KAUZIS.SKTestovací provoz
UznesenieKrajský súd Banská Bystrica17. 8. 2015plný text

Uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 20Sd/217/2015 z 17. 8. 2015

CitáciaUznesenie Krajského súdu Banská Bystrica z 17. augusta 2015, sp. zn. 20Sd/217/2015, ECLI:SK:KSBB:2015:6015200962.1

Text rozhodnutia

Súd: Krajský súd Banská Bystrica
Spisová značka: 20Sd/217/2015
Identifikačné číslo súdneho spisu: 6015200962
Dátum vydania rozhodnutia: 18. 08. 2015
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Jarmila Badíková
ECLI: ECLI:SK:KSBB:2015:6015200962.1

Uznesenie
Krajský súd v Banskej Bystrici v právnej veci navrhovateľa: H.. H. Y., nar. XX.XX.XXXX, bytom ul O. č.
X, XXX XX L. L., proti odporkyni: Sociálna poisťovňa, ústredie, ul. 29 augusta č. 8, 813 63 Bratislava,
o preskúmanie rozhodnutia o starobnom dôchodku, takto

r o z h o d o l :

Opravný prostriedok navrhovateľa podaný dňa 08.07.2015 voči rozhodnutiu odporkyne č. XXX XXX
XXXX X - A.. zo dňa 20.02.2014 o d m i e t a.

Navrhovateľovi n e p r i z n á v a právo na náhradu trov konania.

o d ô v o d n e n i e :

Odporkyňa rozhodnutím č. XXX XXX XXXX X - A.. z 20. 02. 2014 podľa § 82 zákona č. 461/2003
Z. z. o sociálnom poistení priznala navrhovateľovi od 01.07.2010 starobný dôchodok v sume 500,70
Eur mesačne.

Navrhovateľ podal voči uvedenému rozhodnutiu opravný prostriedok zo dňa 08.07.2015. Navrhovateľ
v opravnom prostriedku okrem iného uviedol, že nepodal opravný prostriedok skôr z dôvodu, že ešte
neexistoval rozsudok Krajského súdu v Bratislave č. 10Sd/151/2013 zo dňa 26.06.2014.

Napadnuté rozhodnutie bolo navrhovateľovi doručené dňa 09.03.2014.

Tridsaťdňová lehota na podanie opravného prostriedku začala navrhovateľovi plynúť dňa 10.03.2014 a
skončila dňa 08.04.2014. Opravný prostriedok zo dňa 08.07.2015 bol odovzdaný na poštovú prepravu
podľa odtlačku pečiatky pošty na obálke až dňa 08.07.2015, t.z. po uplynutí zákonnej lehoty na podanie
opravného prostriedku.

Odporkyňa v písomnom stanovisku zo dňa 28.07.2015 žiadala opravný prostriedok navrhovateľa
odmietnuť ako oneskorene podaný podľa § 250p O.s.p.

Podľa § 250l ods. 1, 2 O.s.p. podľa ustanovení tejto hlavy sa postupuje v prípadoch, v ktorých zákon
zveruje súdom rozhodovanie o opravných prostriedkoch proti neprávoplatným rozhodnutiam správnych
orgánov.

Pokiaľ v tejto hlave nie je ustanovené inak, použije sa primerane ustanovenie druhej hlavy s výnimkou
§ 250a.

Podľa § 250m ods. 1 O.s.p. konanie sa začína na návrh, ktorým je opravný prostriedok proti rozhodnutiu
správneho orgánu.



Návrh sa podáva na príslušnom súde v lehote tridsiatich dní od doručenia rozhodnutia, pokiaľ osobitný
zákon neustanovuje niečo iné. Návrh je podaný včas aj vtedy, ak bol podaný v lehote na orgáne, ktorý
vydal rozhodnutie. Ak rozhodnutie neobsahuje poučenie o opravnom prostriedku alebo ak obsahuje
nesprávne poučenie, možno ho napadnúť do šiestich mesiacov od jeho doručenia.

Účastníkmi konania sú tí, ktorí nimi sú v konaní na správnom orgáne, a správny orgán, ktorého
rozhodnutie sa preskúmava.

Podľa § 250p O.s.p., ak je návrh podaný oneskorene alebo ho podá ten, kto naň nie je oprávnený,
alebo ak sa napadá rozhodnutie, ktoré preskúmaniu nepodlieha, alebo ak navrhovateľ neodstránil vady,
ktorých odstránenie súd nariadil a ktoré bránia vecnému vybaveniu návrhu, súd uznesením opravný
prostriedok odmietne. Odvolanie proti uzneseniu je prípustné.

Súd mal v konaní preukázané, že navrhovateľ podal opravný prostriedok po uplynutí zákonom
stanovenej lehoty, preto súd opravný prostriedok v zmysle § 250p O.s.p. o d m i e t o l tak,
ako je uvedené vo výrokovej časti tohto uznesenia.

Súd o náhrade trov konania rozhodol podľa 250l ods. 2 a § 250k ods. 1 O.s.p., navrhovateľ nebol v
konaní úspešný, preto mu súd nepriznal právo na náhradu trov konania.

Poučenie:

Proti tomuto rozhodnutiu je prípustné odvolanie do 15 dní od jeho

doručenia, písomne v dvoch vyhotoveniach, prostredníctvom

krajského súdu na Najvyšší súd Slovenskej republiky.

Odvolanie možno podať len z dôvodov uvedených v § 205 ods. 2

O.s.p.

V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (§ 42 ods. 3

O.s.p.) uviesť proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu

sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za

nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha.

Rozhodnutia, na ktoré sa odkazuje