Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Trenčín Spisová značka: 2CoE/22/2012 Identifikačné číslo súdneho spisu: 3111222980 Dátum vydania rozhodnutia: 27. 03. 2012 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jozef Meszáros ECLI: ECLI:SK:KSTN:2012:3111222980.1 Uznesenie Krajský súd v Trenčíne v exekučnej veci oprávneného: Slovenská konsolidačná, a.s., Cintorínska 21, Bratislava, IČO 35776005, proti povinnému P. X., O. XXX, V. U., o vymoženie 16,59 EUR s príslušenstvom, o odvolaní oprávneného proti uzneseniu Okresného súdu Trenčín zo dňa 20. októbra 2011, č.k. 49Er/2931/2011-16, v pomere hlasov 3:0 takto r o z h o d o l : Odvolací súd uznesenie súdu prvého stupňa p o t v r d z u j e . o d ô v o d n e n i e : Súd prvého stupňa v napadnutom uznesení žiadosť súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie zamietol. Svoje rozhodnutie odôvodnil s poukazom na § 41 ods. 2 písm. f), § 44 ods. 2 Ex. por., § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní. Ďalej v odôvodnení uviedol, že oprávnený sa návrhom zo dňa 22.09.2011 domáhal, aby súd prvého stupňa poveril súdneho exekútora JUDr. René Matušku vykonaním exekúcie na základe exekučného titulu - blok na pokutu nezaplatenú na mieste č.k. AA 1460080, zo dňa 12.09.2008 vydaného OO PZ Trenčín, ktorý nadobudol právoplatnosť dňa 12.09.2008 a vykonateľnosť dňa 27.09.2008. Súd prvého stupňa preskúmaním žiadosti o udelenie poverenia, návrhu na vykonanie exekúcie a exekučného titulu zistil, že exekučný titul nespĺňa požiadavky materiálnej vykonateľnosti, a teda nie je spôsobilým exekučným titulom podľa § 41 ods. 2 písm. f) Exekučného poriadku. Predpokladom pre vedenie exekúcie voči dlžníkovi je vykonateľný exekučný titul, ktorým sa ukladá určitá povinnosť, pričom môže ísť o rozhodnutie súdu alebo iných orgánov alebo inú verejnú listinu. Pokiaľ absentujú prechodné ustanovenia nového predpisu, platí, že pokiaľ k uplynutiu lehôt dôjde za účinnosti novej právnej úpravy, že zánik právnych vzťahoch sa posudzuje podľa práva platného v čase resp. novej právnej úpravy. Na základe uvedeného je nutné postupovať podľa všeobecného právneho predpisu, ktorým je zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní. Súd prvého stupňa má za to, že nariadením exekúcie treba rozumieť vydanie poverenia na vykonanie exekúcie, čo bolo možné najneskôr 27.09.2011. Proti uzneseniu súdu prvého stupňa podal v zákonnom stanovenej lehote odvolanie oprávnený, ktorý poukazuje na skutočnosť, že súd nesprávne vyložil termín nariadiť výkon rozhodnutia a stotožnil ho s procesným úkonom súdu o udelení poverenia na vykonanie exekúcie. Ak by sa pripustil právny názor súdu prvého stupňa v napadnutom uznesení, oprávnený by sa mohol dostať do právnej neistoty v tom zmysle, že i napriek tomu, že podal návrh na vykonanie exekúcie v zákonnej lehote ustanovenej v § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb., nevedel by odhadnúť presný okamih začatia exekučného konania. Oprávnený je toho názoru, že pre určenie zachovania zákonnej lehoty uvedenej v § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. je právne významné začatie konania, teda deň doručenia návrhu na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi podľa § 36 ods. 3 Ex. por., všetky ďalšie úkony vykonané po tejto lehote nemajú žiadny vplyv na plynutie trojročnej prekluzívnej lehoty. Oprávnený žiada, aby odvolací súd uznesenie súdu prvého stupňa zrušil v celom rozsahu. Krajský súd v Trenčíne ako odvolací súd preskúmal vec bez nariadenia odvolacieho pojednávania /§ 212 ods. 1, § 214 ods. 2 O.s.p./ a dospel k záveru, že odvolanie oprávneného nie je dôvodné. Odvolací súd preskúmal všetky rozhodujúce námietky, ktoré boli v odvolaní oprávneným vznesené a v plnom rozsahu sa stotožňuje s právnymi závermi súdu prvého stupňa. Z daného titulu si osvojuje dôvody napadnutého rozhodnutia, na ktoré v celom rozsahu poukazuje v zmysle § 219 ods. 1 O.s.p. a na zdôraznenie správnosti dodáva nasledovné: Podľa ustanovenia § 51 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch účinného v čase spáchania priestupku, ak nie je v tomto alebo v inom zákone ustanovené inak, vzťahujú sa na konanie o priestupkoch všeobecné predpisy o správnom konaní. Podľa ustanovenia § 71 ods. 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní výkon rozhodnutia možno nariadiť najneskôr do 3 rokov po uplynutí lehoty určenej pre splnenie uloženej povinnosti (ods. 1). Exekučný titul - blok na pokutu nezaplatenú na mieste č.k. AA 1460080, zo dňa 12.09.2008, ktorý nadobudol právoplatnosť dňa 12.09.2008 a vykonateľnosť dňa 27.09.2008. Lehota stanovená pre nariadenie výkonu rozhodnutia začína plynúť odo dňa vykonateľnosti rozhodnutia a je považovaná za lehotu prekluzívnu, to znamená, že po uplynutí lehoty nemožno nariadiť výkon rozhodnutia. Pre určenie zachovania zákonnej lehoty, nie je právne významné začatie konania (okamih doručenia návrhu na exekútorský úrad), ale jeho nariadenie orgánom uskutočňujúcim výkon rozhodnutia, v danom prípade podľa exekučného poriadku rozhodnutím súdneho exekútora, a to upovedomením o začatí exekúcie. V tejto súvislosti odvolací súd uvádza, že exekučné konanie sa začína doručením návrhu oprávneného na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi, avšak samotná exekúcia začína až vydaním poverenia na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi. Prvým úkonom samotnej exekučnej činnosti súdneho exekútora je vydanie upovedomenia o začatí exekúcie v zmysle § 47 ods. 1 písm. a/ Exekučného poriadku, ktorý úkon však môže exekútor vykonať až potom, ako bol exekučným súdom poverený na vykonanie exekúcie. Exekučný titul nadobudol právoplatnosť dňa 12.09.2008 a vykonateľnosť dňa 27.09.2008, prepadná trojročná lehota uplynula dňom 27.09.2011. Pre rozhodnutie súdu prvého stupňa je rozhodujúci stav v čase vydania predmetného uznesenia a v tomto čase bola prekluzívna lehota uplynutá. Súd prvého stupňa má na rozhodnutie v podanej žiadosti o udelenie poverenia zákonnú lehotu 15 dní, pričom tejto lehoty si musí byť vedomí aj oprávnený a súd postupoval v súlade a v rámci uvedenej lehoty. Odvolací súd preto napadnuté uznesenie súdu prvého stupňa ako vecne správne podľa § 219 ods. 1 O.s.p. potvrdil. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie n i e j e p r í p u s t n é .