Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Košice Spisová značka: 4Co/31/2011 Identifikačné číslo súdneho spisu: 7209227571 Dátum vydania rozhodnutia: 29. 09. 2011 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Soňa Minxová ECLI: ECLI:SK:KSKE:2011:7209227571.1 Uznesenie Krajský súd v Košiciach v právnej veci žalobcu A. R., H.. XX.XX.XXXX, C. N. Ko, D. Č.. X, T.. A.. M. B., B.R., K. K. N. Ko, T. Č.. XX, proti žalovanému: N. T. K. K. ru X. E. N. likvidÁ., K. K.: N. B. N. D. B..K.., N. Ko - Š., P.: XX 659 268, X. n Š. K. pr., T. Ú. N. Ú. K. S., S. E.P., K. K. N. Ko, U. H.. Č.. X, o odvolaní žalobcu proti uzneseniu Okresného súdu Košice II zo dňa 30. novembra 2010 č.k. 28C/133/2009-27 takto r o z h o d o l : O d m i e t a odvolanie Náhradu trov odvolacieho konania účastníkom n e p r i z n á v a. o d ô v o d n e n i e : Súd prvého stupňa napadnutým uznesením konanie o žalobe žalobcu zastavil a vyslovil, že žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov konania. Rozhodnutie o zastavení konania odôvodnil neodstrániteľným nedostatkom podmienky konania, keďže žalovaná právnická osoba v priebehu konania stratila spôsobilosť byť účastníkom konania. Dňom jej výmazu z obchodného registra, t.j. dňom 26.08.2010 totiž došlo k jej zániku bez právneho nástupcu (§ 20a ods. 2 Občianskeho zákonníka). Za tejto situácie podľa ust. § 107 ods. 4 O.s.p. konanie zastavil. Rozhodnutie o trovách konania odôvodnil poukazom na ust. § 146 ods.1 O.s.p.. Proti tomuto uzneseniu, ktoré bolo právnemu zástupcovi žalobcu doručené dňa 10. decembra 2010, podal žalobca odvolanie na pošte dňa 31.12.2010 (obálka na č.l. 34 spisu). Navrhol rozsudok súdu prvého stupňa (správne uznesenie súdu prvého stupňa) zrušiť a vec vrátiť na ďalšie konanie. Vytýkal súdu prvého stupňa, že jeho rozhodnutie vychádza z nesprávneho právneho posúdenia veci (§ 205 ods. 2 písm. f/ O.s.p.), keď uzavrel, že žalovaný zanikol bez právneho nástupcu. Podľa platného právneho poriadku existuje subjekt - K. S. C. a jej organizačné zložky, ktoré sú poverené vyplácaním náhrady škody z titulu pracovných úrazov alebo chorôb z povolania. Žiadal priznať náhradu trov odvolacieho konania. Vedľajší účastník v písomnom vyjadrení k podanému odvolaniu navrhol odvolanie odmietnuť ako oneskorene podané. Odvolací súd skôr než pristúpil k vecnému prejednaniu podaného odvolania, zaoberal sa včasnosťou jeho podania. Podľa ust. § 204 ods. 1 vety prvej O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci deň (§ 57 ods. 2 veta druhá O.s.p.). Lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť (ods. 3 cit. ustanovenia). Podľa ust. § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene. V posudzovanom prípade z obsahu spisu vyplýva, že napadnuté uznesenie bolo doručené právnemu zástupcovi žalobcu dňa 10. decembra 2010 (doručenka pri č.l. 30 spisu), preto koniec zákonnej lehoty na podanie odvolania pripadol na 25. decembra 2010, t.j. na sobotu + sviatok (Vianoce). Posledným dňom lehoty na podanie odvolania bol teda najbližší pracovný deň, t.j. pondelok 27. decembra 2010. Pokiaľ žalobca svoje odvolanie podal na pošte až dňa 31. decembra 2010, stalo sa tak po uplynutí zákonnej lehoty na podanie odvolania proti uzneseniu súdu prvého stupňa. Za tohto stavu odvolací súd podľa ust. § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolanie žalobcu odmietol ako oneskorene podané. Náhradu trov odvolacieho konania účastníkom nepriznal, lebo žalobca nemal v odvolacom konaní úspech a vedľajšiemu účastníkovi žiadne preukázateľné trovy odvolacieho konania nevznikli (preto ich náhradu ani neuplatnil). Rozhodnutie bolo prijaté senátom pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9 zákona č. 757/2004 Z.z. v znení účinnom od 01. mája 2011. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.