Uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 25Co/53/2015 z 14. 4. 2015 Citácia: uznesenie Krajského súdu Nitra z 14. apríla 2015, sp. zn. 25Co/53/2015, ECLI:SK:KSNR:2015:4110223336.2 Krajský súd Nitra | 25Co/53/2015 | ECLI:SK:KSNR:2015:4110223336.2 | 2015-04-14 | Uznesenie Oblasť práva: Občianske právo – Ostatné Citované ustanovenia: zákon č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/df716cfe-03bb-44b1-b997-0cb22c118172 Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSNR:2015:4110223336.2 Súd: Krajský súd Nitra
Spisová značka: 25Co/53/2015
Identifikačné číslo súdneho spisu: 4110223336
Dátum vydania rozhodnutia: 15. 04. 2015
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Lýdia Gálisová
ECLI: ECLI:SK:KSNR:2015:4110223336.2

Uznesenie
Krajský súd v Nitre, v právnej veci navrhovateľa: Thorpe recovery, s.r.o., so sídlom Zvolen, Stráž 8419,
IČO: 46 662 324, zastúpenom: JUDr. Petrom Psotkom, advokátom so sídlom Zvolen, Stráž 223, proti
odporkyni: T. Q., nar. XX. XX. XXXX, bytom Y. XXX, o zaplatenie 147,37 eura s príslušenstvom, o
odvolaní odporkyne proti rozsudku Okresného súdu Nitra zo dňa 04. 06. 2014 č. k. 10C/40/2011-195,
takto

r o z h o d o l :

Odvolací súd odvolanie odporkyne o d m i e t a .

Žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania.

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým rozsudkom súd prvého stupňa uložil odporkyni povinnosť zaplatiť navrhovateľovi 74,37 eur
spolu s úrokom z omeškania vo výške 9 % ročne zo sumy 17,42 eur od 19. 04. 2007 do zaplatenia, s
úrokom z omeškania vo výške 8,5 % ročne zo sumy 15,77 eur od 18. 05. 2007 do zaplatenia, s úrokom
z omeškania vo výške 8,5 % ročne zo sumy 15,77 eur od 18. 06. 2007 do zaplatenia, s úrokom z
omeškania vo výške 9,5 % ročne zo sumy 25,41 eur od 18. 03. 2007 do zaplatenia, a to všetko do 3
dní od právoplatnosti tohto rozsudku. V zostávajúcej časti žalobu zamietol. Rozhodol tak s poukazom
na ust. § 43 ods. 1 - 3 zákona č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách, § 544 ods. 1, 2, § 52
ods. 1, § 53 ods. 1, 2, § 517 ods. 2 Občianskeho zákonníka a § 3 nariadenia vlády SR č. 87/1995 Z. z.
O trovách konania rozhodol súd podľa § 142 ods. 2 OSP tak, že žiadnemu účastníkovi nepriznal právo
na náhradu trov konania.

Proti tomuto rozsudku podala odvolanie odporkyňa. Poukázala na to, že právnemu predchodcovi
navrhovateľa Slovak Telekom, a. s. nespôsobila žiadnu škodu. Tento jej neumožnil využívať zriadenú
pevnú telefonickú linku v zmysle dohody. V jej prospech právoplatne rozhodol aj Okresný súd Nitra.
Pričom zhruba po dvoch rokoch sa záhadne objavilo na Okresnom súde Nitra odvolanie navrhovateľa,
na základe ktorého Okresný súd Nitra pôvodné rozhodnutie zrušil a vydal dňa 04. 06. 2014 napadnuté
rozhodnutie. Na základe toho mala za to, že v konaní a rozhodovaní Okresného súdu Nitra došlo
k viacerým fatálnym pochybeniam, preto žiadala rozsudok Okresného súdu Nitra zrušiť a návrh
navrhovateľa zamietnuť v celom rozsahu.

Skôr, ako odvolací súd pristúpil k preskúmaniu uznesenia súdu prvého stupňa z hľadiska jeho vecnej
správnosti a správnosti postupu súdu v konaní, ktoré mu predchádzalo, zaoberal sa včasnosťou
podaného odvolania.



Podľa § 204 ods. 1 OSP, odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti
rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak bolo vydané opravné uznesenie, lehota plynie znovu od doručenia
opravného uznesenia len v rozsahu vykonanej opravy.

Podľa § 57 ods. 3 OSP, lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty urobí úkon na súde alebo
podanie odovzdá orgánu, ktorý má povinnosť ho doručiť.

Podľa § 218 ods. 1, písm. a) OSP, odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.

V danej veci z dokladu o doručení rozsudku (doručenky) založenom v spise na č. l. 200 je zrejmé, že
napadnuté rozhodnutie bolo odporkyni doručené do vlastných rúk dňa 21. 12. 2014. Lehota na
podanie odvolania preto začala odporkyni plynúť dňa 22. 12. 2014 a posledný deň lehoty na podanie
odvolania pre odporkyňu bol deň 05. 01. 2015 (pondelok). Zo spisu však vyplýva, že odporkyňa osobne
podala svoje odvolanie na súd prvého stupňa až dňa 08. 01. 2015, a teda po uplynutí zákonnej 15-
dňovej odvolacej lehoty.

Odvolací súd s ohľadom na vyššie uvedené zistenia preto odvolanie odporkyne ako oneskorene podané
podľa § 218 ods. 1, písm. a) OSP odmietol.

O trovách odvolacieho konania odvolací súd rozhodol podľa § 224 OSP analogicky v zmysle § 146 ods.
1, písm. c) OSP tak, že žiaden z účastníkov nemá právo na náhradu trov odvolacieho konania, nakoľko
odmietnutie odvolania svojimi účinkami korešponduje zastaveniu konania.

Toto rozhodnutie bolo prijaté odvolacím senátom pomerom hlasov 3 : 0.

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.