KAUZIS.SKTestovací provoz
RozsudokKrajský súd Banská Bystrica3. 4. 2018plný text

Rozsudok Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 17Co/40/2017 z 3. 4. 2018

CitáciaRozsudok Krajského súdu Banská Bystrica z 3. apríla 2018, sp. zn. 17Co/40/2017, ECLI:SK:KSBB:2018:6715213137.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Banská Bystrica
Spisová značka: 17Co/40/2017
Identifikačné číslo súdneho spisu: 6715213137
Dátum vydania rozhodnutia: 04. 04. 2018
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jozef Zlocha
ECLI: ECLI:SK:KSBB:2018:6715213137.1

ROZSUDOK V MENE
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Krajský súd v Banskej Bystrici, ako súd odvolací, v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Jozefa
Zlochu a sudkýň JUDr. Renáty Deákovej a JUDr. Jany Haluškovej ako členiek senátu, v spore žalobcu:
POHOTOVOSŤ, s.r.o., IČO: 35 807 598, so sídlom Pribinova 25, 811 09 Bratislava, zastúpeného
Advocate, s.r.o., Pribinova 25, 811 09 Bratislava, IČO: 36 865 141, proti žalovanej: A. Y., nar. XX. R.
XXXX, M. nad U. XXX, v konaní o zaplatenie sumy 395,25 Eur s príslušenstvom, o odvolaní žalobcu
proti rozsudku Okresného súdu Banská Bystrica, č.k. 10C/21/2016-46 zo dňa 21. októbra 2016, takto

r o z h o d o l :

I. Rozsudok súdu prvej inštancie p o t v r d z u j e.

II. Žalovanej náhradu trov odvolacieho konania n e p r i z n á v a.

o d ô v o d n e n i e :

1. Okresný súd Banská Bystrica (ďalej len „okresný súd“ alebo „súd prvej inštancie“) odvolaním
napadnutým rozsudkom žalobu žalobcu zamietol (prvá výrokový veta) a o trovách konania rozhodol tak,
že žalovaná má nárok na plnú náhradu trov konania (druhá výroková veta).

1.1 Z odôvodnenia rozsudku okresného súdu vyplýva, že tento zistil, že strany sporu uzavreli dňa 6.
mája 2010 zmluvu o úvere, na základe ktorej žalobca poskytol žalovanej sumu 600,- Eur a žalovaná
sa zaviazala vrátiť ju s odplatou 576,- Eur v 12 mesačných splátkach po 98,- Eur, počnúc dňom 7. júna
2010. Dňa 6. mája 2010 tiež žalovaná vystavila v prospech žalobcu zmenku na sumu 605,25 Eur na
zabezpečenie pohľadávky z úveru, ktorú žalobca predložil na zaplatenie dňa 19. januára 2012. V bode
15. Všeobecných podmienok poskytnutia úveru bola stanovená rozhodcovská doložka; žalobca podal
na Stálom rozhodcovskom súde zriaďovateľa Združenie arbitráže a mediácie žalobu dňa 3. februára
2012, rozhodcovské konanie bolo zastavené dňa 16. júna 2015 ex lege v zmysle § 73 ods. 6 zákona č.
335/2014 Z.z. o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní (ďalej len „zákon č. 335/2014 Z.z.“) z dôvodu
absencie povolenia rozhodovať spotrebiteľské spory.

1.2 Okresný súd konštatoval, že žalobca si uplatnil žalovanú sumu z titulu zmenky, v žalobe však opísal
kauzu, na základe ktorej bola zmenka vystavená. Zmluvný vzťah medzi žalobcom a žalovanou považoval
za spotrebiteľský. Ak zaviazanosť zo zmenky vznikla v súvislosti so spotrebiteľskou zmluvou, možno
vždy robiť majiteľovi zmenky námietky, ktoré sa zakladajú na jeho vlastných vzťahoch k vystaviteľovi
alebo k predošlým majiteľom a súd na tieto námietky prihliada ex offo (článok I. § 17 ods.1 a 2 zákona
č. 191/1950 Sb.). Z uvedených dôvodov súd prvej inštancie skúmal ako jednu z možných kauzálnych
námietok premlčanie v zmysle § 5b zákona č. 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona
Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (ďalej len
„zákon č.250/2007 Z.z.“). Na posúdenie premlčania aplikoval § 100 a nasl. Občianskeho zákonníka
a nie ustanovenia § 387 a nasl. Obchodného zákonníka. Nakoľko splatnosť poslednej splátky mala



uplynúť dňa 7. mája 2011, od tohto dňa, kedy mohol žalobca vykonať svoje právo prvýkrát, začala
plynúť všeobecná trojročná premlčacia lehota podľa § 101 Občianskeho zákonníka. Premlčacia doba
uplynula dňa 7. mája 2014. Nakoľko žalobca podal žalobu až dňa 16. septembra 2015, podal ju po
uplynutí premlčacej lehoty. Táto skutočnosť bola dôvodom, pre ktorý súd prvej inštancie žalobu zamietol.
Poukázal pritom aj na ustanovenie článku I. § 70 ods. 1 zákona č. 191/1950 Sb. a konštatoval, že zmenka
bola predložená na platenie žalovanej dňa 19. januára 2012, stala sa týmto dňom zročnou a trojročná
premlčacia doba zmenkových nárokov uplynula dňa 19. januára 2015, t.j. pred podaním žaloby.

1.3 Ak žalobca argumentoval, že premlčacia doba bola 3. februára 2012 prerušená, nakoľko v ten
deň podal návrh na začatie rozhodcovského konania, okresný súd sa s týmto argumentom žalobcu
nestotožnil, vyhodnotil rozhodcovskú doložku ako neprijateľnú zmluvnú podmienku, rozhodcovská
doložka je absolútne neplatná lebo obchádza ustanovenia zákona, sama predstavuje neprijateľnú
podmienku a rozhodcovský súd preto nikdy nebol orgánom príslušným na rozhodnutie veci a podaním
na tento súd nedošlo k prerušeniu premlčacej doby v zmysle § 112 Občianskeho zákonníka.

1.4 O trovách konania okresný súd rozhodoval s poukazom na ustanovenie § 255 ods.1 zákona č.
160/2015 Z.z. Civilný sporový poriadok (ďalej len „C.s.p.“) a žalovanej, v konaní v plnom rozsahu
úspešnej, priznal nárok na plnú náhradu trov konania.

2. Proti rozsudku súdu prvej inštancie podal žalobca včas odvolanie, v ktorom žiadal, aby odvolací
súd odvolaním napadnutý rozsudok podľa § 389 C.s.p. zrušil. V odvolaní zdôraznil, že nepopiera, že
uzavrel so žalovanou zmluvu o úvere č. 607700302 zo dňa 06.05.2010, zmluva nepredstavuje však
spotrebiteľskú zmluvu uzatvorenú v intenciách zákona č. 129/2010 Z.z. o spotrebiteľských úveroch a
o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len
„zákon č.129/2010 Z.z.“), a preto ju nemožno považovať za bezúročnú a bez poplatkov. Obsahuje
základné náležitosti, ktoré vyžaduje Obchodný zákonník pri nepomenovanej zmluve. Poukázal na
Všeobecné podmienky poskytnutia úveru, podľa ktorých sa zmluvné strany dohodli v zmysle § 262
ods.1 Obchodného zákonníka, že právne vzťahy sa budú spravovať Obchodným zákonníkom. Zmluva
bola uzavretá podľa § 269 ods.2 Obchodného zákonníka ako nepomenovaná zmluva. Poukázal tiež
na ustanovenia Obchodného a Občianskeho zákonníka a zdôraznil, že Obchodný zákonníka aplikáciu
právnej úpravy inštitútu spotrebiteľských zmlúv nevylúčil, ani komplexne neupravil osobitným spôsobom,
je nevyhnutné ju v skutkovo relevantných právnych vzťahoch aplikovať. Pokiaľ ide o odplatu, zdôraznil,
že zákon v čase uzavretia zmluvy nestanovil maximálne možnú prípustnú výšku, odplata nesmela
podstatne prevyšovať odplatu obvykle požadovanú na finančnom trhu za spotrebiteľské úvery v
obdobných prípadoch. Pri posudzovaní obdobnosti prípadov by sa malo prihliadať najmä na finančnú
situáciu spotrebiteľa, spôsob a mieru zabezpečenia jeho záväzku, objem poskytnutia finančných
prostriedkov a lehotu splatnosti. Poukázal pritom na skutočnosť, že na peňažnom trhu boli v čase
uzatvorenia úveru stovky iných subjektov, ktoré vystupovali ako veritelia pri poskytovaní úveru.

2.1 Žalobca tvrdil, že okresný súd vec nesprávne právne posúdil, keď na daný prípad aplikoval § 17
zákona č. 191/1950 Zb. a ex offo prihliadal na námietky, ktoré má žalovaný zo zmenky. Poukázal
pritom na ustanovenie § 372y O.s.p., podľa ktorého konania začaté predo dňom účinnosti tohto zákona
sa použijú predpisy účinné odo dňa účinnosti tohto zákona. Ak však bol zmenkový platobný rozkaz
alebo šekový platobný rozkaz doručený do dňa účinnosti tohto zákona, súd postupuje podľa doterajších
predpisov. Žalobca považoval za nepochybné, že návrh na vydanie zmenkového a šekového rozkazu
bol v tomto prípade doručený predo dňom účinnosti novely zákona. Ustanovenia aplikované súdom prvej
inštancie na daný prípad vzťahovať nemožno.

2.2 Žalobca ďalej argumentoval, že v konaní, v ktorom bolo vydané rozhodnutie, ktoré je podkladom
na vykonanie exekúcie, na ustanovenie § 17 ods. 3 Zákona o spotrebiteľských úveroch nebolo možné
prihliadnuť z dôvodu zákazu zabezpečiť splnenie dlhu zo spotrebiteľského úveru zmenkou, ktorá
bola ustanovená v § 17 ods. 3 zákona č. 129/2010 Z.z. od 01.01.2011 do 30.04.2014. Jedinou
sankciou za jej porušenie bola zodpovednosť veriteľa za škodu vzniknutú porušením nemožnosti
zabezpečiť splnenie dlhu zo spotrebiteľského úveru zmenkou. Nachádzajúci súd môže na porušenie
zákonného zákazu vyhotovenia zmenky veriteľom prihliadať iba na námietku dlžníka. V zmenkovom
konaní až do 22.12.2015 nebol súd oprávnený ex offo prihliadať na okolnosti, ktoré sa zakladali na
in personam vzťahoch medzi zmenkovým veriteľom a zmenečníkom. Dodatočná povinnosť prihliadnuť
na neprípustnosť použitia zmenky, je vo vzťahu k právoplatným rozhodnutiam o zmenkových nárokoch



prejavom porušenia ústavnej zásady ochrany práv nadobudnutých v dobrej viere, nepochybne pravou
retroaktivitou, pretože sa spätne vstupuje do už priznaných nárokov v súlade s vtedajším právom. Takýto
postup nemožno oprieť ani o extenzívny výklad a uplatnenie priameho nároku Smernice 93/13/ES,
nakoľko v prípade zmenkového nároku nejde o zmluvnú podmienku. Doterajšia zmenková judikatúra
spred 23.12.2015 nepripúšťala ex offo prihliadnuť na prípustnosť zabezpečenia dlhu zo spotrebiteľskej
zmluvy zmenkou s takým následkom, aby ex offo umožnila dlžníkovi uplatňovať jeho nárok na
náhradu škody. Zákaz zmenky nemôže spôsobiť jej nevykonateľnosť. Pokiaľ ide o rozhodcovskú
doložku, žalobca tvrdil, že rozhodcovská doložka v úverovej zmluve je tzv. nevýhradnou rozhodcovskou
doložkou, umožňuje každej zmluvnej strane domáhať sa ochrany svojich práv buď prostredníctvom
rozhodcovského konania alebo súdneho konania. Nevyžaduje od spotrebiteľa, aby spory s dodávateľom
riešil výlučne v rozhodcovskom konaní. Zmluvné strany sa totiž dohodli na tzv. alternatívne určenej
právomoci súdu pre riešenie sporov, prichádzalo do úvahy buď rozhodcovské konanie alebo konanie
pred všeobecným súdom. Prijatie argumentácie súdu by znamenalo pre dodávateľa úplné znemožnenie
využitia rozhodcovského konania a je zrejmé, že z ustanovenia § 53 ods. 4, písm. r) Občianskeho
zákonníka nevyplýva úmysel zákonodarcu zakázať rozhodcovské konanie úplne, ale iba ho obmedziť.
Žalobca tiež tvrdil, že uzavretie zmluvy o úvere v predmetnom prípade nebolo podmienené uzavretím
rozhodcovskej zmluvy, v prípade konkrétnej rozhodcovskej zmluvy ide o individuálne dojednanú zmluvnú
podmienku.

3. Žalovaná sa k podanému odvolaniu nevyjadrila.

4. Krajský súd, ako funkčne príslušný na rozhodnutie o odvolaní, vec preskúmal v rozsahu určenom §
380 ods. 1, 2 C.s.p., bez nariadenia pojednávania v zmysle § 385 ods. 1 C.s.p. a rozsudok súdu prvej
inštancie podľa § 387 ods. 1 C.s.p. ako vecne správny potvrdil.

5. Podľa § 387 ods. 1, 2 C. s. p. odvolací súd rozhodnutie súdu prvej inštancie potvrdí, ak je vo
výroku vecne správne. Ak sa odvolací súd v celom rozsahu stotožňuje s odôvodnením napadnutého
rozhodnutia, môže sa v odôvodnení obmedziť len na skonštatovanie správnosti dôvodov napadnutého
rozhodnutia, prípadne doplniť na zdôraznenie správnosti napadnutého rozhodnutia ďalšie dôvody.

6. Odvolací súd preskúmal všetky podstatné odvolacie námietky žalovaného, ako aj predchádzajúce
konanie spolu s napadnutým rozhodnutím súdu prvej inštancie. Súd prvej inštancie dospel k správnym
skutkovým zisteniam, na ktoré aplikoval správne ustanovenie právneho predpisu a súčasne vec správne
právne posúdil. Z dôvodu, že odvolací súd je rozsahom a dôvodmi odvolania viazaný, pri posudzovaní
veci sa zaoberal len námietkami, uvedenými v odvolaní a procesným postupom súdu prvej inštancie,
ktorý predchádzal vydaniu napadnutého rozhodnutia z hľadiska, či v konaní došlo k vadám, ktoré mali
za následok nesprávne rozhodnutie vo veci (§ 380 ods. 2 C. s. p.).

7. Žalobou pôvodne doručenou Okresnému súdu Zvolen dňa 16. septembra 2015 si žalobca voči
žalovanej uplatnil nárok na základe zmenky č. 607700302 vystavenej 6. mája 2010 zabezpečujúcej
splnenie dlhu zo zmluvy o úvere č.07700302 zo dňa 6. mája 2010. Žalobca žiadal rozhodnúť vo veci
platobným rozkazom, Okresný súd Banská Bystrica, ktorému bola vec z dôvodu miestnej príslušnosti
postúpená (ide o konanie vo veci týkajúcej sa zmenky) zmenkový platobný rozkaz nevydal. Žalobca
si nesprávne alebo zavádzajúco vysvetlil ustanovenie § 372y ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku
v znení účinnom do 30.06.2016, ak tvrdí, že súd prvej inštancie mal postupovať pri prejednávaní veci
podľa ustanovení Občianskeho súdneho poriadku v znení účinnom do 23. 12. 2015 a neprihliadať ex offo
na námietky, ktoré mal žalovaný zo zmenky z dôvodu, že podľa § 372y ods. 2 O.s.p. nebolo rozhodujúce,
kedy doručil žalobca na súd návrh na vydanie (zmenkového a šekového) platobného rozkazu, ale kedy
bol takýto rozkaz doručený, čo sa v tomto prípade vôbec nestalo. Súd prvej inštancie prejednal vec v
súlade s procesným predpisom.

8. Žalobca síce dokladal k žalobe zmenku a navrhol vydať platobný rozkaz, ale z hľadiska skutkového
odôvodnenia nároku je zrejmé, že sa od žalobcu domáhal zaplatenia nedoplatku úveru zo zmluvy o
úvere č. 607700302, ktorú uzavrel žalobca so žalovanou ako fyzickou osobou dňa 6. mája 2010, o
čom svedčí hneď prvá veta časti I. žaloby: „Žalobca je právnická osoba, žalovaný je fyzická osoba,
žalobca podáva v zmysle zmluvy o úvere č. 607700302, návrh na vydanie platobného rozkazu“. Súd
prvej inštancie správne v súlade so spoločným stanoviskom občianskoprávneho a obchodnoprávneho
kolégia Najvyššieho súdu SR zo dňa 25.10.2015 publikovaného v Zbierke stanovísk najvyššieho súdu



a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky č. 8/2015 pod publikačným číslom 93 skúmal charakter
vzťahu medzi žalobcom a žalovaným a dospel k správnemu názoru, že ide o vzťah spotrebiteľský,
vyplývajúci zo zmluvy o spotrebiteľskom úvere, na ktorý sa vzťahujú ustanovenia zákona č. 129/2010
Z.z. a ustanovenia Občianskeho zákonníka o spotrebiteľských zmluvách, ako aj ustanovenia zákona č.
250/2007 Z.z. i napriek dohode účastníkov zmluvy o úvere vo všeobecných podmienkach poskytnutia
úveru o tom, že sa ich právne vzťahy budú riadiť a spravovať ustanovenia Obchodného zákonníka
z dôvodu, že žalovaná pri uzatváraní zmluvy nekonala v rámci predmetu svojej obchodnej činnosti
alebo inej podnikateľskej činnosti, čím spĺňala definíciu spotrebiteľa podľa ustanovenia § 52 ods. 4
Občianskeho zákonníka v znení účinnom do 31. 12. 2010 (ku dňu uzavretia zmluvy). Žalobca má v
predmete podnikateľskej činnosti aj poskytovanie úverov z vlastných zdrojov, preto sa podľa § 52 ods. 3
Občianskeho zákonníka považuje za dodávateľa a zmluva uzavretá medzi dodávateľom a spotrebiteľom
podľa § 52 ods. 1 Občianskeho zákonníka za spotrebiteľskú zmluvu.

8.1 Ku dňu rozhodnutia súdu prvej inštancie bolo účinné ustanovenie § 52 ods. 2 Občianskeho zákonníka
v znení: „Ustanovenia o spotrebiteľských zmluvách, ako aj všetky iné ustanovenia upravujúce právne
vzťahy, ktorých účastníkom je spotrebiteľ použijú sa vždy, ak je to na prospech zmluvnej strany,
ktorá je spotrebiteľom. Odlišné zmluvné dojednania alebo dohody, ktorých obsahom alebo účelom je
obchádzanie tohto ustanovenia sú neplatné. Na všetky právne vzťahy, ktorých účastníkom je spotrebiteľ
sa vždy prednostne použijú ustanovenia Občianskeho zákonníka, aj keď by sa inak mali použiť normy
obchodného práva“. Práve posledná veta ustanovenia § 52 ods. 2 Občianskeho zákonníka vylučuje
aplikáciu ustanovení Obchodného zákonníka na vzťah žalobcu a žalovaného.

8.2 Podľa § 5b zákona č. 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej
rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov orgán rozhodujúci o nárokoch zo
spotrebiteľskej zmluvy prihliada aj bez návrhu na nemožnosť uplatnenia práva na oslabenie nároku
predávajúceho voči spotrebiteľovi, vrátane jeho premlčania alebo na inú zákonnú prekážku alebo
zákonný dôvod, ktoré bránia uplatniť alebo priznať plnenie predávajúceho voči spotrebiteľovi, aj keď by
inak bolo potrebné, aby sa spotrebiteľ týchto skutočností dovolával.

8.3 Návratnosť úveru v zmluve o úvere bola účastníkmi zmluvy dohodnutá tak, že úver vo výške 600,- Eur
spolu s príslušným poplatkom vo výške 576,- Eur zaplatí žalovaná žalobcovi v 12 mesačných splátkach
po 98,- Eur počnúc dňom 7.júna 2010 z čoho vyplýva, že posledná splátka bola splatná 07.mája
2011. Keďže však žalovaná úver nesplácala riadne, podľa žalobného tvrdenia neuhradila štyri po sebe
nasledujúce splátky, čím sa mal stať splatným celý dlh. Najneskoršie sa mal celý dlh stať splatným dňom
splatnosti poslednej splátky (7. mája 2011). Uvedeného dňa začala plynúť premlčacia lehota v zmysle §
101 Občianskeho zákonníka Zo žaloby tiež vyplýva, že žalobca vyplnil zmenku podľa Dohody o vyplnení
zmenky, a vyplnená zmenka bola žalovanej predložená na zaplatenie dňa 19. januára 2012. Dňom
nasledujúcim po predložení zmenky žalovanému začala aj podľa názoru odvolacieho súdu žalobcovi
plynúť premlčacia doba na uplatnenie nároku voči žalovanému aj v zmysle § 70 ods.1 zákona č.191/1950
Sb. v rozsahu troch rokov.

8.4 Podľa § 100 ods. 1, 2 Občianskeho zákonníka právo sa premlčí, ak sa nevykonalo v dobe v tomto
zákone ustanovenej (§ 101 až 110). Na premlčanie súd prihliadne len na námietku dlžníka. Ak sa dlžník
premlčania dovolá, nemožno premlčané právo veriteľovi priznať. Premlčujú sa všetky majetkové práva
s výnimkou vlastníckeho práva. Tým nie je dotknuté ustanovenie § 105. Záložné práva sa nepremlčujú
skôr, než zabezpečená pohľadávka. Podľa § 101 Občianskeho zákonníka, pokiaľ nie je v ďalších
ustanoveniach uvedené inak, premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať
po prvý raz.

8.5 Pokiaľ súd prvej inštancie v súlade s ustanovením § 5b zákona č. 250/2007 Z.z. prihliadol na
premlčanie nároku aj bez námietky žalovaného a žalobu podľa § 100 ods. 1 Občianskeho zákonníka
zamietol z dôvodu, že trojročná premlčacia doba ustanovená v § 101 Občianskeho zákonníka
márne uplynula, nakoľko žalobca podal žalobu až dňa 16. septembra 2015, nemožno tomuto jeho
záveru nič vytknúť, žaloba bola na Okresný súd Zvolen po uplynutí trojročnej premlčacej doby.
Aplikácia ustanovenia § 5b zákona č. 250/2007 Z. z. na právny vzťah sporových strán je v súlade s
rozhodovacou praxou najvyšších súdnych autorít v zmysle článku 4 ods. 2 Civilného sporového poriadku
(porovnaj rozhodnutia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 2MCdo/5/2015 z 30. mája 2016,
4MCdo/17/2014 z 26. novembra 2015, 8MCdo/3/2015 z 28. mája 2015).



8.6 Odvolaciemu súdu je známe, že Ústavný súd Slovenskej republiky na verejnom zasadnutí pléna
7. februára 2018 rozhodol vo veci vedenej pod sp. zn. PL. ÚS 11/2016 o návrhu Okresného súdu
Košice II o súlade § 5b zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa s čl. 1 ods. 1 a čl. 46 ods.
1 Ústavy Slovenskej republiky nasledovne: „Ustanovenie § 5b zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane
spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení
neskorších predpisov nie je v súlade s čl. 46 ods. 1 v spojení s čl. 1 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky“.
To nič nemení na skutočnosti, že súd prvej inštancie aplikoval vtedy platné a účinné ustanovenie zákona
č. 250/2007 Z.z.. Nález ústavného súdu nadobúda účinnosť jeho publikovaním z zbierke zákonov. Ani
ku dňu vyhlásenia tohto rozsudku (4.4.2018) nález ústavného súdu účinnosť nenadobudol a odvolací
súd nemohol konštatovať, že by súd prvej inštancie postupoval podľa neúčinného (prípadne neplatného)
ustanovenia právneho predpisu.

8.7 Pokiaľ ide o premlčanie neobstojí ani tvrdenie žalobcu o tom, že rozhodcovská doložka v úverovej
zmluve je tzv. nevýhradnou rozhodcovskou doložkou, umožňuje každej zmluvnej strane domáhať
sa ochrany svojich práv buď prostredníctvom rozhodcovského konania alebo súdneho konania a
nevyžaduje od spotrebiteľa, aby spory s dodávateľom riešil výlučne v rozhodcovskom konaní. Žalovaný
tým podporil svoju argumentáciu týkajúcu sa prerušenia premlčacej doby dňom 3. februára 2012,
nakoľko tento deň podal návrh na začatie rozhodcovského konania. Rozhodcovská doložia je obsiahnutá
v bode 15 Všeobecných podmienok poskytnutia úveru a znie nasledovne: „Všetky spory, ktoré vzniknú z
tejto zmluvy o úvere, ručiteľského vyhlásenia, vrátane sporov o ich platnosť, výklad alebo zrušenie. Alebo
aj spory, ktoré vzniknú z dohody o vyplnení zmenky zabezpečujúcej túto úverovú zmluvu a uplatnenia
práv z takto vyplnenej zmenky, vrátane sporov o jej platnosť, výklad, alebo zrušenie, budú riešené:
a) pred Stálym rozhodcovským súdom zriadeným spoločnosťou Slovenská rozhodcovská a.s. so
sídlom Karloveské rameno 8, 841 04 Bratislava, IČO: 35 922 761, zapísanou v Obchodnom registri
Okresného súdu Bratislava I, Oddiel: Sa, vložka č.3530/B, ak žalujúca zmluvná strana podá žalobu na
rozhodcovskom súde; rozhodcovské konania bude vedené podľa vnútorných predpisov rozhodcovského
súdu;
b) pred príslušným súdom Slovenskej republiky, ak žalujúca zmluvná strana podá žalobu na súde podľa
príslušného právneho predpisu“.
Takáto rozhodcovská doložia bola opakovane podrobená súdnej kontrole z hľadiska neprijateľných
podmienok v spotrebiteľských zmluvách. S ustálenej rozhodovacej činnosti súdov vyplýva, že táto
podmienka v spotrebiteľskej zmluve je neprijateľnou a teda neplatnou zmluvnou podmienkou, na
základe takejto rozhodcovskej doložky nemali rozhodcovské súdy právomoc prejednávať veci, ktoré
mali spotrebiteľský charakter a prípadné rozhodnutia rozhodcovských súdov mali charakter paaktu.
Z uvedeného vyplýva, že podanie žaloby na rozhodcovský súd nemôže mať za následok prerušenie
plynutia premlčacej doby, z nepráva (neplatnej rozhodcovskej doložky) právo (prerušenie plynutia
premlčacej doby) vzniknúť nemôže.

9. Pri rozhodovaní o trovách odvolacieho konania vychádzal odvolací súd z ustanovenia § 396 ods. 1
v spojení s § 262 ods. 1 CSP, z ktorého vyplýva: „O nároku na náhradu trov konania rozhodne aj bez
návrhu súd v rozhodnutí, ktorým sa konanie končí“. Odvolací súd pri svojom rozhodovaní aplikoval
zásadu zodpovednosti za výsledok (zásadu úspechu) vyplývajúcu z ustanovenia § 255 ods. 1 CSP. V
predmetnom prípade bola v odvolacom konaní plne úspešná žalovaná, preto jej podľa vyššie uvedených
ustanovení vzniklo právo na náhradu trov odvolacieho konania, ktoré si ale neuplatnila.

10. Toto rozhodnutie bolo prijaté senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici, ako súdu odvolacieho,
pomerom hlasov 3 : 0.
Toto rozhodnutie bolo prijaté senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici, ako súdu odvolacieho,
pomerom hlasov 3 : 0.

Poučenie:

Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je prípustné dovolanie, ak to zákon pripúšťa (§ 419 C.s.p.).

Dovolanie je prípustné proti každému rozhodnutiu odvolacieho súdu vo veci samej alebo ktorým sa
konanie končí, ak



a) sa rozhodlo vo veci, ktorá nepatrí do právomoci súdov,
b) ten, kto v konaní vystupoval ako strana, nemal procesnú subjektivitu,
c) strana nemala spôsobilosť samostatne konať pred súdom v plnom rozsahu a nekonal za ňu zákonný
zástupca alebo procesný opatrovník,
d) v tej istej veci sa už prv právoplatne rozhodlo alebo v tej istej veci sa už prv začalo konanie,
e) rozhodoval vylúčený sudca alebo nesprávne obsadený súd, alebo
f) súd nesprávnym procesným postupom znemožnil strane, aby uskutočňovala jej patriace procesné
práva v takej miere, že došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces (§ 420 C.s.p.).

Dovolanie je prípustné proti rozhodnutiu odvolacieho súdu, ktorým sa potvrdilo alebo zmenilo
rozhodnutie súdu prvej inštancie, ak rozhodnutie odvolacieho súdu záviselo od vyriešenia právnej
otázky,
a) pri ktorej riešení sa odvolací súd odklonil od ustálenej rozhodovacej praxe dovolacieho súdu,
b) ktorá v rozhodovacej praxi dovolacieho súdu ešte nebola vyriešená alebo
c) je dovolacím súdom rozhodovaná rozdielne (§ 421 ods. 1 C.s.p.); dovolanie v prípadoch uvedených
v odseku 1 nie je prípustné, ak odvolací súd rozhodol o odvolaní proti uzneseniu podľa § 357 písm. a)
až n) C.s.p. (§ 421 ods. 2 C.s.p.).

Dovolanie podľa § 421 ods. 1 C.s.p. nie je prípustné, ak
a) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení neprevyšuje desaťnásobok minimálnej mzdy;
na príslušenstvo sa neprihliada,
b) napadnutý výrok odvolacieho súdu o peňažnom plnení v sporoch s ochranou slabšej strany
neprevyšuje dvojnásobok minimálnej mzdy; na príslušenstvo sa neprihliada,
c) je predmetom dovolacieho konania len príslušenstvo pohľadávky a výška príslušenstva v čase začatia
dovolacieho konania neprevyšuje sumu podľa písmen a) a b) (§ 422 ods. 1 C.s.p.); na určenie výšky
minimálnej mzdy v prípadoch uvedených v odseku 1 je rozhodujúci deň podania žaloby na súde prvej
inštancie (§ 422 ods. 2 C.s.p.).

Dovolanie len proti dôvodom rozhodnutia nie je prípustné (§ 423 C.s.p.).

Dovolanie sa podáva v lehote dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia odvolacieho súdu
oprávnenému subjektu na súde, ktorý rozhodoval v prvej inštancii; ak bolo vydané opravné uznesenie,
lehota plynie znovu od doručenia opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy (§ 427 ods. 1
C.s.p.); dovolanie je podané včas aj vtedy, ak bolo v lehote podané na príslušnom odvolacom alebo
dovolacom súde (§ 427 ods. 2 C.s.p.).
V dovolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania (t.j. ktorému súdu je určené, kto ho robí, ktorej
veci sa týka, čo sa ním sleduje a podpis) uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa
toto rozhodnutie napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne (dovolacie dôvody)
a čoho sa dovolateľ domáha (dovolací návrh) (§ 428 C.s.p.).

Dovolateľ musí byť v dovolacom konaní zastúpený advokátom; dovolanie a iné podania dovolateľa musia
byť spísané advokátom (§ 429 ods. 1 C.s.p.); povinnosť podľa odseku 1 neplatí, ak je
a) dovolateľom fyzická osoba, ktorá má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa,
b) dovolateľom právnická osoba a jej zamestnanec alebo člen, ktorý za ňu koná má vysokoškolské
právnické vzdelanie druhého stupňa,
c) dovolateľ v sporoch s ochranou slabšej strany podľa druhej hlavy tretej časti tohto zákona zastúpený
osobou založenou alebo zriadenou na ochranu spotrebiteľa, osobou oprávnenou na zastupovanie podľa
predpisov o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou alebo odborovou organizáciou a
ak ich zamestnanec alebo člen, ktorý za ne koná má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa
(§ 429 ods. 2 C.s.p.).

Napadnuté rozhodnutia, o ktorých rozhodol vo výroku

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje

Priebeh sporuIdentifikačné číslo spisu 6715213137

  1. 21. 10. 2016Rozsudok Okresného súdu Banská Bystrica sp. zn. 10C/21/2016 z 21. 10. 2016potvrdené
  2. 3. 4. 2018Rozsudok Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 17Co/40/2017 z 3. 4. 2018 (toto rozhodnutie)