KAUZIS.SKTestovací provoz
UznesenieKrajský súd Nitra30. 12. 2012plný text

Uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 8CoE/79/2012 z 30. 12. 2012

CitáciaUznesenie Krajského súdu Nitra z 30. decembra 2012, sp. zn. 8CoE/79/2012, ECLI:SK:KSNR:2012:4211217015.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Nitra
Spisová značka: 8CoE/79/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 4211217015
Dátum vydania rozhodnutia: 31. 12. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Vladimír Novotný
ECLI: ECLI:SK:KSNR:2012:4211217015.1

Uznesenie
Krajský súd v Nitre v právnej veci exekúcie v prospech oprávneného: Slovenská konsolidačná, a.s. so
sídlom Bratislava, Cintorínska 21, IČO: 35 776 005, proti povinnému: X. O., nar. XX.XX.XXXX, bytom
X. Q. D. č. XXX, občan SR, pre vymoženie 132,77 Eur s príslušenstvom, vedenej na Okresnom súde
Komárno pod sp. zn. 9Er/1195/2011 a súdnym exekútorom JUDr. Ľubomírom Pekárom, so sídlom Šaľa,
P. Pázmaňa 49/3 pod sp. zn. EX/3903/11, o odvolaní oprávneného proti uzneseniu Okresného súdu
Komárno č. k. 9Er/1195/2011-11 zo dňa 5. októbra 2011, takto jednohlasne

r o z h o d o l :

Odvolací súd napadnuté uznesenie súdu prvého stupňa z r u š u j e a vec v r a c i a
tomuto súdu na ďalšie konanie.

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým uznesením Okresný súd Komárno ako súd prvého stupňa (zastúpený vyšším súdnym
úradníkom) zamietol žiadosť súdneho exekútora JUDr. Ľubomíra Pekára, o udelenie mu poverenia na
vykonanie exekúcie (zo dňa 22.9.2011, súdu doručená 29.9.2011), čo s poukazom na obsah spisu,
citované ustanovenie § 44 ods. 2 Exekučného poriadku (zákon č. 233/1995 Z. z. o exekútoroch a
exekučnej činnosti), citované ustanovenia Správneho poriadku (zákon č. 71/1967 Zb. - § 71 ods. 3 a §
27 ods. 2) a citované ustanovenie § 88 ods. 1 zák. č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, platného a účinného
do 31.8.2008, odôvodnil tým, že v danej veci zaniklo právo na výkon rozhodnutia, v dôsledku čoho nie je
možné uvedenú pohľadávku vymáhať, a to uplynutím trojročnej prekluzívnej lehoty, keď na zánik práva -
preklúziu prihliada súd z úradnej povinnosti, nakoľko prekludovaná pohľadávka zaniká ex lege a nemení
sa na naturálnu obligáciu. Paričná lehota, t. j. lehota na dobrovoľné splnenie dlhu, uplynula povinnému
dňa 23.9.2008, kedy nadobudol exekučný titul vykonateľnosť, a teda prekluzívna lehota na nariadenie
výkonu rozhodnutia, ako aj lehota na vykonanie rozhodnutia uplynuli dňom 23.9.2011, keď návrh na
vykonanie exekúcie bol podaný 22.9.2011.

Uvedené uznesenie napadol oprávnený včas podaným odvolaním, domáhajúci sa jeho zrušenia z
dôvodu, že súd prvého stupňa vec nesprávne právne posúdil tým, že nepoužil správne ustanovenie
právneho predpisu a nedostatočne zistil skutkový stav. Exekučný titul sa stal vykonateľným dňa
23.9.2008. Trojročná prekluzívna lehota stanovená podľa § 88 ods. 1 zákona o priestupkoch účinného
do 31.8.2008 na vymáhanie pohľadávky by uplynula dňa 23.9.2011, v priebehu plynutia tejto prekluzívnej
lehoty však novelizáciou zákona o priestupkoch vykonanej zákonom č. 298/2008 Z. z. účinným od
1.9.2008 došlo k vypusteniu ustanovenia o trojročnej prekluzívnej lehote z ustanovenia § 88 ods. 1,
pričom v uvedenej novele zákona neexistujú prechodné ustanovenia účinné pre prípady od 1.9.2008,
ktoré by upravovali prípad, keď exekučný titul bol vydaný pred 1.9.2008 a trojročná prekluzívna
lehota na vymáhanie by uplynula po 1.9.2008. V rozhodnom období, t. j. ku dňu 23.9.2011 už
nemožno aplikovať právnu normu (ustanovenie § 88 ods. 1 zákona o priestupkoch v znení platnom do
31.8.2008), pretože ide o právnu normu, ktorá už v tomto rozhodnom období nebola platná. Novelizácia
ustanovenia § 88 ods. 1 s účinnosťou od 1.9.2008 je príkladom nepriamej retroaktivity a teda upúšťa od
vykonania rozhodnutia v lehote do 3 rokov od uplynutia lehoty určenej na jej zaplatenie. Právne účinky



novelizovaného ustanovenia § 88 sa od 1.9.2008 vzťahujú aj na právne vzťahy založené v minulosti.
Od momentu doručenia návrhu exekútorovi na vykonanie exekúcie dochádza k prerušeniu plynutia
trojročnej prekluzívnej lehoty uvedenej v § 71 ods. 3 Správneho poriadku, pričom podaný návrh bol
podaný pred uplynutím tejto lehoty a je preto nesprávne a v rozpore so zákonom konštatovanie súdu,
že jeho právo a povinnosť vyplývajúca z bloku, ktorý je exekučným titulom, zaniklo. V exekučnej veci
teda neexistuje žiadna zákonná prekážka pre vykonanie exekúcie.

Sudca nemienil podanému odvolaniu proti rozhodnutiu vydanému za súd vyšším súdnym úradníkom v
plnom rozsahu vyhovieť.

Krajský súd v Nitre ako súd odvolací (§ 10 ods. 1 OSP) prejednal vec bez nariadenia odvolacieho
pojednávania (§ 214 ods. 2 OSP) a viazaný rozsahom a dôvodmi podaného odvolania a prihliadajúc i
na prípadné vady konania pred súdom prvého stupňa majúce za následok nesprávne rozhodnutie vo
veci (§ 212 ods. 1 a 3 OSP) dospel k záveru, že napadnuté uznesenie súdu prvého stupňa je potrebné
podľa ust. § 221 ods. 1 písm. f/ OSP zrušiť (a vec vrátiť súdu prvého stupňa na ďalšie konanie) z dôvodu
jeho nepreskúmateľnosti pre nedostatok dôvodov jeho odôvodnenia, s následkom odňatia možnosti
účastníkom konať pred súdom.

Je tomu tak preto, že napadnuté uznesenie neobsahuje náležité odôvodnenie právneho posúdenia veci
v zmysle použitia právnej úpravy vykonateľnosti rozhodnutia (len) podľa úpravy zákona o priestupkoch
pred novelizáciou (do 31.8.2008), čo predstavuje odvolací dôvod oprávneného, a teda neumožňuje
odvolaciemu súdu vecné preskúmanie správnosti napadnutého uznesenia a jeho odôvodnenia.

Svoje nové rozhodnutie musí preto súd prvého stupňa náležite odôvodniť a vysporiadať sa v ňom aj s
argumentáciou oprávneného v odvolaní.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

  • 9Er/1195/2011

    zrušené

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 4211217015