Uznesenie Krajského súdu Bratislava sp. zn. 6Co/229/2012 z 24. 10. 2012 Citácia: uznesenie Krajského súdu Bratislava z 24. októbra 2012, sp. zn. 6Co/229/2012, ECLI:SK:KSBA:2012:1210202890.1 Krajský súd Bratislava | 6Co/229/2012 | ECLI:SK:KSBA:2012:1210202890.1 | 2012-10-24 | Uznesenie Citované ustanovenia: § 204 ods. 1 OSP, § 224 ods. 1 OSP, § 47 ods. 2 OSP, § 142 ods. 1 OSP, § 218 ods. 1 písm. a) OSP Zdroj: https://obcan.justice.sk/content/public/item/020bd2e7-ffd6-4efd-980e-a0c3b54bd73b Odkaz: https://www.kauzis.sk/judikatura/r/ECLI:SK:KSBA:2012:1210202890.1 Súd: Krajský súd Bratislava
Spisová značka: 6Co/229/2012
Identifikačné číslo súdneho spisu: 1210202890
Dátum vydania rozhodnutia: 25. 10. 2012
Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Darina Kuchtová
ECLI: ECLI:SK:KSBA:2012:1210202890.1

Uznesenie
Krajský súd v Bratislave v právnej veci žalobkyne: Q. Š., Z.: B. XX/A, Z. proti žalovanému: Bytové
družstvo „Centrum" v Bratislave, Záhradnícka 25, Bratislava, o určenie povinnosti splnenia dohody o
odovzdaní bytu a bytovej náhrady, na odvolanie žalobkyne proti rozsudku Okresného súdu Bratislava II
zo dňa 16. januára 2012, č. k. 6C 26/2010-124,

r o z h o d o l :

Krajský súd v Bratislave odvolanie žalobkyne proti rozsudku Okresného súdu Bratislava II v Bratislave
zo dňa 16.1.2012, č.k. 6C 26/2010-124 o d m i e t a .

Žalovanému sa náhrada trov odvolacieho konania nepriznáva.

o d ô v o d n e n i e :

Napadnutým rozsudkom súd prvého stupňa zamietol žalobu žalobkyne, ktorou sa domáhala uloženia
povinnosti žalovanému, aby v súlade s dohodou o odovzdaní bytu a bytovej náhrade zo dňa 1.7.2004
previedol do jej vlastníctva jednoizbový byt č. X na B. U. Č.. XX/A O. Z., ako aj uloženia povinnosti
žalovanému uzavrieť so žalobkyňou nájomnú zmluvu na dobu neurčitú k bytu č. XX na B. U.. Č.. XX/A
O. Z., do tridsiatich dní od právoplatnosti rozsudku. Zároveň súd prvého stupňa žalovanému nepriznal
právo na náhradu trov konania.

Proti tomuto rozsudku podala odvolanie žalobkyňa. Zjavne sa domáhala, aby odvolací súd napadnutý
rozsudok zmenil a vyhovel jej žalobe. Uviedla, že trvá na tom, aby bola dohoda dodržaná.

Odvolací súd prejednal odvolanie bez nariadenia pojednávania podľa § 214 ods. 2 O.s.p. a dospel k
záveru, že odvolanie treba odmietnuť ako oneskorene podané.

Podľa § 204 ods. 1 prvá veta O.s.p. odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde,
proti rozhodnutiu ktorého smeruje.

Podľa § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. odvolací súd odmietne odvolanie, ktoré bolo podané oneskorene.

Z obsahu spisu vyplýva, že napadnutý rozsudok bol žalobkyni doručený formou náhradného doručenia.
Nakoľko si žalobkyňa neprevzala zásielku počas jej uloženia na pošte, za deň doručenia sa v zmysle
§ 47 ods. 2 O.s.p. považuje deň vrátenia zásielky súdu prvého stupňa, t. j. deň 15.3.2012. Žalobkyňa
nepreukázala, že by sa v mieste doručenia nezdržiavala. Z uvedeného dôvodu skutočnosť, že si
dňa 21.3.2012 prevzala napadnutý rozsudok osobne na súde prvého stupňa, nemá vplyv na účinky
náhradného doručenia a ani na začiatok plynutia lehoty na podanie odvolania. Zákonná pätnásťdňová
lehota na podanie odvolania proti rozsudku teda začala žalobkyni plynúť dňa 16.3.2012. Posledným
dňom lehoty na podanie odvolania bol deň 30.3.2012 (piatok). Žalobkyňa podala odvolanie osobne na
súde prvého stupňa až dňa 5.4.2012, teda oneskorene (§ 204 ods. 1 O.s.p.).



Odvolací súd na základe uvedeného odvolanie žalobkyne proti napadnutému rozsudku súdu prvého
stupňa odmietol podľa § 218 ods. 1 písm. a/ O.s.p. ako oneskorene podané.

O trovách odvolacieho konania odvolací súd rozhodol podľa § 142 ods. 1 v spojení s § 224 ods. 1 O.s.p.
analogicky tak, že žalovanému sa trovy odvolacieho konania nepriznávajú, i keď mal v odvolacom konaní
úspech, pretože mu žiadne trovy nevznikli.

Toto rozhodnutie bolo odvolacím senátom prijaté pomerom hlasov 3:0.

Poučenie:

Toto uznesenie nemožno napadnúť odvolaním.