Uznesenie Ústavného súdu SR sp. zn. II. ÚS 554/2026 z 23. 9. 2026 Citácia: uznesenie Ústavného súdu SR z 23. septembra 2026, sp. zn. II. ÚS 554/2026, ECLI:SK:USSR:2026:2.US.554.2026.1 Ústavný súd Slovenskej republiky | II. ÚS 554/2026 | ECLI:SK:USSR:2026:2.US.554.2026.1 | 2026-09-23 | Uznesenie Oblasť práva: Ústavné právo – konanie o sťažnostiach fyzických osôb alebo právnických osôb Citované ustanovenia: čl. 127 ods. 1 Ústavy Zdroj: https://www.ustavnysud.sk/docDownload/11655fb0-7169-4c2b-b457-482788c92086 Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:USSR:2026:2.US.554.2026.1 SLOVENSKÁ REPUBLIKA UZNESENIE Ústavného súdu Slovenskej republiky II. ÚS 554/2026-5 Ústavný súd Slovenskej republiky v senáte zloženom z predsedu senátu Petra Molnára (sudca spravodajca) a sudcov Petra Straku a Ľuboša Szigetiho v konaní podľa čl. 127 Ústavy Slovenskej republiky o ústavnej sťažnosti sťažovateľa , proti uzneseniu Krajského súdu v Bratislave sp. zn. 2Tos/33/2026 z 28. mája 2026 takto rozhodol: Ústavnú sťažnosť o d m i e t a . Odôvodnenie: I. Ústavná sťažnosť sťažovateľa a skutkový stav veci 1. Sťažovateľ sa ústavnou sťažnosťou doručenou ústavnému súdu 24. augusta 2026 domáha preskúmania uznesenia krajského súdu sp. zn. 2Tos/33/2026 z 28. mája 2026 (ďalej len „namietané uznesenie“), ktoré mu bolo doručené, ako sám uvádza, 5. júna 2026. Namietaným uznesením bola zamietnutá jeho sťažnosť proti uzneseniu Mestského súdu Bratislava I sp. zn. 12Nt/1/2024 z 13. januára 2026, ktorým tento zamietol návrh sťažovateľa na povolenie obnovy konania v jeho trestnej veci týkajúcej sa odsúdenia sťažovateľa pre zločin sexuálneho násilia na trest odňatia slobody na doživotie. 2. Sťažovateľ v ústavnej sťažnosti argumentuje, že všeobecné súdy konajúce o jeho návrhu na povolenie obnovy porušili jeho právo na spravodlivý proces a tiež jeho základné právo na obhajobu, keďže podľa sťažovateľa ignorovali jeho požiadavku na zabezpečenie ním označených dôkazov a účelovo vykonštruovali dôvody na zamietnutie jeho návrhu. 3. Sťažovateľ v ústavnej sťažnosti takisto formuluje tvrdenie, že namietané uznesenie krajského súdu už v minulosti napadol ústavnou sťažnosťou z 1. júla 2026, ktorú adresoval ústavnému súdu, tento ho však na základe jeho dopytu informoval, že mu žiadne takéto podanie sťažovateľa nebolo doručené. II. Predbežné prerokovanie ústavnej sťažnosti 4. Ústavný súd hneď v úvode poukazuje na ustanovenie § 124 zákona č. 314/2018 Z. z. o Ústavnom súde Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,zákon o ústavnom súde“), podľa ktorého ústavnú sťažnosť možno podať do dvoch mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, oznámenia opatrenia alebo upovedomenia o inom zásahu. Táto lehota sa pri opatrení alebo inom zásahu počíta odo dňa, keď sa sťažovateľ mohol o opatrení alebo inom zásahu dozvedieť. Ak rozhodnutie nadobúda právoplatnosť vyhlásením alebo oznámením a ak sa podľa osobitných predpisov zároveň doručuje jeho písomné vyhotovenie, začína lehota plynúť dňom doručenia tohto písomného vyhotovenia sťažovateľovi; ak sa rozhodnutie doručuje len jeho zástupcovi, začína lehota plynúť dňom doručenia písomného vyhotovenia tohto rozhodnutia tomuto zástupcovi. Ak bol vo veci podaný mimoriadny opravný prostriedok, lehota na podanie ústavnej sťažnosti vo vzťahu k rozhodnutiu, ktoré bolo mimoriadnym opravným prostriedkom napadnuté, začína plynúť od doručenia rozhodnutia o mimoriadnom opravnom prostriedku. 5. Nedodržanie uvedenej lehoty je zákonom ustanoveným dôvodom na odmietnutie ústavnej sťažnosti ako podanej oneskorene podľa ustanovenia § 56 ods. 2 písm. f) zákona o ústavnom súde. V prípade podania sťažnosti po uplynutí zákonom ustanovenej lehoty neumožňuje zákon o ústavnom súde zmeškanie tejto lehoty odpustiť, pretože to kogentné ustanovenie § 124 zákona o ústavnom súde neumožňuje (napr. m. m. III. ÚS 124/04, IV. ÚS 14/03, III. ÚS 14/03, II. ÚS 2/2015). 6. Ústavná sťažnosť sťažovateľa bola ústavnému súdu doručená 24. augusta 2026, pričom bola sťažovateľom v príslušnom ústave na výkon trestu odňatia slobody na poštovú prepravu odovzdaná 19. augusta 2026, teda zjavne po uplynutí predpísanej zákonnej lehoty (posledným dňom lehoty bol 5. august 2026). Zároveň ústavný súd dodáva, že tvrdenie sťažovateľa o predchádzajúcej ústavnej sťažnosti z 1. júla 2026, ktorou mal napadnúť namietané uznesenie krajského súdu a ktorú mal podľa svojho vyjadrenia uplatniť v rámci predpísanej zákonnej lehoty, nezodpovedá skutočnosti, keďže zo spisovej evidencie ústavného súdu vyplýva, že okrem aktuálnej ústavnej sťažnosti v roku 2026 sťažovateľ adresoval ústavnému súdu jedinú ústavnú sťažnosť doručenú ústavnému súdu 16. apríla 2026, ktorá sa, samozrejme, netýkala namietaného uznesenia krajského súdu, ktoré bolo vydané až po uvedenom dátume. 7. Sumarizujúc uvedené čiastkové závery, ústavný súd uzatvára, že ústavnú sťažnosť sťažovateľa je nutné považovať za podanú oneskorene. Vzhľadom na uvedené ústavný súd ústavnú sťažnosť sťažovateľa odmietol podľa ustanovenia § 56 ods. 2 písm. f) zákona o ústavnom súde. 8. Ústavný súd vzhľadom na všetky svoje závery rozhodol tak, ako to je uvedené vo výroku tohto rozhodnutia. P o u č e n i e : Proti tomuto rozhodnutiu ústavného súdu nemožno podať opravný prostriedok. V Košiciach 23. septembra 2026 Peter Molnár predseda senátu 2