KAUZIS.SKTestovací provoz
UznesenieKrajský súd Prešov29. 10. 2012plný textcitované 2×

Uznesenie Krajského súdu Prešov sp. zn. 5Sp/14/2012 z 29. 10. 2012

CitáciaUznesenie Krajského súdu Prešov z 29. októbra 2012, sp. zn. 5Sp/14/2012, ECLI:SK:KSPO:2012:8012200652.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Prešov
Spisová značka: 5Sp/14/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 8012200652
Dátum vydania rozhodnutia: 30. 10. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Ľuboslava Mruškovičová
ECLI: ECLI:SK:KSPO:2012:8012200652.1

Uznesenie
Krajský súd v Prešove v právnej veci navrhovateľa Mgr. G. E., bytom A. V. XX, XXX XX R., adresa
na doručovanie: K. N. D. XX, XXXX R., R., proti odporcovi Obvodnému pozemkovému úradu Prešov,
Námestie mieru č. 2, o preskúmanie rozhodnutia odporcu zo dňa 14. mája 1996, č.j. 703/92-Buj./104
takto

r o z h o d o l :

Opravný prostriedok navrhovateľa zo dňa 6. júla 2012 o d m i e t a .

Náhradu trov konania účastníkom n e p r i z n á v a .

o d ô v o d n e n i e :

Návrhom zo dňa 6.7.2012, doručeným odporcovi dňa 12.7.2012 (ďalej len opravný prostriedok), sa
navrhovateľ domáhal preskúmania zákonnosti rozhodnutia odporcu zo dňa 14.5.1996 č. j. 703/92-
Buj./104, ktorým odporca rozhodoval o reštitučnom nároku v zmysle zákona č. 229/1991 Zb. o úprave
vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku.

Toto rozhodnutie obsahovalo správne poučenie o lehote a mieste podania opravného prostriedku, a to
do tridsiatich dní od jeho doručenia na súd.

Podľa § 250m ods. 1 zák. č. 99/1963 Občianskeho súdneho poriadku (ďalej len O.s.p.) konanie sa začína
na návrh, ktorým je opravný prostriedok proti rozhodnutiu správneho orgánu.

Podľa § 250m ods. 2 O.s.p. návrh sa podáva na príslušnom súde v lehote tridsiatich dní od doručenia
rozhodnutia, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje niečo iné. Návrh je podaný včas aj vtedy, ak bol
podaný v lehote na orgáne, ktorý vydal rozhodnutie. Ak rozhodnutie neobsahuje poučenie o opravnom
prostriedku alebo ak obsahuje nesprávne poučenie, možno ho napadnúť do šiestich mesiacov od jeho
doručenia.

V danej veci osobitný zákon (zákon č. 229/1991 Zb.) neustanovil inú lehotu na podanie opravného
prostriedku.

Podľa § 246c ods. 1 O.s.p. pre riešenie otázok, ktoré nie sú priamo upravené v tejto časti, sa použijú
primerane ustanovenia prvej, tretej a štvrtej časti tohto zákona. Opravný prostriedok je prípustný, len
ak je to ustanovené v tejto časti. Proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky opravný
prostriedok nie je prípustný.

Podľa § 57 ods. 1 O.s.p. do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo k skutočnosti určujúcej
začiatok lehoty.



Podľa § 57 ods. 2 O.s.p. lehoty určené podľa týždňov, mesiacov alebo rokov končia sa uplynutím toho
dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty, a
ak ho v mesiaci niet, posledným dňom mesiaca. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo
sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň.

Podľa § 57 ods. 3 o.s.p. lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo
podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť.

Z administratívneho spisu súd zistil, že napadnuté rozhodnutie bolo navrhovateľovi doručené dňa
14.5.1996.

Tridsaťdňová lehota na podanie opravného prostriedku navrhovateľovi uplynula dňa 13.6.1996, teda
pred viac ako pätnástimi rokmi.

Opravný prostriedok zo dňa 6.7.2012 bol podľa odtlačku pečiatky pošty podaný na prepravu dňa
9.7.2012, teda oneskorene.

Podľa § 250p O.s.p. ak je návrh podaný oneskorene alebo ho podá ten, kto naň nie je oprávnený,
alebo ak sa napadá rozhodnutie, ktoré preskúmaniu nepodlieha, alebo ak navrhovateľ neodstránil vady,
ktorých odstránenie súd nariadil a ktoré bránia vecnému vybaveniu návrhu, súd uznesením opravný
prostriedok odmietne. Odvolanie proti uzneseniu je prípustné.

Navrhovateľ podal opravný prostriedok proti rozhodnutiu odporcu po uplynutí lehoty, teda oneskorene,
preto súd postupom podľa § 250p O.s.p. opravný prostriedok navrhovateľa odmietol.

O náhrade trov konania rozhodol podľa § 250k ods. 1 O.s.p. v spojení s ustanovením § 250l ods. 2
O.s.p. Navrhovateľ nebol v konaní úspešný, odporkyňa nemá právo na náhradu trov konania, preto súd
účastníkom náhradu trov konania nepriznal.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu je prípustné odvolanie do 15 dní odo dňa doručenia
na Najvyšší súd SR v Bratislave prostredníctvom Krajského súdu v Prešove a to písomne v dvoch
vyhotoveniach.

V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach ( § 42 ods. 3 O.s.p. ) uviesť, proti ktorému rozhodnutiu
smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za
nesprávny, a čoho sa odvolateľ domáha, teda ako navrhuje, aby vo veci rozhodol odvolací súd. Rozsah,
v akom sa rozhodnutie napáda a dôvody odvolania môže odvolateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na
odvolanie.

Citované v ďalších rozhodnutiach