Rozsudok Mestského súdu Bratislava IV sp. zn. B5-72C/4/2022 z 1. 4. 2025 Citácia: rozsudok Mestského súdu Bratislava IV z 1. apríla 2025, sp. zn. B5-72C/4/2022, ECLI:SK:MSBA4:2025:1522200458.4 Mestský súd Bratislava IV | B5-72C/4/2022 | ECLI:SK:MSBA4:2025:1522200458.4 | 2025-04-01 | Rozsudok Oblasť práva: Občianske právo – Ostatné Citované ustanovenia: § 8 CSP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/c892318c-2e42-4203-bb64-3289c3cdb620 Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:MSBA4:2025:1522200458.4 Súd: Spisová značka: Identifikačné číslo súdneho spisu: Dátum vydania rozhodnutia: Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: ECLI: Mestský súd Bratislava IV B5-72C/4/2022 1522200458 01. 04. 2025 JUDr. Štefan Mikuš ECLI:SK:MSBA4:2025:1522200458.4 ROZSUDOK V MENE SLOVENSKEJ REPUBLIKY Mestský súd Bratislava IV, v konaní pred sudcom JUDr. Štefanom Mikušom, v právnej veci žalobcu: A. B. C., nar. XX.XX.XXXX, trvale bytom D. E. XXXX/XX, D., zast.: Advokátska kancelária Mgr. Marek Benedik, s.r.o., IČO: 47 247 959, so sídlom Rudnayovo námestie 1, Bratislava, proti žalovanému: News and Media Holding a.s., IČO: 47 256 281, so sídlom Digital Park II, Einsteinova 25, Bratislava, zast.: Advokátska kancelária Škubla & Partneri s.r.o., so sídlom Einsteinova 25, Bratislava, o uverejnenie odpovede a o náhradu nemajetkovej ujmy, takto rozhodol: I. Súd žalobu z a m i e t a. II. Žalovaný má n á r o k na náhradu trov konania voči žalobcovi v rozsahu 100%. odôvodnenie: 1. Žalobca sa žalobou doručenou súdu dňa 27.1.2022 domáhal zverejnenia odpovede a zaplatenia sumy vo výške 4980 Eur. Uviedol, že v týždenníku PLUS 7 dní bol dňa 18.11.2021 v čísle 46/2021 na str. 16 publikovaný článok s názvom "Bábika´papaláška", v ktorom boli o žalobcovi uverejnené nepravdivé, pravdu skresľujúce a neúplné skutkové tvrdenia. Žalobca uviedol citáciu článku, ktorý obsahuje nepravdivé, pravdu skresľujúce a neúplné informácie v kontexte používania zvláštneho výstražného svietidla pri jazde na služobnom motorovom vozidle: "Toto privilégium je určené najmä policajtom a príslušníkom bezpečnostných zložiek pri plnení špeciálnych úloh. Často je však zneužívané pre kamarátov. V minulosti sa napríklad s majákom vozil aj šéf Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti B. C. ...". Má za to, že z citovanej časti- z jej kontextu vyplýva, že v minulosti zneužíval zvláštne výstražné svietidlo pri jazde na služobnom motorovom vozidle. Žalobca je zaradený medzi "kamarátov", pre ktorých bolo zvláštne výstražné svietidlo "zneužívané". Vzhľadom na to, že skutkové tvrdenia boli nepravdivé, pravdu skresľujúce a neúplné, žalobca listom zo dňa 14.12.2021 (doručený žalovanému dňa 16.12.2021) požiadal vydavateľa (žalovaného) o uverejnenie odpovede podľa § 8 zákona č. 167/2008 Z.z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlačový zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len "TlačZ"). Žalobca žalobou požadoval uverejnenie odpovede nasledovného znenia : "Odpoveď A. B. C. na článok ,Bábika papaláška´ V týždenníku PLUS 7 dní bol dňa 18.11.2021 v čísle 46/2021 ( str. 16 ) zverejnený článok s názvom ,Bábika papaláška´. V článku sa v kontexte používania osobitných výstražných svietidiel na služobných vozidlách ( majákov ) uvádza, že toto privilégium určené najmä policajtom a príslušníkom bezpečnostných zložiek pri plnení špeciálnych úloh je však zneužívané pre kamarátov a v minulosti sa napríklad s majákom vozil aj šéf Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. ( VVS, a.s. ) B. C. ...". Osobitné výstražné svietidlo (maják) bolo v minulosti pridelené VVS, a.s. z dôvodu, že riaditeľ VVS, a.s. je členom krízového štábu Ministerstva životného prostredia SR a pretože VVS, a.s. je strategickým podnikom. A. B. C. maják nezneužíval. Žalobca doručil žalovanému žiadosť o zverejnenie opravy dňa 16.12.2021. Najbližšie nasledujúce vydanie týždenníka PLUS 7 dní vyšlo dňa 30.12.2021. Lehota na zverejnenie odpovede je upravená dvojako, a to alebo do 3 dní od doručenia žiadosti o zverejnenie odpovede alebo v najbližšom vydaní periodickej tlače pripravovanom po doručení žiadosti o uverejnenie odpovede. Z povahy veci vyplýva, že žalovaný bol povinný zverejniť odpoveď dňa 30.12.2021, t.j. vo vydaní týždenníka PLUS 7 dní č. 52/2021. Žaloba o zverejnenie odpovede sa musí podať na súd do 30 dní po uplynutí lehoty na uverejnenie odpovede (§ 10 ods. 3 TlačZ). Lehota na podanie žaloby uplynie dňa 29.01.2022. 2. Dňa 26.8.2022 doručil žalovaný vyjadrenie k žalobe a uviedol, že znenie navrhovanej odpovede v žalobnom petite je odlišné od znenia v žiadosti o uverejnenie odpovede, odpoveď smeruje voči viacerým hodnotiacim úsudkom, a teda nespĺňa náležitosti v zmysle § 8 ods. 4 Tlačového zákona. Výroky obsiahnuté v článku, ku ktorým sa viaže text navrhovanej odpovede, ktorými sú: "toto privilégium je určené najmä policajtom a príslušníkom bezpečnostných zložiek pri plnení špeciálnych úloh" a "často je však zneužívané pre kamarátov" považuje žalovaný za hodnotiace úsudky. Výrok "V minulosti sa napríklad s majákom vozil aj šéf Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti B. C...." je pravdivý. Žalovaný má za to, že znenie navrhnutej odpovede obsahuje hodnotiace úsudky, a teda nespĺňa náležitosti v zmysle § 8 ods. 4 Tlačového zákona. Poukázal na rozdielnosť navrhovanej odpovede v žalobnom petite a v žiadosti o uverejnenie odpovede. Žalobca v žiadosti o uverejnenie odpovede zo dňa 14.12.2021 požadoval uverejnenie odpovede v nasledovnom znení: "Odpoveď A. B. C. na článok ,Bábika papaláška' V týždenníku PLUS 7 dni bol dňa 18.11.2021 v čísle 46/2021 ( str. 16 ) zverejnený článok s názvom ,Bábika papaláška'. V článku sa v kontexte používania osobitných výstražných svietidiel ( majákov ) na služobných vozidlách uvádza, že toto privilégium určené najmä policajtom a príslušníkom bezpečnostných zložiek pri plnení špeciálnych úloh je však zneužívané pre kamarátov a v minulosti sa napríklad s majákom vozil aj šéf Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. ( VVS, a.s. ) B. C....". A. B. C. popiera, že by udelenie povolenia na používanie majáku bolo zneužitím tohto inštitútu. Povolenie na používanie majáku bolo v minulosti pridelené VVS, a.s. z dôvodu, že riaditeľ VVS, a.s. je členom krízového štábu Ministerstva životného prostredia SR a pretože WS, a.s. je strategickým podnikom. Žaloba musí v petite obsahovať znenie, ktorého uverejnenie má byť žalovanému uložené. (Sborník stanovisek, závěrů, rozborů a zhodnocení soudní praxe, zpráv o rozhodování soudů a soudních rozhodnutí Nejvyššího soudu 1964 - 1969. NS ČSSR, SEVT, Praha, 1980, s. 227). Toto znenie musí byť zhodné so znením uvedeným žiadateľom v žiadosti, čo je dôsledkom zákonnej požiadavky, aby podaniu žaloby predchádzala žiadosť. (F., G., D., H., I., I. J. zákon. Komentár. 2. vydanie. Bratislava: C. H. Beck, 2021) Poukázal na prax Okresného súdu Bratislava V, kedy súd v konaní so sp. zn. 6C/355/2009 rozsudkom zo dňa 08.02.2016 zamietol návrh žalobcu v danom konaní a v odôvodnení rozsudku uviedol: "Čo sa týka nároku na zverejnenie tlačovej opravy podľa § 7 tlačového zákona tak isto žiadosť navrhovateľa nespĺňa formálne zákonné náležitosti, pričom v tomto prípade znenie opravy uvedené v petite nekorešponduje a nie je zhodné so znením žiadosti, ktorú pôvodne navrhovateľ napísal, a to konkrétne v bode 3, 4." Žalobca má za to, že právo domáhať sa na súde uverejnenia odpovede v znení požadovanom v Žiadosti o uverejnenie odpovede v zmysle ust. § 10 ods. 3 Tlačového zákona zaniklo, pretože žalobca v prekluzívnej lehote nepodal žalobu, v ktorej by požadoval uverejnenie odpovede v znení požadovanom v Žiadosti o uverejnenie odpovede. 3. Žalobca v replike uviedol, že medzi štvrtou časťou textu odpovede podľa žiadosti o zverejnenie odpovede a podľa žaloby niet obsahového rozdielu. Oba texty obsahujú popretie, že by v prípade žalobcu došlo k zneužitiu osobitných výstražných svietidiel s uvedením dôvodov, pre ktoré došlo k prideleniu práva používať osobitné výstražné svietidla spoločnosti Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. 4. V doručenej duplike žalovaný uviedol, že tlačový zákon je potrebne aplikovať vždy v súlade s jeho prísne formálnym znením, čo podľa jeho názoru potvrdil aj Ústavný súd Slovenskej republiky vo svojom náleze so sp. zn. III ÚS 350/2014, zo dňa 24.1.2017: "Ústavný súd poukazuje v prvom rade na to, že o rozsahu ochrany, ktorým sa naplní sledovaný účel tlačového zákona, v danom prípade práva na odpoveď, rozhodol už samotný zákonodarca, ktorý pri legislatívnej tvorbe zvolil nemecký model predmetného inštitútu a hodnotiace úsudky ako predmet tlačovej odpovede v texte zákona vylúčil, pričom súčasne v nadväznosti na to expressis verbis obmedzil rozsah vlastnej odpovede iba na skutkové tvrdenia ("Odpoveď sa obmedzí len na skutkové tvrdenie, ktorým sa skutkové tvrdenie podľa odseku 1 poprie, doplní, spresní alebo vysvetlí.") a pre určenie rozsahu jej textu zakomponoval kritérium primeranosti ("Odpoveď musí byť rozsahom primeraná textu, ktorého obsahom je skutkové tvrdenie podľa odseku 1 a z neho vyplývajúci hodnotiaci úsudok.") Požiadavka totožnosti znenia žiadosti o uverejnenie odpovede a odpovede podľa žaloby vyplýva zo znenia tlačového zákona. Keď je vydavateľovi doručená žiadosť o uverejnenie odpovede, posúdi ju a ak dospeje k záveru, že na uverejnenie odpovede nie sú splnené podmienky, odpoveď neuverejní. V prípade, že žiadateľ naďalej trvá na uverejnení odpovede, úlohou súdu bude v konaní preskúmať, či vydavateľ (žalovaný) posúdil podmienky tlačového zákona správne, ak žiadosť, ktorá mu bola doručená, neuverejnil. Žalobca sa preto môže vo svojej žalobe dožadovať uverejnenia iba odpovede v rovnakom znení, v akom uverejnenie odpovede požadoval od vydavateľa. 5. Vo vyjadrení doručenom súdu dňa 27.3.2025 žalobca z dôvodu odstránenia námietok žalovaného navrhol zmenu žalobného petitu, ktorý v texte požadovanej odpovede by bol zhodný s textom podľa žiadosti o uverejnenie odpovede zo dňa 14.12.2021. Súd na pojednávaní 1.4.2025 pripustil zmenu žaloby v znení: "Žalovaný je povinný v lehote troch dní od nadobudnutia právoplatnosti tohto rozsudku uverejniť v týždenníku KORZÁR odpoveď nasledovného znenia : ,Odpoveď A. B. C. na článok ,Bábika papaláška´ V týždenníku PLUS 7 dní bol dňa 18.11.2021 v čísle 46/2021 ( str. 16 ) zverejnený článok s názvom ,Bábika papaláška´. V článku sa v kontexte používania osobitných výstražných svietidiel na služobných vozidlách uvádza, že toto privilégium určené najmä policajtom a príslušníkom bezpečnostných zložiek pri plnení špeciálnych úloh je však zneužívané pre kamarátov a v minulosti sa napríklad s majákom vozil aj šéf Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. ( VVS, a.s. ) B. C. ...". A. B. C. popiera, že by udelenie povolenia na používanie majáku bolo zneužitím tohto inštitútu´. Povolenie na používanie osobitného majáku bolo v minulosti pridelené VVS, a.s. z dôvodu, že riaditeľ VVS, a.s. je členom krízového štábu Ministerstva životného prostredia SR a pretože VVS, a.s. je strategickým podnikom". 6. Podľa § 8 ods. 1 TlačZ ak periodická tlač alebo agentúrne spravodajstvo obsahuje nepravdivé, neúplné alebo pravdu skresľujúce skutkové tvrdenie, ktoré sa dotýka cti, dôstojnosti alebo súkromia fyzickej osoby, alebo názvu alebo dobrej povesti právnickej osoby, na základe ktorého možno osobu presne určiť, má táto osoba právo žiadať uverejnenie odpovede. Vydavateľ periodickej tlače a tlačová agentúra sú povinní odpoveď uverejniť bezodplatne; uverejnením odpovede zaniká vo vzťahu k tomu istému skutkovému tvrdeniu právo na opravu. Podľa § 8 ods. 3 TlačZ žiadosť o uverejnenie odpovede sa musí doručiť vydavateľovi periodickej tlače alebo tlačovej agentúre do 30 dní odo dňa vydania periodickej tlače alebo zverejnenia agentúrneho spravodajstva, ktoré obsahuje skutkové tvrdenie podľa odseku 1, inak právo na odpoveď zaniká. Podľa § 8 ods. 5 TlačZ vydavateľ periodickej tlače je povinný odpoveď uverejniť do troch dní odo dňa doručenia žiadosti o uverejnenie odpovede alebo v najbližšom vydaní periodickej tlače pripravovanom po doručení žiadosti o uverejnenie odpovede. Tlačová agentúra je povinná odpoveď uverejniť do troch dní odo dňa doručenia žiadosti o uverejnenie odpovede. Podľa § 8 ods. 6 TlačZ vydavateľ periodickej tlače a tlačová agentúra sú povinní odpoveď uverejniť tak, ako bola napísaná žiadateľom o uverejnenie odpovede, v rovnakej periodickej tlači alebo agentúrnom spravodajstve, na rovnocennom mieste a rovnakým písmom, akým bolo uverejnené skutkové tvrdenie a s označením "odpoveď", ku ktorému bude pripojené meno a priezvisko alebo názov žiadateľa o uverejnenie odpovede; označenie "odpoveď" s menom a priezviskom alebo názvom žiadateľa o uverejnenie odpovede musí byť uverejnené rovnakým písmom, akým bol uverejnený nadpis textu obsahujúceho skutkové tvrdenie. K uverejnenej odpovedi nemožno uverejniť žiadny súvisiaci text obsahujúci hodnotiaci úsudok, a to ani na inom mieste vydania periodickej tlače alebo agentúrneho spravodajstva. Podľa § 10 ods. 2 TlačZ ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie vôbec alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, rozhodne o povinnosti uverejniť opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie na návrh osoby, ktorá o ich uverejnenie vydavateľa periodickej tlače alebo tlačovú agentúru požiadala, súd. Podľa § 10 ods. 3 TlačZ návrh podľa odseku 2 sa musí podať na súd do 30 dní po uplynutí lehoty na uverejnenie opravy, odpovede alebo dodatočného oznámenia, inak právo domáhať sa na súde uverejnenia opravy, odpovede alebo dodatočného oznámenia zaniká. Podľa § 10 ods. 4 TlačZ ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie vôbec alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, má osoba, ktorá o ich uverejnenie vydavateľa periodickej tlače alebo tlačovú agentúru požiadala, právo na primeranú peňažnú náhradu od 1 660 eur do 4 980 eur. Nárok na primeranú peňažnú náhradu možno uplatniť na súde spolu s návrhom podľa odseku 2. Podľa § 255 ods. 1, ods. 2 CSP súd prizná strane náhradu trov konania podľa pomeru jej úspechu vo veci. Ak mala strana vo veci úspech len čiastočný, súd náhradu trov konania pomerne rozdelí, prípadne vysloví, že žiadna zo strán nemá na náhradu trov konania právo. Podľa § 262 ods. 1, ods. 2 CSP o nároku na náhradu trov konania rozhodne aj bez návrhu súd v rozhodnutí, ktorým sa konanie končí. O výške náhrady trov konania rozhodne súd prvej inštancie po právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa konanie končí, samostatným uznesením, ktoré vydá súdny úradník. 7. Súd má za to, že obsah požadovanej odpovede podľa § 8 TlačZ musí byť zhodný s návrhom podľa § 10 TlačZ. Žalobca sa žiadosťou zo dňa 14.12.2021 domáhal u žalovaného zverejnenia odpovede uvedenej v bode 5 rozsudku. Súd vyhodnotil jej obsah a porovnal ho s navrhovanou odpoveďou v doručenej žalobe dňa 26.1.2022 uvedenej v bode 1 rozsudku. Zatiaľ čo predžalobná žiadosť svojím obsahom popierala nelegálnosť udelenia povolenia majáku žalobcovi ako riaditeľovi VVS, a.s., tak v žalobe požadovaná odpoveď obsahovala vyhranenie sa žalobcu proti zneužívaniu majáku spolu dôvodnosťou jeho pridelenia. Z vyjadrení strán sporu má súd preukázané, že žalovaný už v skôr uverejnenom článku poukázal na používanie majáku žalobcom, k čomu podľa prílohy priloženej k žalobe smeroval žalobca samostatnú žiadosť o uverejnenie odpovede žalovaným zo dňa 20.11.2020, v ktorej popisuje spôsob použitia majáku. Odpoveď na tento článok však nie je predmetom konania. Z nepopretých skutkových tvrdení má súd preukázané, že žalobca doručil žalovanému žiadosť o zverejnenie opravy dňa 16.12.2021. Najbližšie nasledujúce vydanie týždenníka PLUS 7 dní vyšlo dňa 30.12.2021. Žalovaný bol povinný zverejniť odpoveď dňa 30.12.2021, t.j. vo vydaní týždenníka PLUS 7 dní č. 52/2021. Žaloba o zverejnenie odpovede sa musí podať na súd do 30 dní po uplynutí lehoty na uverejnenie odpovede. Lehota na podanie žaloby uplynula dňa 29.01.2022, po uvedenej lehote príde k preklúzii práva. Ako súd uviedol vyššie, tak obsahovo nemenná žiadosť o odpoveď musí byť najprv uplatnená u žalovaného podľa § 8 TlačZ a pokiaľ žalovaný žiadosti nevyhovie, má sa žalobca právo domáhať uverejnenia podľa § 10 TlačZ na súde. Žalobca v podaní doručenom súdu dňa 27.3.2025 žiadal o zmenu žaloby, ktorou prišlo k zosúladeniu obsahu odpovede medzi žalobou a žiadosťou o zverejnenie odpovede v predsúdnom konaní. Pre posúdenie včasnosti podania žaloby v prekluzívnej lehote ale vychádza súd zo znenia navrhovanej odpovede v doručenej žalobe, ktorú obsahovo nestotožnil s odpoveďou po zmene žaloby (a v žiadosti zo dňa 14.12.2021), a preto súd konštatuje, že žaloba s obsahovo rovnakým znením ako bolo uplatnené právo na odpoveď podľa § 8 TlačZ nebola podaná včas, a tak pre stratu práva nemal súd inú možnosť, než žalobu zamietnuť. Na uvedenom zániku práva nemení nič ani skutočnosť, že pred pojednávaním bola doručená žiadosť na zmenu žaloby, po ktorej už bol text odpovede zhodný so žiadosťou podľa § 8 TlačZ, nakoľko žaloba s takýmto znením nebola doručená v 30 dňovej lehote podľa § 10 TlačZ. Žalovaný sa v konaní bránil argumentáciou rozdielnosti textov navrhovanej odpovede, zatiaľ čo žalobca považoval za prílišný formalizmus trvať na požiadavke absolútnej zhodnosti textu odpovede podľa § 8 a 10 TlačZ. Súd danú otázku si pre potreby rozhodnutia ustálil tak, že predmetom rozhodovania súdu podľa § 10 ods. 2 TlačZ je neuverejnená odpoveď osoby, ktorá ju pred podanou žalobou žiadala zverejniť u vydavateľa periodickej tlače. Podanej žalobe musí predchádzať žiadosť podľa § 8 TlačZ a bez splnenia tejto podmienky nie je možné sa úspešne domáhať jej zverejnenia cestou súdu. Z uvedeného možno vysloviť záver, že súd nerozhoduje o uverejnení novej odpovede, ale len tej, ktorá už raz- neúspešne, bola uplatnená u žalovaného. Preto súd vychádzal z požiadavky obsahovej zhodnosti textov odpovede v postupe žalobcu podľa § 8 a 10 TlačZ. 8. Žalovaný bol úspešný v celom predmete konania a preto mu súd priznal nárok na náhradu trov konania v rozsahu 100 % proti žalobcovi.