rozhodnutia žalovaného č. 681813/2017 zo dňa 22. mája 2017, o zastavení kasačného
konania, takto

r o z h o d o l :

Súd kasačné konanie z a s t a v u j e.

o d ô v o d n e n i e :

1. Správny súd rozsudkom č. k. 23S/89/2017-33 zo dňa 8. novembra 2017 zamietol žalobu žalobcu,
ktorou sa domáhal preskúmania rozhodnutia žalovaného č. 681813/2017 zo dňa 22. mája 2017, ktorým
potvrdil rozhodnutie Mesta Lučenec č. 008622/2017 zo dňa 20. marca 2017, ktorým bola žalobcovi
podľa § 99e ods. 1 v spojení s § 6 ods. 1 písm. c)a § 10 ods. 1 písm. i) zákona č. 582/2004 Z. .
o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení
neskorších predpisov a v súlade so Všeobecne záväzného nariadenie Mesta Lučenec č. 11/2014 a
Všeobecne záväzného nariadenia Mesta Lučenec č. 07/2015 za zdaňovacie obdobie 2017 vyrubená
daň z nehnuteľnosti vo výške 51,18 Eura a daň zo stavieb vo výške 766 Eur, v celkovej výške dane z
nehnuteľnosti 817,18 Eura.

2. Žalobca podal voči rozsudku Krajského súdu v Banskej Bystrici č. k. 23S/89/2017-33 zo dňa 8.
novembra 2017 kasačnú sťažnosť, na základe ktorej kasačný súd rozsudkom sp. zn. 10Sžfk/21/2018 zo
dňa 27.11.2019 napadnutý rozsudok Krajskému súdu zrušil a vrátil mu vec na ďalšie konanie. Krajský
súd v Banskej Bystrici následne rozsudkom č. k. 23S/257/2019-14 zo dňa 13. mája 2020 zamietol žalobu
žalobcu a zároveň mu nepriznal trovy konania. Žalobca podal dňa 13.07.2020 voči rozsudku Krajského
súdu v Banskej Bystrici 23S/257/2019-14 zo dňa 13. mája 2020 kasačnú sťažnosť.

3. V súvislosti s podaním kasačnej sťažnosti žalobcovi (sťažovateľovi) vznikla poplatková povinnosť.
Správny súd výzvou zo dňa 04.08.2020 vyzval žalobcu na zaplatenie súdneho poplatku za kasačnú
sťažnosť vo výške 70,- Eur podľa § 6 ods. 2 posledná veta, v spojení s položkou č. 10 písm. a)
Sadzobníka súdnych poplatkov, ktorý tvorí prílohu zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a
poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákon o súdnych
poplatkoch“) v nadväznosti na § 6 ods. 3 zákona o súdnych poplatkoch, v lehote 10 dní od doručenia
výzvy. Zároveň sťažovateľa poučil o následkoch nezaplatenia súdneho poplatku v stanovenej lehote.
Výzva na zaplatenie súdneho poplatku a platobný predpis boli žalobcovi, k rukám jeho právneho
zástupcu, doručené dňa 25.08.2020 prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy.
4. Lustráciou v systéme Register - Podateľňa Krajského súdu v Banskej Bystrici bolo zistené, že žalobca
súdny poplatok v predmetnej veci na základe výzvy súdu zo dňa 04.08.2020 v súdom stanovenej lehote



nezaplatil. Súdom stanovená lehota na zaplatenie súdneho poplatku žalobcovi márne uplynula dňa
04.09.2020.

5. Podľa § 99 písm. h) zákona č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok (ďalej len „SSP“); správny súd
konanie uznesením zastaví, ak tak ustanoví tento zákon alebo osobitný predpis.

6. Podľa § 9 ods. 7 zákona o súdnych poplatkoch; v konaní pred správnym súdom sa poplatok platí
správnemu súdu, ktorý vo veci koná. V konaní o kasačnej sťažnosti sa poplatok platí súdu, ktorý
napadnuté rozhodnutie vydal.

7. Podľa § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch; ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním žaloby,
návrhu na začatie konania, dovolania alebo kasačnej sťažnosti, súd podľa § 9 vyzve poplatníka, aby
poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí, spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek
výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí
byť poplatník vo výzve poučený.

8. Podľa § 12 ods. 2 druhá veta zákona o súdnych poplatkoch; vo veciach poplatkov za kasačnú
sťažnosť rozhoduje súd, ktorý napadnuté rozhodnutie vydal.

9. Podľa § 14 ods. 4 prvá veta zákona o súdnych poplatkoch; v konaní podľa tohto zákona koná a
rozhoduje vyšší súdny úradník vrátane rozhodovania o zastavení konania. Sudca v konaní koná a
rozhoduje o sťažnostiach proti rozhodnutiam vyššieho súdneho úradníka. Ak sa sťažnosti vyhovie v
plnom rozsahu, rozhodnutie nemusí obsahovať odôvodnenie.

10. Zákonom č. 152/2017 Z. z. sa od 01.07.2017 zaviedla úprava, podľa ktorej v konaní podľa zákona o
súdnych poplatkoch koná a rozhoduje vyšší súdny úradník vrátane rozhodovania o zastavení konania.

11. Vzhľadom na to, že žalobca v súdom stanovenej lehote nezaplatil súdny poplatok za podanie
kasačnej sťažnosti, hoci bol o následku nezaplatenia súdneho poplatku poučený, správny súd kasačné
konanie podľa § 99 písm. h) SSP v spojení s § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch zastavil.

12. Podľa § 14 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch; ak tento zákon neustanovuje inak, na konanie vo
veciach poplatkov sa primerane použijú ustanovenia Civilného sporového poriadku (ďalej v texte CSP).

13. Vyššie citované ustanovenie odkazuje na primerané použitie CSP len na konanie vo veciach
poplatkov. Správny súd zastáva názor, že krajskému súdu, ktorý rozhoduje o zastavení kasačného
konania pre nezaplatenie súdneho poplatku za kasačnú sťažnosť (§ 9 ods. 7 posledná veta, § 10 ods. 1, §
12 ods. 2 druhá veta zákona o súdnych poplatkoch v spojení s § 450 ods. 2 SSP) neprináleží rozhodovať
aj o trovách kasačného konania, o ktorých pri zastavení kasačného konania, môže rozhodovať len
kasačný súd. Na rozhodovanie o trovách konania pri zastavení kasačného konania nemá krajský súd,
konajúci ako správny súd, zákonný rámec ako je tomu napr. pri zastavení konania pre nezaplatenie
súdneho poplatku za žalobu (§ 99 písm. h/ SSP v spojení s § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. a § 170
písm. b/ SSP).

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.
Proti uzneseniu súdu prvej inštancie vydanému súdnym úradníkom, ktoré treba doručiť, je prípustná
sťažnosť. Sťažnosť len proti dôvodom uznesenia nie je prípustná.
Sťažnosť môže podať ten, v koho neprospech bolo uznesenie vydané.
Sťažnosť sa podáva v lehote 15 dní od doručenia uznesenia na súde, ktorý napadnuté uznesenie vydal.
V sťažnosti sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému uzneseniu smeruje, v
čom sa postup alebo uznesenie súdu považuje za nesprávne a čoho sa sťažovateľ domáha.
Rozsah, v akom sa uznesenie napáda, môže sťažovateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na podanie
sťažnosti. V sťažnosti možno uvádzať nové skutočnosti a dôkazy, ak je to so zreteľom na povahu a
okolnosti sporu možné a účelné.
Ak podá ten, kto je na to oprávnený, včas sťažnosť, nenadobúda uznesenie právoplatnosť.



O sťažnosti rozhodne súd prvej inštancie. Súd prvej inštancie rozhodne o sťažnosti uznesením spravidla
bez nariadenia pojednávania.

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 6019200734

  1. 12. 5. 2020Rozsudok Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 23S/257/2019 z 12. 5. 2020
  2. 12. 5. 2020Rozsudok Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 23S/257/2019 z 12. 5. 2020
  3. 13. 9. 2020Uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 23S/257/2019 z 13. 9. 2020 (toto rozhodnutie)