Text rozhodnutia
Súd: Krajský súd Bratislava Spisová značka: 4Sp/73/2012 Identifikačné číslo súdneho spisu: 1012201083 Dátum vydania rozhodnutia: 23. 08. 2012 Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Ľubomír Šramko ECLI: ECLI:SK:KSBA:2012:1012201083.1 Uznesenie Krajský súd v Bratislave v právnej veci navrhovateľa: Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky so sídlom Mierová 19, Bratislava proti odporcovi: Mestská časť Bratislava - Petržalka so sídlom Kutlíkova 17, Bratislava v konaní o opravnom prostriedku navrhovateľa zo dňa 9.5.2012 proti rozhodnutiu odporcu Sp. zn.: 2012/6129/13-Ha zo dňa 19.4.2012 takto r o z h o d o l : Krajský súd v Bratislave návrh o d m i e t a . Žiaden z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov tohto konania. o d ô v o d n e n i e : Dňa 13.6.2012 bol konajúcemu Krajskému súdu v Bratislave (ďalej len súd) prostredníctvom odporcu doručený návrh (opravný prostriedok) navrhovateľa proti rozhodnutiu odporcu Sp. zn.: 2012/6129/13- Ha zo dňa 19.4.2012, ktorým odporca v zmysle ust. § 28 ods. 2 písm. a/ zák. č. 377/1990 Zb. o hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave uložil navrhovateľovi pokutu vo výške 3 000.- eur. Predmetný návrh bol podaný na Pošte Bratislava 212 dňa 16.5.2012. Napadnuté rozhodnutie, ktoré obsahovalo riadne poučenie o možnosti podať voči nemu opravný prostriedok v lehote 15 dní odo dňa jeho doručenia bolo navrhovateľovi doručené dňa 26.4.2012. Pätnástym, teda posledným dňom lehoty na podanie opravného prostriedku bol deň 11.5.2012, ktorý bol riadnym pracovným dňom. Ako to je zrejmé z vyššie uvedeného (prezentačnej pečiatky Pošty Bratislava 212), zásielka navrhovateľa s opravným prostriedkom bola podaná na tejto pošte 16.5.2012, teda piaty deň po uplynutí odvolacej lehoty. Podľa ust. § 250l ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku (O.s.p.) podľa ustanovení tejto hlavy sa postupuje v prípadoch, v ktorých zákon zveruje súdom rozhodovanie o opravných prostriedkoch proti neprávoplatným rozhodnutiam správnych orgánov. Podľa ust. § 250m ods. 2 O.s.p. návrh sa podáva na príslušnom súde v lehote tridsiatich dní od doručenia rozhodnutia, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje niečo iné. Návrh je podaný včas aj vtedy, ak bol podaný v lehote na orgáne, ktorý vydal rozhodnutie. Ak rozhodnutie neobsahuje poučenie o opravnom prostriedku alebo ak obsahuje nesprávne poučenie, možno ho napadnúť do šiestich mesiacov od jeho doručenia. Podľa ust. § 28 ods. 4 zák. č. 377/1990 Zb. o hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave pokutu podľa odsekov 1 a 2 možno uložiť do 2 mesiacov odo dňa, kedy sa primátor, resp. starosta dozvedel o tom, kto sa porušenia dopustil, najneskôr do jedného roka od spáchania konania opodstatňujúceho uloženie pokuty. Pri ukladaní pokút sa postupuje podľa všeobecných predpisov o správnom konaní. Podľa ust. § 54 zák. č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) odvolanie treba podať v lehote 15 dní odo dňa oznámenia rozhodnutia, ak inú lehotu neustanovuje osobitný zákon. Podľa ust. § 250p O.s.p. ak je návrh podaný oneskorene alebo ho podá ten, kto naň nie je oprávnený, alebo ak sa napadá rozhodnutie, ktoré preskúmaniu nepodlieha, alebo ak navrhovateľ neodstránil vady, ktorých odstránenie súd nariadil a ktoré bránia vecnému vybaveniu návrhu, súd uznesením opravný prostriedok odmietne. Odvolanie proti uzneseniu je prípustné Ako to vyplýva z vyššie citovaných zákonných ustanovení pri ukladaní pokút podľa ust. § 28 zák. č. 377/1990 Zb. o hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave sa postupuje podľa všeobecných predpisov o správnom konaní v dôsledku čoho pre podanie odvolania voči rozhodnutiu (o uložení predmetnej pokuty) je stanovená lehote 15 dní v zmysle ust. §54 správneho poriadku. Ak teda napadnuté rozhodnutie odporcu bolo navrhovateľovi doručené 26.4.2012, posledným dňom na podanie odvolania bol deň 11.5.2012 (piatok). Odvolanie však navrhovateľ podal (na pošte) až 16.5.2012, teda oneskorene. Pretože návrh - opravný prostriedok voči napadnutému rozhodnutiu odporcu bol podaný oneskorene, rozhodol súd tak, ako to je uvedené vo výrokovej časti tohto uznesenia O trovách konania súd rozhodol v súlade s analogickým použitím ust. § 146 ods.1, písm. c), O.s.p. Poučenie: Proti tomuto uzneseniu možno podať odvolanie v lehote 15 dní od jeho doručenia na Najvyšší súd Slovenskej republiky prostredníctvom tunajšieho súdu, písomne. V odvolaní sa má popri všeobecných náležitostiach (z odvolania musí byť zjavné, ktorému súdu je určené, kto ho robí, ktorej veci sa týka a čo sleduje, a musí byť podpísané a datované; odvolanie treba predložiť s potrebným počtom rovnopisov a s prílohami tak, aby jeden rovnopis zostal na súde a aby každý účastník dostal jeden rovnopis, ak je to potrebné; ak účastník nepredloží potrebný počet rovnopisov a príloh, súd vyhotoví kópie na jeho trovy) uviesť, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, v čom sa toto rozhodnutie alebo postup súdu považuje za nesprávny a čoho sa odvolateľ domáha (§ 205 ods. 1 O.s.p.).