Uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica sp. zn. 23Sa/9/2017 z 25. 10. 2018 Citácia: uznesenie Krajského súdu Banská Bystrica z 25. októbra 2018, sp. zn. 23Sa/9/2017, ECLI:SK:KSBB:2018:6017200579.3 Krajský súd Banská Bystrica | 23Sa/9/2017 | ECLI:SK:KSBB:2018:6017200579.3 | 2018-10-25 | Uznesenie Citované ustanovenia: § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb., § 99 SSP, zákon č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov, SSP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/909e0d6b-6295-4053-8456-6151b73f7688 Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSBB:2018:6017200579.3 Súd: Krajský súd Banská Bystrica
Spisová značka: 23Sa/9/2017
Identifikačné číslo súdneho spisu: 6017200579
Dátum vydania rozhodnutia: 26. 10. 2018
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Martina Lakotová
ECLI: ECLI:SK:KSBB:2018:6017200579.3

Uznesenie
Krajský súd v Banskej Bystrici, ako správny súd, v právnej veci žalobcov: 1/ Hillside (Sports) LP, so
sídlom Unit 1.1, First Floor, Waterport Place, Europort Avenue 2, Gibraltár, 2/ Hillside (Gaming) LP, so
sídlom Unit 1.1, First Floor, Waterport Place, 2 Europort Avenue 2, Gibraltár, 3/ Hillside (UK Sports)
LP, so sídlom Unit 1.1., First Floor, Waterport Place, Europort Avenue 2, Giblartár, 4/ Hillside (Gibraltar)
Limited, so sídlom Unit 1.1., First Floor, Waterport Place, Euporort Avenue 2, Gibraltár, všetci právne
zast. JUDr. Jozefom Gőblom, advokátom, Jantárova č. 30, 040 01 Košice, proti žalovanému: Finančné
riaditeľstvo Slovenskej republiky, so sídlom Lazovná č 63, 974 01 Banská Bystrica, proti inému zásahu
orgánu verejnej správy, takto

r o z h o d o l :

Súd kasačné konanie z a s t a v u j e.

o d ô v o d n e n i e :

1. Žalobcovia podali na tunajšom súde žalobu proti inému zásahu orgánu verejnej správy v zmysle
ustanovenia § 252 a nasl. zákona č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok (ďalej len „SSP“).
Žalobcovia zároveň žiadali priznať žalobe odkladný účinok v súlade s ustanovením § 258 SSP.

2. Správny súd uznesením č. k.: 23Sa/9/2017 - 128 zo dňa 28.06.2018 odmietol žalobu žalobcov v 1.
rade a 2. rade (I. výrok), konanie v časti späťvzatia žaloby žalobcami v 3. rade a 4. rade zastavil (II.
výrok) a určil, že žiaden z účastníkov konania nemá právo na náhradu trov konania (III. výrok).

3. Žalobcovia 1/ a 2/, v zastúpení právnym zástupcom, podali proti uzneseniu správneho súdu č. k.
23Sa/9/2017 - 128 zo dňa 28.06.2018 dňa 26.08.2018 kasačnú sťažnosť.
4. V súvislosti s podaním kasačnej sťažnosti žalobcom (sťažovateľom) vznikla poplatková povinnosť.
Správny súd výzvou zo dňa 19.09.2018 vyzval žalobcov na zaplatenie súdneho poplatku za kasačnú
sťažnosť vo výške 50,- Eur podľa § 6 ods. 2 posledná veta, v spojení s položkou č. 10 písm. d)
Sadzobníka súdnych poplatkov, ktorý tvorí prílohu zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a
poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákon o súdnych
poplatkoch“) v nadväznosti na § 6 ods. 3 zákona o súdnych poplatkoch v lehote 10 dní od doručenia
výzvy. Zároveň žalobcov poučil o následkoch nezaplatenia súdneho poplatku v stanovenej lehote. Výzva
na zaplatenie súdneho poplatku a platobný predpis boli žalobcom k rukám ich právneho zástupcu
doručené dňa 05.10.2018 prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy.
5. Lustráciou v systéme Register - Podateľňa Krajského súdu v Banskej Bystrici bolo zistené, že
žalobcovia súdny poplatok v predmetnej veci na základe výzvy súdu zo dňa 19.09.2018 v súdom
stanovenej lehote nezaplatili. Súdom stanovená lehota na zaplatenie súdneho poplatku žalobcom márne
uplynula dňa 15.10.2018.

6. Podľa § 99 písm. h) zákona č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok (ďalej len „SSP“); správny súd
konanie uznesením zastaví, ak tak ustanoví tento zákon alebo osobitný predpis.



7. Podľa § 9 ods. 7 zákona o súdnych poplatkoch; v konaní pred správnym súdom sa poplatok platí
správnemu súdu, ktorý vo veci koná. V konaní o kasačnej sťažnosti sa poplatok platí súdu, ktorý
napadnuté rozhodnutie vydal.

8. Podľa § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch; ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním žaloby,
návrhu na začatie konania, dovolania alebo kasačnej sťažnosti, súd podľa § 9 vyzve poplatníka, aby
poplatok zaplatil v lehote, ktorú určí, spravidla v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek
výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí
byť poplatník vo výzve poučený.

9. Podľa § 12 ods. 2 druhá veta zákona o súdnych poplatkoch; vo veciach poplatkov za kasačnú
sťažnosť rozhoduje súd, ktorý napadnuté rozhodnutie vydal.

10. Podľa § 14 ods. 4 prvá veta zákona o súdnych poplatkoch; v konaní podľa tohto zákona koná
a rozhoduje vyšší súdny úradník vrátane rozhodovania o zastavení konania. Sudca v konaní koná a
rozhoduje o sťažnostiach proti rozhodnutiam vyššieho súdneho úradníka. Ak sa sťažnosti vyhovie v
plnom rozsahu, rozhodnutie nemusí obsahovať odôvodnenie.

11. Zákonom č. 152/2017 Z. z. sa od 01.07.2017 zaviedla úprava, podľa ktorej v konaní podľa zákona o
súdnych poplatkoch koná a rozhoduje vyšší súdny úradník vrátane rozhodovania o zastavení konania.

12. Vzhľadom na to, že žalobcovia v súdom stanovenej lehote nezaplatili súdny poplatok za podanie
kasačnej sťažnosti, hoci boli o následku nezaplatenia súdneho poplatku poučení, správny súd kasačné
konanie podľa § 99 písm. h) SSP v spojení s § 10 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch zastavil.
13. Podľa § 14 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch; ak tento zákon neustanovuje inak, na konanie vo
veciach poplatkov sa primerane použijú ustanovenia Civilného sporového poriadku (ďalej v texte CSP).

14. Vyššie citované ustanovenie odkazuje na primerané použitie CSP len na konanie vo veciach
poplatkov. Správny súd zastáva názor, že krajskému súdu, ktorý rozhoduje o zastavení kasačného
konania pre nezaplatenie súdneho poplatku za kasačnú sťažnosť (§ 9 ods. 7 posledná veta, § 10 ods. 1, §
12 ods. 2 druhá veta zákona o súdnych poplatkoch v spojení s § 450 ods. 2 SSP) neprináleží rozhodovať
aj o trovách kasačného konania, o ktorých pri zastavení kasačného konania, môže rozhodovať len
kasačný súd. Na rozhodovanie o trovách konania pri zastavení kasačného konania nemá krajský súd,
konajúci ako správny súd, zákonný rámec ako je tomu napr. pri zastavení konania pre nezaplatenie
súdneho poplatku za žalobu (§ 99 písm. h/ SSP v spojení s § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. a § 170
písm. b/ SSP).

Poučenie:

Proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné.
Proti uzneseniu súdu prvej inštancie vydanému súdnym úradníkom, ktoré treba doručiť, je prípustná
sťažnosť. Sťažnosť len proti dôvodom uznesenia nie je prípustná.
Sťažnosť môže podať ten, v koho neprospech bolo uznesenie vydané.
Sťažnosť sa podáva v lehote 15 dní od doručenia uznesenia na súde, ktorý napadnuté uznesenie vydal.
V sťažnosti sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému uzneseniu smeruje, v
čom sa postup alebo uznesenie súdu považuje za nesprávne a čoho sa sťažovateľ domáha.
Rozsah, v akom sa uznesenie napáda, môže sťažovateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na podanie
sťažnosti. V sťažnosti možno uvádzať nové skutočnosti a dôkazy, ak je to so zreteľom na povahu a
okolnosti sporu možné a účelné.
Ak podá ten, kto je na to oprávnený, včas sťažnosť, nenadobúda uznesenie právoplatnosť.
O sťažnosti rozhodne súd prvej inštancie. Súd prvej inštancie rozhodne o sťažnosti uznesením spravidla
bez nariadenia pojednávania.